reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© The Batteries
Przemysł elektroniczny |

Timur Yagafarov z The Batteries tylko dla Evertiq

The Batteries to młoda, prężnie rozwijająca się polska firma, która opracowała rewolucyjną technologię niskokosztowej produkcji baterii. Evertiq z zaciekawieniem śledził jej poczynania, informując o nich swoich Czytelników. Uznaliśmy jednak, że to za mało i postanowiliśmy skontaktować się z dr. inż. Timurem Yagafarovem, członkiem Zarządu w The Batteries, który zgodził się udzielić nam swojego pierwszego wywiadu.

Zapraszamy do lektury, gdyż niektórymi rzeczami, o których opowiedział nam Timur Yagafarov, The Batteries nie dzieliło się z nikim do tej pory.

Ewelina Bednarz, Evertiq: Zacznijmy od początku. Jakie były początki The Batteries? Skąd wziął się pomysł?

dr inż. Timur Yagafarov, Dyrektor Działu Badań i Rozwoju Technologii w startupie The Batteries: Skupiamy się na metodach produkcji baterii typu solid state (SSB). Są one znane od dziesięcioleci i istnieją wyraźne zalety ich struktury, takie jak najwyższy poziom bezpieczeństwa, ogromna liczba cykli, najszybsze ładowanie i wiele innych.

Jednak produkcja akumulatorów SSB nie została jeszcze skomercjalizowana ze względu na ogromne koszty związane z koniecznością dużych nakładów sprzętowych oraz stosowania drogich form surowców. Ten problem kosztów produkcji akumulatorów SSB i skalowalności produkcji – to właśnie jest wyzwanie, które rozwiązujemy dzięki naszej wiedzy.

Największą część naszego zespołu stanowią utalentowani naukowcy i inżynierowie z ponad 20-letnim doświadczeniem w budowie niestandardowych maszyn próżniowych dla przemysłu, prowadzący międzynarodowe zaawansowane badania w zakresie SBB, ogniw słonecznych i cienkich warstw. Realizowaliśmy projekty technologiczne dla wielu ogromnych firm produkcyjnych, takich jak Apple i Samsung, i pracowaliśmy z różnymi technikami osadzania cienkich warstw. Tak więc, po prostu weszliśmy na ten rynek “tylnymi drzwiami” – tak można to powiedzieć. Od założenia firmy, koncentrujemy się na projektowaniu sprzętu, aby umożliwić masową produkcję SSB. A nasze dogłębne zrozumienie urządzeń próżniowych, cienkich warstw i technik osadzania - to coś, co nam w tym pomaga.

EB: Jak duża jest Państwa firma?

TY: W zespole The Batteries pracuje obecnie ponad 20 osób, które rozwijają technologię w laboratorium w Rzeszowie. Wśród nich są zarówno specjaliści z Europy Środkowo-Wschodniej specjalizujący się w technologii baterii ze stałym elektrolitem oraz budowaniu linii produkcyjnych, a także naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej.

EB: Proszę opowiedzieć o kamieniach milowych w historii firmy.

TY: W 2016 roku zespół naukowców opracował nową koncepcję otrzymywania baterii cienkowarstwowych z wykorzystaniem urządzeń do osadzania próżniowego, co pozwoliło na znacznie niższe zużycie materiałów i koszty. Od 2017 roku, kiedy rozpoczęliśmy działalność w Rzeszowie, firma prowadziła prace badawczo-rozwojowe i potwierdzała możliwości swojego rozwiązania.

W 2018 roku firma wyprodukowała pierwsze ogniwa demonstracyjne, a wkrótce rozpoczęliśmy prace nad koncepcją wyposażenia testowej linii produkcyjnej, opartej na opracowanej przez nas technologii. W 2021 r. skupiliśmy się na poszukiwaniu inwestorów w celu opracowania testowej linii produkcyjnej na małą skalę, aby zademonstrować realizację technologii w produkcji masowej. Po zabezpieczeniu 35 mln zł w 2022 roku mogliśmy rozpocząć budowę wspomnianej linii produkcyjnej.

EB: Jaki był 2022 rok dla The Batteries? 

TY: Rok 2022 był udany dla The Batteries, ponieważ zdobyliśmy zaufanie inwestorów i zrobiliśmy znaczący postęp w kierunku masowej produkcji. Naszym największym wyzwaniem było rozpoczęcie budowy testowej linii produkcyjnej, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na nasz produkt.

