Synopsys przejmuje Ansys za 35 miliardy dolarów
Negocjacje trwały 18 miesięcy. Dzięki połączeniu z Ansys firma Synopsys może teraz oferować kompleksowe rozwiązania w zakresie projektowania systemów dla klientów z branż takich jak półprzewodniki, zaawansowane technologie, motoryzacja, lotnictwo, przemysł i wiele innych.
reklama
Microsoft i rząd USA wdrażają AI w atomie
Microsoft oraz Idaho National Laboratory (INL) ogłosiły współpracę, której celem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji do skrócenia i usprawnienia procesu wydawania pozwoleń na budowę i eksploatację elektrowni jądrowych w Stanach Zjednoczonych.
Nowy CEO Husqvarna Group
Zarząd Husqvarna AB poinformował o powołaniu Glena Instone’a na stanowisko dyrektora generalnego (CEO) Husqvarna Group. Instone obejmie nową funkcję 11 sierpnia 2025 roku. Zastąpi odchodzącego ze spółki Pavla Hajmana, który opuści Grupę do końca bieżącego roku.
ASML obawia się wzrostu przychodów z powodu ceł w USA
Holenderski koncern ASML, największy na świecie dostawca maszyn do produkcji chipów, poinformował, że wzrost przychodów firmy w 2026 roku może zostać wstrzymany. Powodem jest niepewność dotycząca potencjalnych ceł w Stanach Zjednoczonych, która wstrzymuje decyzje inwestycyjne producentów półprzewodników budujących fabryki na terenie USA - podała agencja Reutera.
Panasonic rozpoczyna produkcję akumulatorów w fabyce w Kansas
Panasonic Energy rozpoczęło masową produkcję tak zwanych ogniw „2170” – cylindrycznych akumulatorów litowo-jonowych – w swojej nowej fabryce w De Soto niedaleko Kansas City w Stanach Zjednoczonych. W zakładzie zatrudnienie znajdzie nawet 4000 specjalistów. W całym regionie ma powstać około 8000 miejsc pracy, w tym w zakładach dostawczych i branżach pokrewnych.
reklama
Nissan kończy produkcję w Oppama do marca 2028 roku
Nissan Motor Co. ogłosił, że kończy produkcję pojazdów w zakładzie Oppama w Japonii do marca 2028 roku. Działania te są częścią globalnego planu restrukturyzacji, który ma na celu ograniczenie zdolności produkcyjnych i poprawę sytuacji finansowej firmy. Produkcja zostanie przeniesiona do fabryki w prefekturze Fukuoka na południu Japonii, należącej do spółki Nissan Motor Kyushu.
Białystok stawia na chińskie autobusy Yutong U12
Miasto Białystok podpisało umowę na zakup 30 elektrycznych autobusów Yutong U12. Dostawcą pojazdów będzie firma Busnex Poland, oficjalny przedstawiciel chińskiego producenta Yutong Bus & Coach. W ramach kontraktu zostaną również uruchomione 25 stacje ładowania w zajezdniach oraz 3 stacje mobilne.
reklama
Stellantis rezygnuje z rozwoju technologii wodorowych
Koncern Stellantis ogłosił zakończenie programu rozwoju technologii wodorowych ogniw paliwowych. Decyzja została podjęta z powodu braku perspektyw dla rynku wodoru w średnim horyzoncie czasowym. Firma nie spodziewa się upowszechnienia pojazdów użytkowych zasilanych wodorem przed końcem tej dekady.
Lockheed Martin testuje technologię AI do nadzoru morskiego
Koncern zbrojeniowy Lockheed Martin ogłosił przełom w dziedzinie nadzoru morskiego, wykorzystując sztuczną inteligencję do automatycznego rozpoznawania celów na morzu. Technologia oparta na radarze syntetycznej apertury (SAR) została pomyślnie przetestowana podczas lotów demonstracyjnych u wybrzeży zachodnich Stanów Zjednoczonych.
BMW i Momenta wprowadzają nowy system wspomagania kierowcy na rynek chiński
BMW chce zwiększyć bezpieczeństwo i komfort jazdy samochodami w Chinach. Firma stawia na sztuczną inteligencję i 15 lipca ogłosiła nawiązanie współpracy z chińską firmą Momenta. Obie firmy będą wspólnie pracować nad nowym systemem wspomagania kierowcy, który zostanie zainstalowany w przyszłych modelach BMW w Chinach.
Broadcom rezygnuje z inwestycji w chipy wartej 1 mld USD
Inwestycja została ogłoszona przez Broadcom w 2023 r. Źródła poinformowały agencję Europa Press, że rozmowy z rządem Hiszpanii zakończyły się fiaskiem, ale raport nie podaje żadnych powodów załamania negocjacji.
