reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© JPEmbedded
Biznes |

JPEmbedded optymistycznie, lecz tajemniczo o 2023 roku

JPEmbedded to firma z Krakowa, która zwraca uwagę zakresem swojej działalności i sukcesywnym rozwojem. Evertiq postanowił porozmawiać z Maciejem Gąsienicą, dyrektorem sprzedaży w JPEmbedded, i zapytać o początki firmy, kierunek rozwoju, a także o nastroje względem 2023 roku i dalszej przyszłości.

Ewelina Bednarz, Evertiq: Jak i kiedy powstało JPEmbedded? Skąd decyzja o skupieniu się na takim właśnie obszarze działalności?

Maciej Gąsienica, Dyrektor Sprzedaży w JPEmbedded: Firma powstała w 2006 roku. Jako dostawca usług programistycznych zajmowaliśmy się głównie implementacją aplikacji wbudowanych dla producentów urządzeń automatyki przemysłowej. Oprogramowywaliśmy czujniki, sterowniki, kamery. Stosunkowo szybko udało nam się zbudować unikalne kompetencje w zakresie komunikacji przemysłowej i protokołów opartych na Ethernecie, takich jak Profinet, EthernetIP, EtherCat czy Powerlink, które są szeroko wykorzystywane w przemyśle. Zdobyta przez nas renoma sprawiła, że z czasem zaczęli się do nas zgłaszać również klienci produkujący urządzenia realizujące funkcje telesterowania i automatyki w sieciach energetycznych. Okazało się, że ten rynek jest perspektywiczny, a nasza wiedza pożądana i bardzo cenna. Wtedy podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu na rynek własnych produktów dedykowanych dla branży energetycznej. I z perspektywy czasu to była bardzo dobra decyzja. 

Dzisiaj, kilka lat od premiery pierwszego własnego produktu mogę powiedzieć, że nasze biblioteki komunikacyjne IEC 61850, DNP3, ICCP/TASE.2, IEC 60870-5 czy konwertery protokołów stosowane są przez firmy ze wszystkich zakątków świata. Branża energetyczna   przechodzi głębokie zmiany związane z cyfryzacją, integracją OZE i uwzględnieniem prosumentów w swoim ekosystemie, a my jesteśmy dumni, że jesteśmy ich częścią. 

EB: Proszę opowiedzieć o kamieniach milowych w rozwoju firmy.

MG: Jeśli miałbym wskazać najważniejsze momenty w historii firmy, to zwróciłbym uwagę na cztery wydarzenia. Chronologicznie, pierwszym z nich było wprowadzenie do naszych usług testów. Zdobycie doświadczenia w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego i testów systemowych zaowocowało tym, że jesteśmy w stanie na poziomie sprzętowym i programowym kompleksowo weryfikować również nasze własne produkty. Tę wiedzę, coraz częściej wykorzystujemy również do wspierania naszych klientów w testowaniu i procesie certyfikacji urządzeń energetycznych. 

Drugim ważnym wydarzeniem w historii firmy było wprowadzenie na rynek pierwszego własnego produktu. Była to biblioteka IEC 61850 - niezależne od platformy sprzętowej oprogramowanie implementujące wyżej wymieniony standard. Nasza implementacja okazała się konkurencyjna w stosunku do innych rozwiązań na rynku, pomogła nam zdobyć rozpoznawalność w skali globalnej oraz przetarła szlak dla kolejnych produktów. I tutaj przechodzimy do kolejnego kamienia milowego, którym było wprowadzenie do oferty konwerterów protokołów. Decyzja ta była z jednej strony odpowiedzią na potrzeby rynku, a równocześnie była naturalną ewolucją naszej działalności co pozwoliło nam na rozszerzenie grona klientów o tych działających na skraju energetyki, IoT i automatyki przemysłowej.

Ostatnim znaczącym wydarzeniem w historii JPEmbedded było nawiązanie oficjalnego partnerstwa z firmą STMicroelectronics. Dołączenie do grona rekomendowanych dostawców rozwiązań programistycznych traktujemy przede wszystkim jako wyróżnienie i docenienie naszej dotychczasowej działalności, ponieważ na platformach produkowanych przez STMicroelectronics zrealizowaliśmy już wiele projektów. Partnerstwo z STMicroelectronics to również znakomita rekomendacja naszych umiejętności i jakości oferowanych rozwiązań, co owocuje dodatkowym zainteresowaniem naszą firmą i produktami.

EB: Jakich nowych rozwiązań (w obszarze komunikacji) potrzebują obecnie systemy energetyczne?

MG: Myślę, że dzisiejsza energetyka, w zakresie standaryzacji komunikacji oraz cyberbezpieczeństwa jest przygotowana do transformacji. Mam na myśli konkretne standardy np. IEC 61850, czy IEC 62351. W rzeczywistości jednak aplikacja założeń odpowiednich norm w rzeczywistych systemach pozostaje nadal we wczesnej fazie. Zwłaszcza jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. Jak wiadomo, sieć energetyczna należy do krytycznych elementów infrastruktury, ale zauważamy, że jeśli chodzi o zabezpieczenia komunikacji, to wciąż jest wiele do zrobienia. Co prawda wszyscy uczestnicy rynku zgodnie potwierdzają, że cyberbezpieczeństwo jest kluczowe, ale na pełne wdrożenie normy IEC 62351, która opisuje mechanizmy ochrony infrastruktury teleinformatycznej w systemach energetycznych będziemy musieli jeszcze poczekać. I nie mówię tu o polskim rynku, ale odnoszę się do globalnej sytuacji.   

EB: Jakie są główne kierunki rozwoju oferty JPEmbedded? 

