Pierwszy Delfin od Saaba zwodowany
1 lipca 2025 roku w Gdańsku zwodowano pierwszy polski okręt rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT), ORP Jerzy Różycki. Jednostka powstała w ramach programu „DELFIN” realizowanego przez Polskę we współpracy ze szwedzką firmą Saab. To pierwszy z dwóch okrętów tego typu zamówionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Nowy obiekt Valmet Automotive w Żarach gotowy
Zakończyła się budowa nowej hali produkcyjno-logistycznej w Żarach. Obiekt powstał w ramach inwestycji typu BTS (build-to-suit) i został przekazany firmie Valmet Automotive przez dewelopera Panattoni. To rozbudowa istniejącej fabryki i odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku motoryzacyjnego na komponenty poprawiające aerodynamikę pojazdów.
Chińska inwestycja w Polsce: powstanie największy zakład Kingfa w Europie
Chińska firma Kingfa Sci. & Tech Co. Ltd. zainwestuje w Polsce, budując zakład produkcyjny w miejscowości Wiechlice pod Szprotawą (woj. lubuskie). Obiekt ma być największym zakładem firmy w Europie. Docelowo zatrudnienie znajdzie tam 500 osób.
Claus Aasholm: „Cykl półprzewodników się załamał”
Podczas Evertiq Expo Malmö 2025, Claus Aasholm – założyciel Semiconductor Business Intelligence – zaprezentował trzeźwą analizę globalnego rynku półprzewodników. W swoim wystąpieniu oraz wywiadzie udzielonym po prelekcji duński analityk stwierdził, że tradycyjny czteroletni cykl branży uległ załamaniu, a jego miejsce zajął fragmentaryczny, napędzany zyskami wzrost, odczuwalny tylko przez wybranych.
Amerykanie rozbudowują zakład w Skawinie
Stryker rozbudował swój zakład produkcyjny w Skawinie, w województwie małopolskim. W rozbudowanym obiekcie będą wytwarzane wyroby z obszaru chirurgii, neurotechnologii i ortopedii. W najbliższych latach zatrudnienie w zakładzie ma wzrosnąć z obecnych 250 do około 1000 osób.
Technosystem z unijnym wsparciem na ponad 2,4 mln zł
Firma Technosystem otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu badawczo-rozwojowego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027. Przedsięwzięcie nosi tytuł: „Opracowanie otwarto–źródłowych modułów oraz urządzeń RF i HV do zaawansowanych laboratoryjnych zastosowań kontrolno-pomiarowych”.
Jak nie dać się zhakować? Najważniejsze to wiedzieć, czego się bać
Sala wypełniona po brzegi i praktyczne przykłady ataków na codzienne urządzenia: tak wyglądało wystąpienie Piotra Koniecznego, eksperta bezpieczeństwa IT i CEO Niebezpiecznika, podczas Evertiq Expo Kraków 2025.
Nowa fabryka Okmetic
Fińska firma Okmetic uruchomiła produkcję pierwszych wafli krzemowych w nowo rozbudowanej fabryce w Vantaa (południe Finlandii). Rozbudowa zakładu stanowi pierwszy etap inwestycji o łącznej wartości 400 milionów euro – największej w historii przedsiębiorstwa. Produkcja wafli oznacza zakończenie kluczowego etapu rozwoju, a firma przygotowuje się obecnie do wysyłki próbek do klientów.
Schneider Electric zbuduje zakład produkcyjny w Indiach
Zakład o powierzchni ok. 150 000 metrów kwadratowych posłuży do rozszerzenia możliwości Schneider IT Business w zakresie produkcji, sprzedaży i handlu systemami BMS. W szczególności chodzi o systemy UPS, PDU, rozwiązania chłodnicze i inne akcesoria elektroniczne.
Lyten przejmuje największy w Europie zakład Northvolt w Polsce
Amerykańska firma Lyten ogłosiła przejęcie zakładu produkcji systemów magazynowania energii (BESS) w Gdańsku od Northvolt. Obiekt, działający pod nazwą Northvolt Dwa ESS, jest największą tego typu placówką w Europie. Przejęcie obejmuje zarówno infrastrukturę produkcyjną, jak i badawczo-rozwojową o powierzchni 25 000 m². Strony nie ujawniły warunków finansowych transakcji.