BYD i Chery będą musiały oddać miliony z państwowych dotacji?
Chińskie firmy motoryzacyjne BYD i Chery mogły nieprawidłowo uzyskać znaczną część państwowych dopłat do pojazdów ekologicznych – wynika z opublikowanego audytu Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych Chin. W latach 2016–2020 obie spółki miały łącznie otrzymać bezprawnie około 53 milionów dolarów w ramach subsydiów rządowych. Suma ta stanowi prawie 60% wszystkich nieprawidłowych roszczeń ujawnionych w trakcie kontroli - podała agencja Reutera.
Przychody branży ESD wzrosły do 5,1 mld USD w Q1 2025 r.
Branża projektowania systemów elektronicznych (Electronic System Design, ESD) odnotowała wzrost przychodów do poziomu 5,098 miliarda dolarów w pierwszym kwartale 2025 roku. Oznacza to wzrost o 12,8% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego – wynika z opublikowanego dziś raportu EDMD (Electronic Design Market Data) przygotowanego przez organizację ESD Alliance, działającą w ramach SEMI.
Sławosz Uznański-Wiśniewski zakończył misję IGNIS i wrócił na Ziemię
We wtorek, 15 lipca 2025 r., zakończyła się misja kosmiczna Ax-4. Czteroosobowa załoga, w tym Sławosz Uznański-Wiśniewski, wróciła na Ziemię po pobycie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Kapsuła Dragon Grace wodowała na Pacyfiku, skąd astronauci zostali przetransportowani na pokład statku ratowniczego MV Shannon.
Porsche szacuje 351 mln USD kosztów ceł tylko za kwiecień imaj
Porsche przewiduje, że za kwiecień i maj br. poniesie koszty ceł importowych do USA w wysokości około 351 milionów dolarów amerykańskich. Firma po raz kolejny zdecydowała, że nie przeniesie tych kosztów na klientów końcowych, lecz pokryje je samodzielnie.
Mycronic z 35% wzrostem sprzedaży w Q2 2025 r.
Mycronic odnotował 35-procentowy wzrost sprzedaży netto w drugim kwartale 2025 r. Szwedzka firma, która zajmuje się opracowywaniem, produkcją i sprzedażą urządzeń produkcyjnych dla przemysłu elektronicznego, odnotowała sprzedaż netto w wysokości 2 mld SEK (około 178 mln euro).
SK On nawiązuje współpracę z L&F i rozwija biznes baterii LFP w USA
SK On, południowokoreański producent akumulatorów należący do koncernu SK Group, ogłosił podpisanie memorandum o współpracy z firmą L&F w zakresie dostaw materiałów katodowych do baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) przeznaczonych na rynek północnoamerykański. Celem współpracy jest rozwój segmentu baterii LFP, ze szczególnym uwzględnieniem sektora systemów magazynowania energii (ESS) w Stanach Zjednoczonych.
Scanfil i MB Elettronica łączą siły
Fińska firma Scanfil ogłosiła połączenie z włoską MB Elettronica z siedzibą w Cortonie (Arezzo). Połączone przedsiębiorstwo będzie dysponować łącznie 16 zakładami produkcyjnymi na czterech kontynentach, co czyni je znaczącym graczem na globalnym rynku EMS.
Jeden na milion. Ludzie byli naszą największą siłą
W pierwszym z serii eksperckich felietonów Evertiq, Claus Aasholm - doświadczony strateg i menedżer sektora technologicznego - dzieli się swoim punktem widzenia w temacie trendów, wyzwań i przełomowych momentów kształtujących globalny przemysł elektroniczny. Aasholm, czerpiąc ze swojego bogatego doświadczenia, dostarcza przenikliwych, skłaniających do myślenia spostrzeżeń. Jego analizy perfekcyjnie łączą kropki, kwestionując status quo.
Czy możemy przestać zawyżać zamówienia?
Wszyscy wiemy, że branża półprzewodników charakteryzuje się dużą zmiennością. Nie wynika to jednak wyłącznie z samej sytuacji rynkowej – w znacznej mierze jest to efekt naszych własnych działań. W czasach niedoborów firmy panikują i składają zawyżone zamówienia u wielu producentów lub dostawców. To samo dzieje się obecnie w przypadku pamięci DDR4. Firma Samsung, która kontroluje około połowy rynku pamięci DRAM, ogłosiła, że do końca 2025 r. wycofa się z produkcji pamięci DDR4. Wywołuje to efekt domina, który obserwowaliśmy już wielokrotnie.
Prezes Nvidii Huang spotykał się z Trumpem przed wizytą w Chinach
Prezes Nvidii Jensen Huang miał się spotkać z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Białym Domu przed swoją podróżą do Chin - podała agencja Reutera.
Dobra passa Kitron
Kitron, skandynawski dostawca usług produkcji elektroniki, opublikował wyniki finansowe za drugi kwartał 2025 roku. Spółka odnotowała wzrost przychodów i utrzymanie wysokiej rentowności, głównie dzięki dobrej kondycji sektora obronności i lotnictwa.
Nordson Test&Inspection rozszerza współpracę ze smartTec Nordic A/S
Firma Nordson Test & Inspection ogłosiła rozszerzenie współpracy ze swoim wieloletnim partnerem dystrybucyjnym, firmą smartTec Nordic A/S. Od teraz smartTec będzie odpowiedzialna za dystrybucję rozwiązań z zakresu systemów rentgenowskich i testowych nie tylko w Skandynawii, ale również w krajach bałtyckich.
Orlen wdraża AI z pomocą Microsoftu
Grupa Orlen podpisała umowę z Microsoft, której celem jest wdrożenie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Technologie te mają wspierać działalność koncernu w obszarach energetyki, cyberbezpieczeństwa, produkcji oraz analizy danych. W ramach współpracy powstanie Centrum Kompetencyjne Sztucznej Inteligencji, Innowacji Cyfrowej i Zaawansowanej Analityki.
UbiQD dostarczy technologię Quantum Dot dla First Solar
UbiQD, firma zajmująca się nanotechnologią kropek kwantowych (QD), zawarła wieloletnią umowę na wyłączność na dostawę swojej zastrzeżonej technologii fluorescencyjnych kropek kwantowych dla First Solar. Umowa ta otwiera drogę do włączenia technologii QD do cienkowarstwowych dwustronnych paneli fotowoltaicznych (PV) First Solar, poinformowała firma UbiQD w komunikacie prasowym.
Huawei zainwestuje w centra danych w Brazylii?
Chińska firma technologiczna Huawei rozważa inwestycje w sektor centrów danych w Brazylii - podała agencja Reutera. Jak poinformował Atilio Rulli, wiceprezes ds. relacji publicznych Huawei na Amerykę Łacińską i Karaiby, dalsze decyzje zależą od wdrożenia przez brazylijski rząd planowanych zachęt podatkowych.
USA wprowadza 50-procentowe cło na miedź
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił w środę, że od 1 sierpnia br. obowiązywać będzie nowe, 50-procentowe cło na import miedzi - podała agencja Reutara. Decyzja ta ma na celu pobudzenie krajowej produkcji w sektorze uznanym za kluczowy dla bezpieczeństwa narodowego oraz dla przemysłu elektronicznego, motoryzacyjnego i obronnego.
Boeing z kontraktem na 2,8 mld USD dla SATCOM
Boeing został wybrany na dostawcę systemu Evolved Strategic Satellite Communications (ESS) o wartości 2,8 miliardów dolarów. System ten stanowi kosmiczny element amerykańskiej architektury dowodzenia, kontroli i łączności nuklearnej (NC3). Wstępna umowa obejmuje dostawę dwóch satelitów z opcją zakupu dwóch kolejnych w przyszłości, poinformował Boeing w komunikacie prasowym.
Polska firma z eurojeskim patentem na kropki kwantowe
Wrocławska spółka QNA Technology S.A. otrzymała europejski patent na opracowaną przez siebie kompozycję tuszu utwardzanego promieniowaniem UV, zawierającą czerwone kropki kwantowe. Ochrona została przyznana przez Europejski Urząd Patentowy i obejmuje również metodę nanoszenia tuszu oraz zastosowanie w urządzeniach emitujących światło.
Stellantis wraca do korzeni motoryzacji i reaktywuje SRT
Koncern motoryzacyjny Stellantis oficjalnie, że przywrócaca markę SRT (Street and Racing Technologies). To nowy rozdział dla koncernu w zakresie samochodów sportowych i off-roadowych. Dział ten był wcześniej odpowiedzialny za produkcję ekstremalnych modeli spod znaku Dodge, Jeep, Ram i Chrysler. Obecnie ma powrócić jako część strategii, której celem jest odbudowanie zaufania wśród miłośników motoryzacji.
CBTG Technologie wprowadza własną linię anten LTE
Firma CBTG Technologie zaprezentowała pierwsze produkty z nowej linii anten własnej produkcji – CBTG Antennas. To ważny etap w rozwoju przedsiębiorstwa, które dotychczas działało głównie jako dystrybutor komponentów i systemów komunikacyjnych.
Załaduj więcej newsów