MG: Skupiamy się na rozwoju i rozszerzaniu naszej oferty dla producentów inteligentnych urządzeń dla energetyki. W tym momencie rozważamy dodanie do naszego portfolio kolejnych bibliotek komunikacyjnych. Jeśli chodzi o urządzenia, to cały czas poszerzamy zakres protokołów obsługiwanych przez nasze konwertery i nie skupiamy się tutaj wyłącznie na protokołach związanych z branżą energetyczną.  Na jednej z oferowanych przez nas platform chcemy wkrótce udostępnić dodatkowe funkcjonalności, które pozwolą na użycie jej, jako bazy do tworzenia własnych produktów o dowolnej funkcjonalności. 

EB: Ile osób zatrudnia Państwa firma? Czy planowane jest zwiększenie zatrudnia? Jeśli tak, to jakich specjalistów Państwu potrzeba?

MG: Jesteśmy małą firmą zatrudniającą obecnie ponad trzydzieści osób, ale cały czas poszukujemy specjalistów. Przede wszystkim inżynierów programistów systemów wbudowanych, testerów oprogramowania i testerów systemowych. Znajomość branży energetycznej jest oczywiście mile widziana, ale nie jest warunkiem koniecznym. Na naszej stronie publikujemy aktualne informacje o prowadzonych rekrutacjach.

EB: Jak wygląda struktura sprzedaży firmy pod względem geograficznym? Jakie są najbardziej obiecujące kierunki rozwoju?

MG: Specyfika naszej oferty, a co za tym idzie stosunkowo nieduża konkurencja sprawiają, że jesteśmy w stanie z sukcesami konkurować i sprzedawać nasze produkty na całym świecie. Ze względu na położenie geograficzne, bliskość kulturową i naszą rozpoznawalność, najwięcej sprzedaży generują nam klienci z Europy. Jednakże obsługujemy klientów z całego świata, a nasze biblioteki i moduły komunikacyjne są wykorzystywane już m.in. w takich krajach jak Indie, Stany Zjednoczone, czy Korea Południowa. 

Jeśli chodzi o obiecujące kierunki rozwoju, to wiążemy duże nadzieje z rynkiem Indyjskim. Liczymy również na zwiększenie sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze rok temu bardzo perspektywicznie wyglądał dla nas rynek rosyjski, z którego mieliśmy dużo zapytań, ale od momentu wybuchu wojny zaniechaliśmy jakichkolwiek działań na tym obszarze. 

EB: Proszę powiedzieć, jaki był miniony 2022 rok dla JPEmbedded? 

MG: 2022 rok był bardzo dobry dla naszej firmy. Dzięki wsparciu z programu Go To Brand mieliśmy okazję promować nasze produkty na 4 wydarzeniach targowych w Europie i na Bliskim Wschodzie. Udział w targach zaowocował wieloma nowymi kontaktami oraz pojawieniem się na horyzoncie kilku bardzo ciekawych projektów i pomysłów na współpracę, które mamy nadzieję sukcesywnie realizować. 

Z punktu widzenia produktów, uzupełniliśmy naszą ofertę o bibliotekę IEC 61850 (klient), która może być wykorzystana w oprogramowaniu typu SCADA lub centrach nadzoru do monitoringu urządzeń działających w sieciach średnich i wysokich napięć. Także nasze rozwiązanie programowe GOOSE/SV Gateway, które może być zastosowane w bezpośredniej komunikacji pomiędzy urządzeniami automatyki stacyjnej działającymi w sieciach WAN i synchrofazorach (PMU – phasor Measurement Units) spotkało się z dużym zainteresowaniem wśród największych światowych producentów urządzeń i operatorów sieci dystrybucyjnych. 

EB: Jeśli spojrzymy wstecz, jakie były dla Państwa największe wyzwania w minionym roku? 

MG: Przede wszystkim mieliśmy kilka kluczowych dla firmy projektów, które chcieliśmy zakończyć w terminie. Na szczęście w większości z nich udało nam się dotrzymać zobowiązań. 

Dużym wyzwaniem były dla nas zasoby ludzkie. Niedobór inżynierów, na który narzekają chyba wszystkie firmy technologiczne na rynku, dał się we znaki również nam. Początek roku był stosunkowo trudny pod tym względem, ale potem udało się nam wypracować właściwe metody i uzupełnić zatrudnienie odpowiednio do naszych potrzeb. 

EB: Ostatnie pytanie w duchu noworocznym, jakie są oczekiwania Państwa firmy względem przyszłości i dopiero co rozpoczętego 2023 roku?

MG: Jestem optymistą, jeśli chodzi o 2023 rok i to co wydarzy się w naszej firmie w najbliższych miesiącach. Już teraz, w styczniu udało nam się sfinalizować jedną z długoterminowych umów partnerskich, której pozytywne efekty mamy nadzieję odczuć jeszcze w tym roku. 

Dodatkowo, w najbliższych miesiącach powinniśmy przypieczętować umowę o współpracy z jednym ze światowych gigantów technologicznych. Myślę, że będziemy mogli oficjalnie to ogłosić jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku.  

Rok zaczynamy także udziałem w targach DistribuTECH w San Diego. Oczekujemy, że nasza obecność na tym wydarzeniu (także ze wsparciem z programu Go To Brand) pomoże nam w ugruntowaniu pozycji i rozpoznawalności marki za oceanem. Smaczku dodaje tu fakt, że to właśnie ze Stanów Zjednoczonych pochodzą nasi dwaj najwięksi konkurenci.

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie naszymi produktami i zaawansowanie rozmów z klientami spodziewamy się także dobrych wyników sprzedażowych, wyższych niż w 2022 roku.

© JPEmbedded

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama