reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Spectre Solutions
Przemysł elektroniczny |

Polska firma aktywnie rozwija się na Bliskim Wschodzie i w Azji

W ostatnich latach drony zaczęły stawać się niezbędnym wsparciem w wielu dziedzinach. W 2014 roku w Warszawie powstała innowacyjna firma - Spectre Solutions, która od tamtej pory nie tylko rozwija technologię dronową, ale również wychodzi z nią poza Polskę i Europę. Sebastian Konkol, CIO Spectre Solutions, zgodził się opowiedzieć Evertiqowi o nawiązaniu współpracy z COMSATS, projekcie Grim Reape, przyczynieniu się do rewolucji lotnictwa w Gruzji, a także o dalszych planach firmy.

Spectre Solutions powstało w 2014 roku. Proszę opowiedzieć o początkach firmy.

Sebastian Konkol, CIO Spectre Solutions: Tak, Spectre Solutions rozpoczęła działalność w 2014 roku. Chcieliśmy zrobić coś, co będzie pomocne dla społeczeństwa, dla wielu ludzi, a może także i dla nas. Jako pasjonaci nowych technologii szukaliśmy sposobu, żeby wypełnić tę misję w sposób innowacyjny, z myślą o przyszłości. Chcieliśmy wyjść poza obecnie dostępne rozwiązania i otworzyć nową ścieżkę możliwości. Wybraliśmy drony, które wtedy były jeszcze czymś nowym poza rynkiem militarnym. 

Wybór tej technologii wynikał z analizy ówczesnej sytuacji w Polsce i dostrzeżonych przez nas ważnych problemów, które wymagały działania. W tamtym czasie budowano w Polsce autostrady i w wielu miejscach wjazdy na nie nie były jeszcze otwarte – cały czas trwała budowa. Uświadomiliśmy sobie, jak duże jest w tym potencjalnie ryzyko, że w razie wypadku służby ratownicze nie będą w stanie dojechać na miejsce przez długi czas. Ofiary kolizji, które mogłyby zostać ocalone, nie otrzymają pomocy i stracą zdrowie lub życie. Swoje rozwiązanie oparliśmy o wiedzę, że w Polsce już wtedy od dawna mieliśmy dość dużą grupę osób przeszkolonych z udzielania pierwszej pomocy. Bazując na tych informacjach, zdecydowaliśmy, że nasz pierwszy projekt będzie polegał na zbudowaniu platformy lotniczej służącej do dowożenia defibrylatorów na miejsce wypadku.

Proszę rozwinąć temat pierwszego projektu, to bardzo ciekawe. 

SK: Konstrukcja zaprojektowana przez nas miała odpowiadać na potrzeby ówczesnego centrum zarządzania kryzysowego. Założyliśmy, że jeżeli wyślemy drona na miejsce potencjalnego zdarzenia, to nie tylko przekaże on bezzwłocznie informacje poglądowe na temat zaistniałej sytuacji, ale też pozwoli bezpośrednio ratować zdrowie i życie poprzez zrzucenie urządzenia AED, które na miejscu obsłuży osoba przeszkolona i podejmie działania z poszkodowanymi, zanim karetka będzie miała szansę do nich dotrzeć. W takich sytuacjach czas jest na wagę złota – widzieliśmy, że to rozwiązanie może uratować wiele osób, które inaczej zwyczajnie nie otrzymałyby pomocy na czas. Proces konstrukcji tego drona otworzył nam oczy na wiele nowych rzeczy. Dotarło do nas, że zakres użycia tej technologii jest o wiele szerszy, niż początkowo sądziliśmy. Zdecydowaliśmy, że jest to kierunek w którym możemy zrobić jeszcze wiele więcej dla dobra ludzi – nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Dlatego też wspólnie z Wydziałem Mechanicznym Energetyki I Lotnictwa Politechniki Warszawskiej zaprojektowaliśmy wielozadaniowego drona Spectre-1.

