reklama
reklama
reklama
© Intel
Przemysł elektroniczny |

Polski przemysł elektroniczny to coś więcej niż tylko stabilizacja

W ciągu roku w polskiej branży elektronicznej zdążyło się wiele wydarzyć. Evertiq sporządził więc listę najważniejszych rewelacji, które miały miejsce w 2023 roku w Polsce.

26 października 2022 r. na Stadionie PGE Narodowym odbędą się targi Evertiq Expo w Warszawie. W okresie poprzedzającym to wydarzenie, Evertiq przyjrzał się inwestycjom w polską branżę elektroniczną od początku roku.

Kilka lat temu szwedzka Grupa AQ otworzyła nową fabrykę Wiring Systems w Polsce. Gdy żegnaliśmy 2022 rok, firma ogłosiła, że będzie dalej rozbudowywać polski zakład w odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie ze strony klientów. Szwedzka grupa zdecydowała się więc na wynajęcie dodatkowych 5 000 metrów kwadratowych powierzchni. Zgodnie z planem, AQ ma oddać nową siedzibę do użytku na początku 2024 roku.

Na początku 2023 roku dostawca usług EMS, Scanfil, ogłosił, że zainwestuje 6 milionów euro w zwiększenie mocy produkcyjnych w swojej siedzibie w Sieradzu. Dzięki tej inwestycji sieradzki oddział zyska nową linią produkcyjną, a część magazynowa zostanie zautomatyzowana. 

Ponadto Scanfil zamierza rozbudować istniejącą fabrykę o dodatkowy budynek produkcyjny o powierzchni około 8 000 metrów kwadratowych.

W lutym natomiast Volvo Cars ujawniło plany utworzenia zupełnie nowego centrum technologicznego w Krakowie. Firma stwierdziła, że centrum będzie istotnym ośrodkiem rozwoju oprogramowania i odegra kluczową rolę w realizacji ambicji Volvo, jakim jest zostanie w pełni elektryczną marką do 2030 roku. Koncern chce uruchomić krakowski Tech Hub do końca tego roku i zatrudnić około 120 inżynierów.

W marcu zaś dowiedzieliśmy się, że Sanhua Holding Group, lider w produkcji komponentów do systemów chłodniczych, klimatyzacyjnych i grzewczych, zainwestuje w 94 mln zł w rozwój firmy w Szprotawie i zatrudni co najmniej 100 osób

W kwietniu europejski deweloper nieruchomości przemysłowych Panattoni poinformował, że buduje nową fabrykę BTO w zachodniej Polsce dla nienazwanego "giganta branży elektronicznej". Informacje wskazywały, że tym nienazwanym gigantem może być nie kto inny, jak południowokoreańska firma elektroniczna Samsung. 

W tym samym miesiącu Kongsberg Automotive oficjalnie otworzył swój nowy zakład w Brześciu Kujawskim. Otwarcie zakładu o powierzchni 6 000 metrów kwadratowych przyczyniło się do utworzenia około 300 nowych miejsc pracy.

Z kolei pod koniec kwietnia, japoński Daikin rozpoczął budowę nowej fabryki w Polsce. Inwestycja o wartości 300 milionów euro ma zostać ukończona latem przyszłego roku. Firma spodziewa się rozpocząć produkcję pomp ciepła w fabryce w lipcu 2024 roku. Dzięki inwestycji ma powstać 1 000 miejsc pracy do 2025 roku oraz 3 000 do 2030 roku.

Kolejną firmą intensywnie inwestującą w produkcję pomp ciepła jest Bosch, który ogłosił, że aby utrzymać tempo wzrostu produkcji pomp ciepła na wymaganym poziomie, zamierza zwiększyć swoje inwestycje.

Bosch zainwestuje 255 milionów euro do końca 2027 roku w nowy polski zakład produkcji pomp ciepła w Dobromierzu na Dolnym Śląsku. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2024 roku. Rozpoczęcie produkcji zaplanowano na koniec 2025 r., a do 2027 r. ma powstać około 500 nowych miejsc pracy.

W maju ekspert oświetleniowy Trilux ogłosił, że kontynuuje ekspansję w Europie. W związku z tym, w pobliżu Lublina, niemiecki specjalista w dziedzinie oświetlenia LED buduje nowy zakład do produkcji opraw oświetleniowych. 

Firma spodziewa się zakończyć budowę nowego zakładu produkcyjnego wiosną 2024 roku. Obiekt będzie miał 23 000 metry kwadratowe powierzchni i będzie ważnym dodatkiem do istniejących zakładów Trilux. Budowa rozpoczęła się latem tego, a docelowo zatrudnionych ma zostać w nim około 250 pracowników.

