NOTE Pärnu inwestuje w technologię testowania płytek drukowanych
Firma NOTE Pärnu, będąca estońskim oddziałem europejskiego dostawcy usług EMS NOTE, zainwestowała w zaawansowany system testowania płytek drukowanych – Takaya APT-1600FD-A. Dostawcą systemu jest firma EP-TeQ, która od lat dystrybuuje rozwiązania marki Takaya w krajach nordyckich i bałtyckich.
AREX dostarczy mobilne stacje ładowania autobusów elektrycznych w Stargardzie
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Stargardzie będzie korzystać z mobilnych stacji ładowania autobusów elektrycznych dostarczonych przez firmę AREX. Gdyńska spółka technologiczna, należąca do GRUPY WB, wygrała postępowanie przetargowe na dostawę sześciu mobilnych, dwustanowiskowych ładowarek typu DCX-Mobile. Umowę podpisano 3 lipca.
Alexander Gorski nowym COO Infineon
Rada Nadzorcza Infineon Technologies AG powołała Alexandra Gorskiego na stanowisko członka zarządu oraz Chief Operations Officer (COO). Obejmie on funkcję 1 października 2025 roku, zastępując dotychczasowego COO, dr. Rutgera Wijburga, który odchodzi na emeryturę z końcem roku obrotowego, 30 września 2025 roku. Kadencja Gorskiego potrwa trzy lata, zgodnie ze standardem dla pierwszych nominacji.
Polacy pomogą Amerykanom w sprawie transportu publicznego
Partnerstwo BMZ Group i Kiepe Electric ma wzmocnić sektor transportu publicznego w Stanach Zjednoczonych. Wspólna inicjatywa obu firm zakłada wdrożenie nowoczesnych rozwiązań dla autobusów elektrycznych, odpowiadających wymaganiom amerykańskiego rynku, w tym King County Metro – operatora komunikacji miejskiej w Seattle oraz 34 sąsiednich miastach.
Nowy prezes Avnet dla regionu EMEA
Firma Avnet ogłosiła nominację Gilles’a Beltrana na nowego prezesa regionu EMEA. Dotychczasowy prezes Avnet Silica zastąpi duet Slobodan Puljarevic i Mario Orlandi, którzy przez ostatnie siedem lat wspólnie kierowali działalnością firmy w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.
reklama
Polskich ambicji z autem elektrycznym ciąg dalszy. AMP sięgnie po środki z KPO?
Adaptive Motors Poland (AMP) złożyło wniosek o dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na kwotę ponad 590 mln zł. Środki mają posłużyć do budowy zakładu produkcyjnego Adaptive Factory Kleszczów 5.0. Planowana inwestycja ma umożliwić rozpoczęcie seryjnej produkcji elektrycznego pojazdu dostawczego eVanPL już w trzecim kwartale 2028 roku.
Intek z nowymi kontraktami w sektorze obronnym
Spółka Intek, działająca w ramach Grupy Kapitałowej Dekpol, realizuje dwa nowe kontrakty dla niemieckich podmiotów z branży obronnej. Firma z Lubawy specjalizuje się w produkcji specjalistycznych konstrukcji stalowych i konsekwentnie umacnia swoją pozycję w sektorze międzynarodowym.
reklama
NOTE z zamówieniem od klienta z sektora obronności
Firma NOTE poinformowała o otrzymaniu zamówienia o wartości 132 milionów koron szwedzkich od jednego ze swoich dotychczasowych klientów działających w sektorze bezpieczeństwa i obronności. Zlecenie dotyczy produkcji złożonych zespołów elektronicznych (PCBA) i obejmuje okres dwóch lat. Rozpoczęcie dostaw planowane jest na październik 2025 roku.
Noctiluca zawiera umowę z chińskim producentem micro-OLED
Noctiluca podpisała umowę typu MTA (Material Transfer Agreement) z chińskim przedsiębiorstwem Taizhou Guanyu Technology Co. Ltd. Umowa dotyczy przekazania wybranych próbek autorskich materiałów EIL opracowanych przez Noctiluca.
Semitron zwiększa wydajność dzięki maszynom FUJI
Firma Semitron zmodernizowała swoją linię produkcyjną, wdrażając drugą linię montażu powierzchniowego (SMT) opartą na maszynach FUJI. W efekcie zwiększono dzienną wydajność produkcji o 18% i jednocześnie zredukowano wskaźnik błędów o 15%.
