reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Northvolt
Przemysł elektroniczny |

Northvolt opowiada Evertiqowi o postępach w Gdańsku

Od maja media w Polsce piszą o zakończeniu budowy fabryki Northvoltu w Gdańsku. Evertiq postanowił jednak skontaktować się z przedstawicielami założonego w 2015 roku szwedzkiego przedsiębiorstwa projektowo-wytwórczego, specjalizującego się w technologii akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych i zadać kilka pytań odnośnie inwestycji.

Nurtuje zatem pytanie, na jakim etapie jest wykańczanie fabryki w Gdańsku?

W maju zakończyliśmy budowę fabryki Northvolt Dwa i otrzymaliśmy pozwolenie na jej użytkowanie. Obecnie prowadzimy prace związane z instalacją linii produkcyjnej, uruchomieniem zautomatyzowanego magazynu czy testowaniem autonomicznych robotów mobilnych. Wkrótce będziemy również wyposażać przestrzenie biurowe, kantynę oraz zaplecze socjalne – napisano w oświadczeniu przesłanym Evertiqowi.

Nie mniej istotne pozostaje zagadnienie procesu przenoszenia działalności Northvoltu w Gdańsku. 

Northvolt działa w Gdańsku od 2018 roku w dwóch lokalizacjach. Posiadamy wynajętą halę produkcyjną wraz z pomieszczeniami biurowymi o powierzchni 5000 m², gdzie od 2018 roku nieprzerwanie produkujemy systemy bateryjne dla naszych klientów. Ze względu na dynamiczny wzrost zatrudnienia w firmie, zdecydowaliśmy się również na wynajęcie przestrzeni biurowej w centrum biurowym na gdańskich Stogach, w bezpośrednim sąsiedztwie działki, na której zbudowaliśmy fabrykę. W tym roku planujemy przeniesienie prawie wszystkich naszych zespołów i procesów produkcyjnych do nowego zakładu – odpowiada Northvolt. 

Evertiq zapytał również, ile linii produkcyjnych planuje zainstalować Northvolt w Gdańsku oraz ile już zostało zainstalowanych?

Aktualnie pracujemy nad instalacją jednej, wysoce zautomatyzowanej linii produkcyjnej, zaprojektowanej do produkcji magazynów energii. Przygotowujemy się również do przeniesienia linii produkcyjnej z wynajmowanej lokalizacji do wybudowanego zakładu – wyjaśnia firma. 

Biorąc pod uwagę, jak dynamicznie rozwija się Northvolt i jak wzrasta globalne zapotrzebowanie na akumulatory i magazyny energii, zapytaliśmy, czy jest szansa na dalsze inwestycje?

Inwestycja firmy Northvolt zakłada budowę fabryki o powierzchni siedmiu boisk piłkarskich, czyli 50 tysięcy m², w dwóch etapach. Obecnie zakończyliśmy realizację pierwszego z nich, na który składa się hala produkcyjna, dwa magazyny wysokiego składowania, budynek biurowy i zaplecze techniczne o powierzchni 25 tysięcy m². Mamy kupioną działkę i przygotowany grunt pod dalszą rozbudowę fabryki, jednak decyzja o rozpoczęciu tej inwestycji jeszcze nie zapadła.

Zapytaliśmy również, czy wszystko idzie zgodnie  planem. 

Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu tej inwestycji. W grudniu 2021 roku odbyła się uroczystość symbolicznego wbicia łopaty, a po 18 miesiącach od tego dnia odebraliśmy pozwolenie na użytkowanie. Budowa tak dużego obiektu w miejscu o trudnych warunkach gruntowych w tak szybkim czasie była dużym wyzwaniem, ale aby dotrzymać zobowiązań w stosunku do klientów, zależało nam na jak najszybszym uruchomieniu zakładu. Zgodnie z planem już w tym roku pierwsze magazyny energii wyjadą z nowej fabryki Northvolt Dwa do naszych klientów. 

Jesteśmy dumni, że druga fabryka firmy Northvolt powstała właśnie w Polsce. Pierwsza, Northvolt Ett (po szwedzku: „Jeden”) została uruchomiona na północy Szwecji, a budowa trzeciej, Northvolt Drei (po niemiecku: „Trzy) planowana jest w Niemczech.

Interesowała nas również sytuacja związana z rekrutacją. 

Rekrutację na potrzeby Northvolt Dwa rozpoczęliśmy już w zeszłym roku, zwiększając zatrudnienie o 150 osób. Obecnie zatrudniamy około 350 pracowników, ale wiele rekrutacji jest jeszcze otwartych, ponieważ docelowo w nowej fabryce będzie pracowało 500 osób. Szukamy m.in. operatorów produkcji, magazynierów, techników automatyków, mechaników, inżynierów R&D, produkcji i procesów, inspektorów jakości, techników testu, specjalistów w zakresie logistyki i zakupów, księgowości czy BHP. 

Wszystkie oferty pracy dostępne są na stronie internetowej Northvoltu w zakładce Praca.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1