EB: Wspomniał Pan o największym wyzwaniu, z którym przyszło się Państwu zmierzyć. A jakie wydarzenie minionego roku napawa The Batteries największą dumą?

TY: Rok 2022 był dla The Batteries zdecydowanie rokiem transformacji. Najważniejszym wydarzeniem roku było niewątpliwie wsparcie, jakie otrzymaliśmy od kluczowych inwestorów branżowych w Polsce, którzy zainwestowali w naszą spółkę 35 mln zł oraz zainteresowanie kilku światowych firm, które rozpoczęły testy z naszymi ogniwami w swoich aplikacjach. Pozwoliło nam to w pełni skupić się na rozwoju naszej technologii, budowie linii produkcyjnej oraz przeprowadzeniu dokładnych testów naszych prototypów na komercyjnie dostępnych urządzeniach IoT. Dzięki temu wsparciu udało nam się poczynić znaczne postępy w kierunku wprowadzenia naszych baterii typu solid state do powszechnego użytku i jest to wydarzenie, z którego jesteśmy niesamowicie dumni.

EB: Proszę opowiedzieć o Państwa oczekiwaniach względem 2023 roku planach na przyszłość i kierunkach rozwoju.

TY: Po pomyślnym opracowaniu urządzeń do produkcji masowej, naszym kolejnym kluczowym kamieniem milowym jest ukończenie pilotażowego zakładu produkcyjnego w Rzeszowie. Pozwoli nam to zademonstrować naszą technologię w produkcji masowej i zapewnić dowód koncepcji dla potencjalnych partnerów i inwestorów.

Wreszcie, planujemy rozszerzyć produkcję masową poprzez rozwój nowych zdolności produkcyjnych lub licencjonowanie technologii. Pozwoli nam to wprowadzić naszą innowacyjną technologię na rynek na większą skalę i wywrzeć znaczący wpływ w naszej branży.

Jest to również rok, w którym jeszcze bardziej zabezpieczymy naszą zastrzeżoną technologię - będziemy zgłaszać nowe patenty, aby zabezpieczyć rozwiązania, które wymyśliliśmy w ciągu ostatnich sześciu lat.

EB: Jak ocenia Pan sytuację branży w tym roku, a jak w dalszej przyszłości?

TY: Produkcja baterii litowo-jonowych szybko rośnie, napędzana przez rozwijający się rynek pojazdów elektrycznych. Jednak w sytuacji, gdy surowce stają się coraz trudniejsze do pozyskania, a przepisy dotyczące ochrony środowiska coraz bardziej rygorystyczne, rynek poszukuje nowych rozwiązań.

W produkcji baterii nacisk kładzie się przede wszystkim na stosunek kosztów do jakości oraz bezpieczeństwo. W tym kontekście, baterie cienkowarstwowe z elektrolitem LiPON i anodą litową obiecują zrewolucjonizować wydajność baterii i już teraz wywierają presję na "standardowe" baterie.

Ponadto SBB mogą być produkowane w bardziej zrównoważony sposób; w naszym przypadku oznacza to mniejsze zużycie materiałów, znacznie mniej kosztowny proces produkcji, a przede wszystkim wielokrotnie dłuższy cykl życia baterii.

Już teraz kilka firm planuje wprowadzenie na szeroką skalę baterii ze stałym elektrolitem począwszy od 2025 roku, co oznacza, że testowanie tych baterii w realistycznych warunkach musi rozpocząć się już teraz - i to właśnie zrobiliśmy.

Na zdjęciu po prawej Timur Yagafarov © The Batteries

The Batteries rozwija rewolucyjną technologię niskokosztowej produkcji baterii ze stałym elektrolitem (SSB) w produkcji cienkowarstwowej (eng. TFB), dla IoT, jak czujniki przemysłowe, smartwatche, drony, hulajnogi oraz z czasem smartfony. Baterie SSB to następczynie tradycyjnych baterii litowo - jonowych o dwukrotnie wyższej pojemność, umożliwiające kilkukrotnie krótszy czas ładowania i wyższy stopień bezpieczeństwa, ze względu na większą tolerancję temperatur. Dzięki ich zastosowaniu, przeciętny smartfon do pełna ładuje się w niespełna 10 - 15 minut i działa 2x dłużej na jednym ładowaniu, przy zachowaniu wyższej żywotności baterii (nawet 10 tys. cykli w porównaniu do 0,5-1 tys. cykli w tradycyjnych bateriach).


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama