reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

O czym w 2023 roku rozmawiał Evertiq?

Każdy kolejny rok przenosi technologię i elektronikę na nowy poziom, zmieniając sukcesywnie świat, który nas otacza. Od kilku lat Evertiq pisze dla swoich Czytelników o tym, co się dzieje nie tylko w Polsce i w Europie, ale również na świecie. Równocześnie zdarza się nam przystanąć i zadać bardziej wyczerpujące pytania tym, którzy są w samym środku zachodzących zmian. Z okazji końca 2023 roku przypomnijmy sobie rozmowy, jakie odbył Evertiq w minionym roku.

W 2022 roku wszyscy z zapartym tchem śledzili kolejne informacje na temat nowych inwestycji, kontraktów i działań Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Był to również czas, w którym PGZ ugruntowało swoją pozycję kluczowego partnera w procesie modernizacji technicznej Wojska Polskiego. Evertiq rozmawiał więc z Krzysztofem Sola, wiceprezesem Zarządu PGZ S.A., o tym, jaki właściwie był ten 2022 rok

Na początku 2023 roku Evertiq zainteresował się młodą firmą z Krakowa – Copernic GO, która w 2022 roku zapowiedziała budowę innowacyjnej sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz budowę przynajmniej 10 tysięcy takich ogólnodostępnych punktów do 2030 roku. Porozmawialiśmy więc z Rahimem Blakiem, Prezesem Copernic GO, jaki był ten 2022 rok i jak zapowiadał się 2023

Nie była to jednak nasza jedyna rozmowa z Rahimem Blakiem. Prezes Copernic GO zgodził się udzielić wyczerpującego wywiady Evertiqowi pół roku później. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się, że firma z Krakowa nie miała zamiaru poprzestać na budowie przynajmniej 10 tysięcy ogólnodostępnych punktów ładowania, ale wciąż chciała się rozwijać. Rahim Blak opowiedział więc w wywiadzie udzielonym Evertiqowi o bieżących projektach, ocenił sytuację branży w Polsce, a także zdradził nam swoje plany na przyszłość.

W grudniu 2022 roku Evertiq informował o nawiązaniu przez Elhurt współpracy z firmą Winsen – producentem czujników z Azji. Zaciekawieni tą informacją zapytaliśmy Ireneusza Pesty, Dyrektora Handlowego w Elhurt Sp. z o.o., jak ocenia miniony rok i w jakim nastroju zapatruje się na 2023. Niedługo później menagerowie Elhurt EMS – Paulina Sadowska, DACH Area Department Managera, oraz Piotr Kramarz, Nordic Area Department Managera, zdradzili Evertiqowi więcej szczegółów odnośnie 2023 roku.

2022 rok był również czasem sukcesów dla Grupy Renex, która stawiała na dynamiczny i ciągły rozwój, umacniając tym samym swoją pozycję wiodącego dostawcy linii produkcyjnych SMT w segmencie MŚP.

Optymistycznie, ale tajemniczo o 2023 roku mówił nam z kolei Maciej Gąsienica, dyrektor sprzedaży w JPEmbedded. Evertiq zwrócił uwagę na zakres działalności firmy z Krakowa i jej sukcesywny rozwój, dlatego też oprócz planów na przyszłość i kierunek rozwoju JPEmbedded, postanowiliśmy zapytać Macieja Gąsienice również o początki firmy

Do grona innowacyjnych firm na mapie Polskim bez wątpienia należy Sygnis SA, młoda młoda, polska firma, która dynamicznie się rozwija i wciąż nabiera prędkości. W 2023 roku Evertiq przeprowadził również wywiad z Andrzejem Burgsem, Prezesem Zarządu Sygnis SA

Nordes miał jeszcze bardziej dynamiczny 2022 rok. Polska firma EMS przeprowadziła się do nowej siedziby, zwiększyła moce produkcyjne, pobiła kolejne rekordy zamówień i przychodów. O tym wszystkim opowiedziała Evertiqowi Anna Żurek, dyrektor ds. marketingu w Nordes. Niedługo później, podczas Evertiq Expo w Krakowie, Rafał Jabłoński, Kierownik Działu Sprzedaży Krajowej w Nordes, zdradził nam, że firma z Wrocławia wcale nie ma zamiaru zwolnić, wręcz przeciwnie.