Riku Hynninen odchodzi z firmy Scanfil
4 lipca 2025 roku Scanfil Oyj poinformowało o odejściu Riku Hynninena ze stanowiska Chief Procurement and Technology Officer. Decyzja została podjęta przez samego Hynninena, który zamierza kontynuować karierę zawodową poza strukturami firmy.
Incap UK uzyskuje akredytację JOSCAR Zero
Firma Incap Electronics UK została objęta akredytacją JOSCAR Zero – nowym rozszerzeniem systemu zapewniania zgodności dostawców w sektorze obronności i lotnictwa, ukierunkowanym na kwestie zrównoważonego rozwoju. To kolejny etap dostosowywania działalności spółki do wymagań środowiskowych i raportowych obowiązujących w branżach podlegających ścisłej regulacji.
Zmiana na stanoiwsku CEO Solarisa
Z dniem 1 lipca 2025 roku Agata Stańda objęła stanowisko prezesa zarządu Solaris Bus & Coach sp. z o.o. Decyzję o powołaniu podjęli właściciel spółki – Grupa CAF – oraz Rada Nadzorcza firmy.
Nagroda Evertiqa: Miłosz Łagan z AGH z autorskim systemem komunikacji łazika planetarnego
Podczas Evertiq Expo Kraków 2025 po raz pierwszy w historii polskiej edycji wydarzenia wręczono Nagrodę Evertiqa dla młodego talentu elektroniki. Laureatem został Miłosz Łagan, student Akademii Górniczo-Hutniczej, który w swoim wystąpieniu zaprezentował autorski system komunikacji bezprzewodowej, stworzony z myślą o rozwijanym przez AGH Space Systems łaziku planetarnym „Kalman”.
Kalmar z nową technologię akumulatorów litowo-jonowych
Kalmar, fińska firma zajmująca się transportem i logistyką, wprowadziła na rynek akumulatory litowo-jonowe (Li-ion) drugiej generacji do swojej gamy elektrycznych urządzeń przeciwwagowych: wózków wysokiego składowania, wózków do obsługi pustych kontenerów i wózków widłowych.
Chiński Changan planuje budowę fabryki w Europie
Chiński producent samochodów Changan zapowiedział budowę fabryki w Europie. Celem jest wsparcie planowanej ekspansji sprzedażowej na rynkach unijnych. Firma analizuje obecnie potencjalne lokalizacje zakładu – poinformował jeden z przedstawicieli firmy w rozmowie z agencją Reutera.
ECL i SatRev planują połączenie
Spółka ECL podpisała plan połączenia z SatRev, firmą działającą w sektorze technologii kosmicznych i należącą do portfela JRH ASI. Informację przekazano w oficjalnym komunikacie ECL.
Kolejna fala zwolnień w Microsofcie
Gigant technologiczny poinformował, że zmiany dotkną kilka działów, nie podając jednak szczegółów. To już czwarta fala zwolnień w tym roku. W maju Microsoft ogłosił, że zwolni 6000 osób.
Scania otwiera Knowledge Center w Gdańsku
Szwedzka firma Scania uruchomiła w Gdańsku nowe europejskie centrum wiedzy. Knowledge Center dołącza do istniejących już hubów w Ameryce Południowej i Azji, stając się jednym z trzech filarów wspierających globalną transformację organizacyjną Grupy Scania.
Gatema PCB z nową maszyną rentgenowską Antares 700x
Firma Gatema PCB zintegrowała z linią produkcyjną nowy system rentgenowski Antares 700x firmy Mach3Lab. Urządzenie wspiera produkcję wielowarstwowych płytek drukowanych, zapewniając precyzję i zwiększoną automatyzację w procesie rejestracji otworów.
Szwedzi będą produkować Polestar 7 na Słowacji
Szwedzka marka samochodów elektrycznych Polestar potwierdziła, że jej najnowszy model – Polestar 7 – będzie produkowany w Koszycach na Słowacji. Firma podpisała w tej sprawie memorandum o współpracy z Volvo Cars. Wybór tej lokalizacji jest częścią strategii rozwoju sieci produkcyjnej Polestar w Europie.