W czerwcu szwedzka firma telekomunikacyjna Ericsson osiągnęła kamień milowy w Polsce, produkując milionowy radiotelefon 5G, który został zainstalowany dla Telii. Fabryka Flex w Tczewie jest natomiast jednym z głównych europejskich zakładów produkujących radia 5G firmy Ericsson, a większość wolumenów tam wyprodukowanych trafia właśnie do sieci Telia.

Amerykański producent chipów Intel również zwrócił uwagę na Polskę i dostrzegł znaczenie naszego kraju. Gigant technologiczny również wybrał okolice Wrocławia, jako lokalizację nowego, najnowocześniejszego zakładu montażu i testowania półprzewodników. Dzięki inwestycji w wysokości 4,6 mld USD, obiekt pomoże zaspokoić krytyczne zapotrzebowanie na zdolności montażowe i testowe. 

Po ukończeniu budowy, w zakładzie zostanie zatrudnionych 2 000 pracowników. Dodatkowo obiekt ten będzie mógł zostać rozbudowany w przyszłości.

W tym samym miesiącu producent elektroniki i SiP – USI rozpoczął budowę swojej drugiej fabryki w Polsce. Inwestycja ma na celu wzmocnienie możliwości produkcyjnych firmy, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na rozwiązania EV i zielonej energii na rynku europejskim.

Nowa fabryka, zlokalizowana w Kobierzycach w powiecie wrocławskim, ma stworzyć do 1 000 miejsc pracy. Zgodnie z obecnym harmonogramem, USI przewiduje, polski obiekt będzie w pełni operacyjny w pierwszym kwartale 2024 roku.

W sierpniu oficjalnie ogłoszono również, że Scanfil zdecydował się zainwestować w nowy budynek fabryczny o powierzchni 14 000 metrów kwadratowych w Sieradzu. Nowy budynek zwiększy powierzchnię fabryki o ponad 70%. 

Projekt rozpoczął się w sierpniu 2023 roku, a nowy budynek ma być gotowy do produkcji w drugim kwartale 2025 roku. Scanfil zainwestuje w to przedsięwzięcie 20 milionów euro. Warto podkreślić, że wszystkie te inwestycje sprawią, że w Polsce będzie największa fabryka Scanfila.

Z końcem sierpnia, szwedzki producent baterii Northvolt zmontował swoje pierwsze systemy akumulatorowe w Northvolt Dwa w Polsce i jednocześnie ogłosił, że pozyskał 1,2 mld USD na sfinansowanie planów dalszej ekspansji w Europie i Ameryce Północnej. 

We wrześniu GARO, deweloper i producent produktów i systemów dla branży elektroinstalacyjnej, oficjalnie otworzył swój nowy zakład produkcyjno-logistyczny w Szczecinie

Firma rozpoczęła budowę nowego obiektu w 2022 roku i zakończyła projekt tuż przed latem tego roku. Zgodnie z harmonogramem, wszystkie operacje zostały przeniesione w lipcu. Nowy obiekt oferuje firmie około 15 000 metrów kwadratowych i umożliwia znaczny wzrost wydajności. Całkowity budżet inwestycyjny projektu wyniósł około 7,13 mln EUR.

W październiku nowo powstała spółka IONWAY z siedzibą w Brukseli, europejski producent materiałów do produkcji baterii do pojazdów elektrycznych, ogłosiła, że zdecydowała się zbudować swój pierwszy zakład produkcji katodowych materiałów aktywnych (CAM) w Nysie, w sąsiedztwie czynnego zakładu CAM firmy Umicore. 

Nowa firma, będąca wspólnym przedsięwzięciem Umicore oraz należącego do Grupy Volkswagen – PowerCo, zwiększa swoją obecność w UE w branży e-mobilności, mając ambicję zwiększenia rocznej zdolności produkcyjnej do 160 GWh do końca dekady – taka moc sprostałaby zapotrzebowaniu 2,2 mln pojazdów elektrycznych. Oczekuje się, że pod koniec dekady dzięki przedsięwzięciu powstanie około 900 miejsc pracy w Nysie.

Nie ulega wątpliwości, że polski sektor elektroniczny zyskuje na znaczeniu w skali globalnej. Oferuje on przecież wszystko, od zaawansowanych technologicznie firm inżynieryjnych, dostawców EMS, producentów PCB, dystrybutorów komponentów, producentów sprzętu i dystrybutorów. Powiedzmy szczerze – Polska wywołuje również poruszenie w europejskim przemyśle akumulatorowym, a także w sektorach pokrewnych.

Skorzystaj z okazji i poznaj polski przemysł elektroniczny podczas Evertiq Expo w Warszawie 26 października 2023 r. na Stadionie PGE Narodowym.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-2