Kitron z nowym kontraktem na 11 milionów euro
Norweska firma Kitron, specjalizująca się w usługach produkcji elektroniki, podpisała kontrakt o wartości 11 milionów euro na dostawę zaawansowanych produktów komunikacji wojskowej na rynek europejski.
Campal zakończył budowę fabryki elektroniki samochodowej w Czeladzi
Tajwańska firma Compal Electronics zakończyła pierwszy etap budowy nowego zakładu produkcyjnego w Czeladzi, w województwie śląskim. W fabryce wytwarzane będą komponenty elektroniczne dla branży motoryzacyjnej. To pierwszy tak duży projekt firmy Compal w Europie.
Inission przejmuje litewskiego dostawcę usług EMS - firmę Selteka
Szwedzki dostawca usług EMS, firma Inission, kontynuuje ekspansję, tym razem poprzez przejęcie litewskiego dostawcy usług EMS firmy UAB Selteka.
Rigaku rozbudowuje zakłady produkcyjne w Japonii
Japońska firma Rigaku, globalny partner w dziedzinie technologii analitycznych wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie, zwiększyła moce produkcyjne w zakresie urządzeń do kontroli procesów półprzewodnikowych we własnym zakładzie w Takatsuki w prefekturze Osaka oraz w zakładach partnera w Nirasaki w prefekturze Yamanashi.
BYD rozszerza działalność na Węgrzech
Chiński producent pojazdów elektrycznych BYD ogłosił kolejną dużą inwestycję w Komárom na Węgrzech. Spółka przeznaczy 75,7 mln euro na rozbudowę istniejącej fabryki autobusów elektrycznych o linię produkcyjną do montażu elektrycznych ciężarówek. Inwestycja obejmie również budowę laboratorium badawczo-rozwojowego.
Zmian personalnych w Intelu ciąg dalszy
Dyrektor ds. strategii Intela, Safroadu Yeboah-Amankwah, odchodzi z firmy. Jest to kolejna zmiana od czasu objęcia w marcu sterów przez nowego prezesa Lip-Bu Tan - podała agencja Reutera.
Pioneer sprzedany za ponad miliard dolarów
Tajwański producent rozwiązań do inteligentnych kokpitów samochodowych, firma CarUX — spółka zależna Innolux Corporation — ogłosił przejęcie japońskiego przedsiębiorstwa Pioneer Corporation. Wartość transakcji wynosi 163,6 miliarda jenów, czyli około 1,1 miliarda dolarów amerykańskich - podała agencja Reutera.
Fabryka Northvolt wstrzymuje pracę – przyszłość niepewna
Po miesiącach ograniczonej działalności produkcja w zakładzie Northvolt w Skellefteå zostaje całkowicie wstrzymana. O dalszych losach fabryki zdecydują najbliższe tygodnie. Możliwe jest przejęcie przez nowego inwestora.
Toyota Tsusho i LG Energy zajmą się recyklingiem akumulatorów w USA
Toyota Tsusho oraz południowokoreańska LG Energy Solution zawarły porozumienie w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorstwa Green Metals Battery Innovations (GMBI). Spółka będzie zajmować się odzyskiem materiałów pochodzących z odpadów produkcyjnych baterii samochodowych. Zakład powstanie w Karolinie Północnej w Stanach Zjednoczonych.
Ceny pamięci DDR4 gwałtownie rosną
Ceny układów DRAM, w tym popularnych modułów DDR4, podwoiły się w ciągu ostatniego miesiąca - podał serwis Nikkei Asia. Powodem są niepotwierdzone informacje, według których chiński producent ChangXin Memory Technologies (CXMT) miałby wycofać się z produkcji pamięci DDR4 do połowy 2026 roku.
Zaczynali w domu, dziś tworzą moduły wyświetlaczy dla przemysłu
Na przełomie lat 80. i 90. wiele firm w Polsce zaczynało działalność w warunkach dalekich od dzisiejszych realiów – bez internetu, z ograniczonym dostępem do komponentów i technologii, często opierając się na improwizacji i determinacji, nie wspominając o braku kapitału. Dziś część z tych firm to dojrzałe organizacje technologiczne, z powodzeniem konkurujące na rynkach międzynarodowych. Jedną z nich jest gdański Unisystem, który od 30 lat specjalizuje się w rozwiązaniach do wizualizacji informacji.