W 2023 roku uwagę Evertiqa zwróciła również młoda polska firma The Batteries, która opracowała rewolucyjną technologię niskokosztowej produkcji baterii. Evertiq z zaciekawieniem śledził jej poczynania, informując o nich swoich Czytelników. Skontaktowaliśmy się zatem z dr. inż. Timurem Yagafarovem, członkiem Zarządu w The Batteries, który zgodził się udzielić nam swojego pierwszego wywiadu, w którym można przeczytać o rzeczach, którymi The Batteries nie dzieliło się nigdy wcześniej.  

Konkretnie o 2022 roku i oczekiwaniach względem przyszłości opowiedział Evertiqowi Jan Lic, Wspólnik w Micros sp. z o.o. Przypomnijumy, że Micros to polska firma z Krakowa założona w 1988 roku, zajmująca się dystrybucją podzespołów elektronicznych i ich sprzedażą na terenie Polski oraz za granicą. Początkowo był to mały sklep z asortymentem elektronicznym, który z upływem lat rozwijał się i stopniowo przekształcał w dużą, prężnie działającą firmę. 

Gdański Unisystem należał również do tych graczy, którzy mieli ambitne plany na 2023 roku. Rok wcześniej założona w 1995 roku pobiła kolejny rekord obrotów, o czym w rozmowie z Evertiqiem opowiedzieli Sławomir Szweda i Kamil Kozłowski, zdradzając szczegóły na temat swoich ambitnych planów na 2023 rok.

Pod koniec grudnia 2022 roku, kanały Evertiqa rozgrzały za sprawą informacji o nowej lokalizacji założonego w 1923 roku niemieckiego przedsiębiorstwa – TRUMPF Huettinger. Duża inwestycja w Polsce, sukcesywnie zwiększające się obroty firmy, kolejne zatrudnienia sprawiły, że Evertiq postanowił zapytać o to, jaki był tak naprawdę miniony rok dla TRUMPF Huettinger i jak zapowiadał się 2023 prezesa firmy — dr. Pawła Ozimka

W 2023 roku byliśmy świadkami rozkwitu polskiego sektora kosmicznego. Wiodącym polskim producentem systemów i podzespołów satelitarnych oraz zaawansowanej elektroniki jest firma Creotech Instruments, która od 2008 roku sukcesywnie się rozwija, łapiąc coraz bardziej sprzyjający wiatr w żagle i zadziwiając nas coraz ambitniejszymi projektami. Jako że Evertiq bacznie śledzi informacje na temat Creotech Instruments, postanowił skontaktować się z Grzegorzem Broną, Prezesem Zarządu, i Maciejem Kielekiem, Wiceprezesem ds. Finansowych, z Creotech Instruments

Inną polską firmą z branży kosmicznej, która zadziwiła nie tylko Evertiqa, ale i cały świat, było Thorium Space. Przypomnijmy, że w połowie marca polska spółka zaskoczyła wszystkich ogłoszeniem współpracy ze szwedzkim producentem komponentów — Sivers Semiconductors. Nowe partnerstwo zapowiedziało opracowanie i wdrożenie do produkcji przełomowych na rynku globalnym chipsetów dla terminali naziemnych SATCOM oraz najnowszej generacji satelit definiowanych cyfrowo. Ruchem tym Thorium Space umocnił swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Evertiq nie mógł stracić okazji i musiał skontaktować się z Pawłem Rymaszewskim, założycielem i CEO & CTO Thorium Space, który w wyczerpujący sposób opowiedział nam o początkach firmy, obecnej sytuacji oraz o przyszłości. CEO & CTO Thorium Space: łączność satelitarna jest niezbędna.

Polską firmą, która również zaskoczyła wszystkich w 2023 roku był Evoltec. Tomasz Pawłowski, Dyrektor Zarządzający i Właściciel Evoltec, w obszernym wywiadzie dla udzielonym Evertiqowi zgodził się opowiedzieć o historii firmy, rynku litewskim, Showroomie, minionym 2022 roku, planach na przyszłość i głośnym w branży połączeniu z Kabeltechem.