Ericsson rozszerza zespół R&D w Indiach
Ericsson rozbudowuje zespół badawczo-rozwojowy (R&D) w indyjskim Bengaluru, aby zwiększyć swoje możliwości w zakresie rozwoju układów ASIC. Ten strategiczny ruch podkreśla zaangażowanie firmy Ericsson w zapewnienie Indiom pozycji lidera w dziedzinie przyszłych technologii komunikacyjnych, jak podała szwedzka firma w komunikacie prasowym.
Rohde & Schwarz przejmuje Zes Zimmer Electronic Systems
Firma Rohde & Schwarz sfinalizowała przejęcie Zes Zimmer Electronic Systems. Kupiona niemiecka spółka z siedzibą w Oberursel w Hesji przez ponad 40 lat specjalizowała się w produkcji precyzyjnych urządzeń do pomiaru mocy. Przejęcie stanowi uzupełnienie oferty Rohde & Schwarz w zakresie aparatury pomiarowej i wpisuje się w długoterminową strategię rozwoju spółki.
Z Northvolt do Elektro-Plus
Maciej Zwara, który pracował przez ostatnie kilka lat w Nortvolt, ogłosił, że wraca do firmy, w której stawiał pierwsze kroki. Jak ogłosił w mediach społecznościowych, objął stanowisko CEO w firmie Elektro-Plus – przedsiębiorstwie zajmującym się usługami w zakresie automatyki i elektroniki okrętowej.
Fideltronik Energy i AGH testują magazyn energii w Małopolsce
W gminie Ochotnica Dolna uruchomiono pilotażowy projekt testowy nowoczesnych magazynów energii. Projekt realizowany jest przez firmę Fideltronik Energy we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz operatorem systemu dystrybucyjnego TAURON Dystrybucja. Celem przedsięwzięcia jest sprawdzenie działania magazynów energii w warunkach rzeczywistej pracy sieci elektroenergetycznej.
Pierwszy Delfin od Saaba zwodowany
1 lipca 2025 roku w Gdańsku zwodowano pierwszy polski okręt rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT), ORP Jerzy Różycki. Jednostka powstała w ramach programu „DELFIN” realizowanego przez Polskę we współpracy ze szwedzką firmą Saab. To pierwszy z dwóch okrętów tego typu zamówionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Nowy obiekt Valmet Automotive w Żarach gotowy
Zakończyła się budowa nowej hali produkcyjno-logistycznej w Żarach. Obiekt powstał w ramach inwestycji typu BTS (build-to-suit) i został przekazany firmie Valmet Automotive przez dewelopera Panattoni. To rozbudowa istniejącej fabryki i odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku motoryzacyjnego na komponenty poprawiające aerodynamikę pojazdów.
Chińska inwestycja w Polsce: powstanie największy zakład Kingfa w Europie
Chińska firma Kingfa Sci. & Tech Co. Ltd. zainwestuje w Polsce, budując zakład produkcyjny w miejscowości Wiechlice pod Szprotawą (woj. lubuskie). Obiekt ma być największym zakładem firmy w Europie. Docelowo zatrudnienie znajdzie tam 500 osób.
Claus Aasholm: „Cykl półprzewodników się załamał”
Podczas Evertiq Expo Malmö 2025, Claus Aasholm – założyciel Semiconductor Business Intelligence – zaprezentował trzeźwą analizę globalnego rynku półprzewodników. W swoim wystąpieniu oraz wywiadzie udzielonym po prelekcji duński analityk stwierdził, że tradycyjny czteroletni cykl branży uległ załamaniu, a jego miejsce zajął fragmentaryczny, napędzany zyskami wzrost, odczuwalny tylko przez wybranych.
Amerykanie rozbudowują zakład w Skawinie
Stryker rozbudował swój zakład produkcyjny w Skawinie, w województwie małopolskim. W rozbudowanym obiekcie będą wytwarzane wyroby z obszaru chirurgii, neurotechnologii i ortopedii. W najbliższych latach zatrudnienie w zakładzie ma wzrosnąć z obecnych 250 do około 1000 osób.
Technosystem z unijnym wsparciem na ponad 2,4 mln zł
Firma Technosystem otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu badawczo-rozwojowego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027. Przedsięwzięcie nosi tytuł: „Opracowanie otwarto–źródłowych modułów oraz urządzeń RF i HV do zaawansowanych laboratoryjnych zastosowań kontrolno-pomiarowych”.
Załaduj więcej newsów