Chiny chcą uniezależnić się od Zachodu. Do 2026 roku tylko krajowa technologia
Chiński sektor motoryzacyjny przyspiesza proces uniezależniania się od zagranicznych dostawców technologii. Według informacji serwisu Nikkei Asia już w 2026 roku część największych producentów motoryzacyjnych z Chin planuje wypuszczenie na rynek pojazdów wykorzystujących wyłącznie komponenty produkcji krajowej.
TDK-Lambda EMEA rozszerza portfolio produktów o nową serię zasilaczy
Firma TDK-Lambda EMEA rozszerzyła swoje portfolio o nową serię zasilaczy. Urządzenia zostały zaprojektowane z myślą o wymagających zastosowaniach w przemyśle oraz technologii medycznej. Wyróżniają się wysoką sprawnością energetyczną, kompaktową budową oraz szerokim zakresem napięcia wejściowego.
NXP Semiconductors przejmuje TTTech Auto
Holenderska firma NXP Semiconductors sfinalizowała przejęcie austriackiej spółki TTTech Auto, zgodnie z warunkami ogłoszonymi w styczniu 2025 roku. Wartość transakcji wyniosła 625 milionów dolarów i została przeprowadzona w całości w gotówce.
Schaeffler rozpoczyna budowę centrum logistycznego w woj. opolskim
W gminie Ujazd, przy autostradzie A4, rozpoczęła się budowa nowego Centrum Dystrybucji i Kompletacji firmy Schaeffler. Inwestycja ma zakończyć się w pierwszej połowie 2026 roku. W nowym zakładzie powstanie około 500 miejsc pracy.
Bosch przestrzega przed nadmierną regulacją w Europie
Europie grozi zahamowaniem rozwoju sztucznej inteligencji – ostrzegł szef Bosch Stefan Hartung podczas Bosch Tech Day 2025 - podała agencja Reutera. Podczas konferencji technologicznej w siedzibie głównej firmy w Stuttgarcie Hartung zarzucił UE, że poprzez regulacje dotyczące sztucznej inteligencji hamuje własny rozwój. Zamiast umożliwiać postęp, niejasne i rozbudowane przepisy blokują AI rozwój na Starym Kontynencie.
Elektrobit i Foxconn opracowują wspólną platformę oprogramowania dla pojazdów elektrycznych
Niemiecka firma Elektrobit, specjalizująca się w oprogramowaniu dla motoryzacji, oraz tajwański koncern Foxconn rozpoczęły współpracę nad stworzeniem nowej platformy programistycznej przeznaczonej dla pojazdów elektrycznych.
Scanfil z nową umową z Liquid Instruments
Scanfil podpisał umowę o outsourcingu produkcji z firmą Liquid Instruments. Współpraca ma na celu wsparcie wytwarzania rozwiązań Moku – kluczowego produktu australijskiej firmy z sektora technologii pomiarowych. Produkcja zostanie ulokowana w zakładzie Scanfil w Melbourne.
Odzyskiwanie komponentów - zrównoważona przyszłość elektroniki
Czy do płytek PCB możemy podejść tak, jak do starego auta? Wymienić wadliwe części i dalej korzystać, zamiast od razu uciekać się do złomowania? Podczas tegorocznej edycji Evertiq Expo Kraków 2025 Stefan Theil, CEO Faktronix, niemieckiego oddziału szkockiej firmy Retronix, przedstawił innowacyjne podejście do odzyskiwania komponentów elektronicznych.
Produkcja chipów wzrośnie o 69% do 2028 r. dzięki popytowi na AI
Według najnowszego raportu SEMI „300mm Fab Outlook”, globalny przemysł półprzewodników znacznie zwiększy swoje zaawansowane moce produkcyjne do 2028 r. dzięki rosnącemu popytowi na zastosowania sztucznej inteligencji.
Fabryka elektrycznych eVanów w Kleszczowie – podpisano umowę przedwstępną
Gmina Kleszczów, Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów oraz spółka Adaptive Motors Poland (AMP) zawarły umowę przedwstępną dotyczącą sprzedaży nieruchomości przemysłowej w miejscowości Żłobnica. Przedmiotem umowy jest działka o powierzchni blisko 19 hektarów. Zawarcie umowy ostatecznej uzależnione jest od pozyskania przez AMP wsparcia finansowego, w tym dotacji z Krajowego Planu Odbudowy. Spółka stara się o dofinansowanie na poziomie kilkuset milionów złotych.
Załaduj więcej newsów