Evertiq bacznie przygląda się również gigantom, jak np. Rebound Electronics, które powstało w 2003 roku. Obecnie firma może pochwalić się 38 biurami w 22 krajach. Posiada także własne laboratorium oraz zaplecze logistyczne nie tylko w Europie, ale także w Azji oraz na Bliskim Wschodzie. W 2022 roku firma zakupiła biuro w Gdyni, co było niewątpliwym dowodem na to, że Rebound Electronics stawia na rozwój w tej części Starego Kontynentu. Ten temat i kilka innych Evertiq poruszył w rozmowie z Marcinem Malinowskim, Eastern Europe Director w Rebound Electronics.

Gryftec Embedded Systems jest jedną z tych firm, które od lat ugruntowują swoją pozycję. Firma została założona w 2004 roku w Szczecinie przez Jerzego Pieścikowskiego i co ciekawe, od początku jej istnienia 99% sprzedaży jej usług odbywało się na rynku niemieckim. Evertiq przeprowadził bardzo ciekawą rozmowę z założycielem Gryftecu, z której między innymi można dowiedzieć się nieco więcej na temat niemieckich klientów szczecińskiej firmy i jej planach odnośnie zatrudnienia i przyszłości.

Firmą, która zdecydowanie umacnia swoją pozycję na rynku jest DGTronik ze Straszyna koło Gdańska, specjalizuje się od ponad 20 lat w kompleksowych rozwiązaniach montażu elektroniki, a jej 80% sprzedaży stanowi eksport. Evertiq miał przyjemność porozmawiać z Krzysztofem Iżewskim, wieloletnim Dyrektorem Generalnym (CEO), Członkiem Zarządu firmy DGTronik i pomysłodawcą jej powstania, by dowiedzieć się więcej m.in. na temat początków firmy i zrealizowanych w ostatnim czasie inwestycjach. 

Nieco dłużej na rynku, bo od 1992 roku, jest inna polska firma — Aplisens. Polski dostawca rozwiązań w zakresie przemysłowej aparatury kontrolno-pomiarowej obsługuje ponad 100 krajów i wciąż nie zmniejsza swojej zagranicznej ekspansji. Na ten temat oraz wiele innych rozmawiał Evertiq Adam Żurawski, Prezes Aplisens

Na zagraniczną ekspansję stawia również Maritex, będący jedną z największych, dynamicznie rozwijających się hurtowni elementów elektronicznych na rynku polskim. Klienci firmy z Gdyni pochodzą praktycznie z całej Europy – Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Litwy, Ukrainy, Rumunii, krajów nordyckich i innych europejskich. O tym oraz niedawnej rozbudowie siedziby firmy opowiadał Evertiqowi Tomasz Chybicki, Sales Manager Nordic Region, Maritex.

Swoją zagraniczną ekspansję rozpoczęła także toruńska, innowacyjna spółka — Noctiluca. Ta wyjątkowa na mapie Polski firma tylko w tym roku nawiązała współpracę z kilkoma ważnymi, światowymi graczami. Evertiq nie zwlekał, tylko skontaktował się z Mateuszem Nowakiem, Dyrektorem Rozwoju Biznesu w Noctiluce, który w obszernym wywiadzie mówił o kamieniach milowych firmy, jej obecności na zagranicznych rynkach, a także o planach na przyszłość.

Na Bliskim Wschodzie i w Azji rozwija się natomiast Spectre Solutions, które od 2014 roku rozwija technologię dronową i z sukcesem wychodzi z nią poza Polskę i Europę. Sebastian Konkol, CIO Spectre Solutions, opowiedział Evertiqowi o nawiązaniu współpracy z COMSATS, projekcie Grim Reape, przyczynieniu się do rewolucji lotnictwa w Gruzji, a także o dalszych planach firmy

Mówiąc o polskich firmach, które z przytupem wchodzą na zagraniczne rynki, nie można pominąć firmy Sonel ze Świdnicy. Sonel po ugruntowaniu swojej pozycji na rodzimym rynku, nie tylko notuje sukcesy poza Polską, ale również wciąż dynamicznie się rozwija i bije kolejne rekordy. Evertiq, śledząc aktywność firmy, uznał lipiec za odpowiedni moment, by porozmawiać z Tomaszem Wiśniewskim, Prezesem Zarządu Sonel SA, który zdradził nam, że Sonel chce podwoić moce produkcyjne i inwestować w R&D.