W 2021 roku otrzymali Państwo finansowanie projektu Grim Reape. Na czym polega ten projekt i kto go wsparł

SK: Projekt Grim Reaper to system wspomagający pracę policji. Nazwany został z przymrużeniem oka, ponieważ ma on pozwolić zwiększyć bezpieczeństwo na drogach poprzez wykrywanie, “koszenie”, nieodpowiedzialnych kierowców. Jak pokazują ostatnie doniesienia mediów nawet wysokie limity prędkości na autostradach są niewystarczające dla niektórych uczestników ruchu – budujemy ten system z myślą o bezpieczeństwie ich i innych osób, które będą z nimi dzieliły drogi. Nasze rozwiązanie w sposób niezauważalny dla użytkowników autostrad patroluje je i mierzy prędkość pojazdów oraz odległości między nimi, a także analizuje style jazdy. W przypadku wykrycia kierowców, którzy traktują autostradę, jak tor wyścigowy, system automatycznie informuje odpowiednie służby, które mamy nadzieję wyeliminują zagrożenie na drodze. Dron wyposażony w system kamer będzie w stanie pokonywać dalekie dystanse (do 150km podczas jednego przelotu) i pełnić rolę dodatkowej pary oczu, optymalizując pracę drogówki. Projekt uzyskał grant NCBiR – mamy nadzieję rozpocząć proces jego komercjalizacji w 2024 roku.

Spectre Solutions podpisało niedawno porozumienie dot. współpracy z COMSATS. Proszę o tym opowiedzieć

SK: Spectre Solutions jest spółką międzynarodową, ponieważ bezpieczeństwo ważne jest wszędzie. Rozwijamy się aktywnie na rynkach Bliskiego Wschodu oraz Azji. Nawiązanie współpracy z organizacją COMSATS (Komisja Nauki i Technologii na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju), to jeden z bardzo ważnych i cenionych przez nas sukcesów w tym regionie. Zrzeszają oni 27 krajów z trzech kontynentów: Azji, Afryki oraz Ameryki Łacińskiej. Ta współpraca ma na celu uruchomienie potencjału rozwoju oraz produkcji dronów w Pakistanie. Poprzez pracę z COMSATS mamy nadzieję zapoczątkować nowe projekty badawcze z naszymi partnerami i rozszerzyć listę krajów, które będziemy wspierali w ochronie swoich mieszkańców.

Evertiq pisał ostatnio, że przyczynią się Państwo do zrewolucjonizowania lotnictwa w Gruzji. Czy to przedsięwzięcie otwiera Państwu drogę na tamten rynek? Proszę o tym więcej opowiedzieć.

SK: Tak, zdecydowanie. Współpraca w Gruzji ma charakter wielowymiarowy. W tym roku podpisaliśmy umowy o współpracy między spółką December32, która aktywnie buduje rynek dronów w krajach azjatyckich oraz z Gruzińskim Uniwersytetem Lotniczym. Obecnie jesteśmy zaangażowani w kilka projektów badawczych mających na celu budowę rynku dronowego w Gruzji. Podchodzimy do tego tematu w sposób kompleksowy, nie koncentrując się tylko na budowie dronów, ale także na szkoleniu operatorów, techników oraz wsparciu instytucji państwowych w przygotowaniu platform legalizujących loty dronowe. Chcemy, żeby nasza praca długotrwale odmieniła na lepsze ten sektor i zapewniła, że trwale podniesie się bezpieczeństwo i dobrobyt Gruzinów.

Jakie są Państwa plany na przyszłość?

SK: Mamy szerokie plany – w przyszłym roku zamierzamy certyfikować nasze rozwiązania dla rynków Zatoki. Zamierzamy pogłębić współpracę z instytucjami badawczymi i uniwersytetami w Katarze. Planujemy wejście na szereg rynków afrykańskich i rozpoczęcie świadczenia usług transportowych w krajach takich jak Algeria oraz Nigeria. Wspólnie z naszymi partnerami planujemy także wejść na rynki azjatyckie (Gruzja, Armenia). W Europie jednym z ważnych dla nas kierunków rozwoju jest zacieśnienie partnerstwa w Estonii.

Jesteśmy na progu wielu nowych możliwości. Nie o wszystkich z nich chcę jeszcze publicznie informować. Najbliższy czas na pewno będzie dla nas okresem wielu bardzo ważnych decyzji strategicznych, co do kierunku dalszego rozwoju Spectre Solutions. Naszymi priorytetami na pewno będą potencjał w możliwości pomocy danemu krajowi i jego mieszkańcom oraz biznesowa przyszłość naszej firmy.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2