Na rozwój duży nacisk również stawia założona w 2015 roku firma BeeIN, która ze swoją ofertą pomp ciepła, magazynów energii, paneli fotowoltaicznych, klimatyzatorów oraz komponentów OZE jest obecna w ponad 20 krajach europejskich i nadal zwiększa zasięg działania. Michał Sochacki, prezes spółki, udzielił wywiadu Evertiqowi, w którym opowiedział m.in. o obecnej sytuacji, planach i współpracy z Politechniką Warszawską.

Od maja media w Polsce nieustannie pisały o zakończeniu budowy fabryki Northvoltu w Gdańsku. Pod natłokiem różnych informacji, Evertiq postanowił skontaktować się z przedstawicielami założonego w 2015 roku szwedzkiego przedsiębiorstwa projektowo-wytwórczego, specjalizującego się w technologii akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych i zadać kilka pytań odnośnie inwestycji

Innym gigantem, który zainwestował w Polsce jest Farnell. Globalny dystrybutor wciąż się rozwija i obecnie traktuje Polskę i Europę Wschodnią jako przyszłościowy region. W związku z tym po 10 latach obecności nad Wisłą, Farnell otworzył nowe biuro w Krakowie. O ekspansji firmy w przeszłości oraz na nurtujące wszystkich pytanie, dlaczego akurat Polska? Odpowiedzi udzieliła Sabina Rozlach, Commercial Centre Director na Europę Wschodnią w Farnellu

Skoro mowa o gigantach, to nie może zabraknąć tu Intela. Nie chodzi jednak o jego inwestycję pod Wrocławiem, którą żyje cała Polska, ale o współpracujące z nim Skriware. Skriware to polska firma o globalnym zasięgu działającą w branży EdTech, która zatrudnia obecnie 20-30 osób. Firma konsekwentnie jednak się rozwija, nawiązując współpracę z coraz to silniejszymi graczami, jak wspomniany już Intel czy Shape Robotics. Evertiq miał przyjemność porozmawiać z Karolem Górnowiczem, Prezesem firmy, który w wyczerpujący i interesujący sposób opowiedział m.in. o kierunkach potencjalnej ekspansji, AI i druku 3D

Evertiq starał się również dotrzeć do polskich innowacyjnych strupów. Tym sposobem udało nam się porozmawiać z Karoliną Orłowską, CTO w Spectrally. Ta młoda firma z Wrocławia prężnie rozwija nowoczesne urządzenie umożliwiające kontrolę jakości wody w czasie rzeczywistym, a po udanych pracach badawczo-rozwojowych i opracowaniu własnego produktu, rozpoczęła prace pilotażowe z pierwszymi klientami. 

Innym start-upem, który zainteresował w 2023 roku Evertiq było Terrabio, które opracowało innowacyjną technologię analizatora, opierającą się o opatentowany system grzewczo-pomiarowo-detekcyjny o znakomitych parametrach termicznych i energetycznych oraz złoty standard w diagnostyce patogenów – real-time PCR. O opatentowaniu wynalazku, przygotowaniach do komercjalizacji, a nawet i zagranicznej ekspansji, opowiedzieli w wywiadzie udzielonym Evertiqowi Bartosz Pencakowski, CSO i co-founder Terrabio, oraz Aleksander Sienkiewicz, CEO w Terrabio.

W polskiej branży elektronicznej działo się jednak znacznie więcej. Na ten temat Evertiq pisał w artykule pt. Polski przemysł elektroniczny to coś więcej niż tylko stabilizacja.  

Po tak dynamicznym 2023 roku liczymy, że w 2024 roku wiatr będzie jeszcze bardziej sprzyjał polskim firmom i zlokalizowanym tu oddziałom zagranicznych podmiotów. Jedno jest pewne — Evertiq niezmiennie będzie informował swoich Czytelników o tym, co się dzieje w branży elektronicznej. Szczęśliwego Nowego Roku! 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1