reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Bosch
Przemysł elektroniczny |

Bosch inwestuje w produkcję pomp ciepła

Założone w 1886 roku niemieckie przedsiębiorstwo zainwestuje 1 mld euro do końca dekady w rozwój i produkcję pomp ciepła. Ok. 255 mln euro z tej kwoty zostanie przeznaczone na budowę nowego zakładu w Polsce.

Bosch pisze w komunikacie prasowym, że w związku ze zwiększonym popytem na pompy ciepła, od 2018 roku intensywnie inwestuje w ich rozwój oraz produkcję w Europie.

"Technologia pomp ciepła to europejska historia sukcesu, którą chcemy kontynuować. Jednocześnie pomagamy w dekarbonizacji ponad 200 milionów budynków w Europie. W tym celu do końca dekady zainwestujemy ponad 1 mld euro" – mówi w komunikacie prasowym Christian Fischer, wiceprezes zarządu Bosch, który odpowiada za sektory biznesowe Energy and Building Technology oraz Consumer Goods firmy.

Jak podano w komunikacie, ok. 255 mln euro z planowanego 1 mld euro na inwestycje w tę gałąź działalności firmy, ma zostać przeznaczone na budowę nowego zakładu produkcji pomp ciepła w Dobromierzu na Dolnym Śląsku, czyli ok. 70 km od Wrocławia. Prace budowlane mają się rozpocząć w 2024 roku.

Nowy zakład w Dobromierzu miałby ruszyć z produkcją pomp ciepła na koniec 2025 roku lub na początku 2026 roku. Bosch podaje, że do 2027 roku ma zostać utworzonych tam około 500 miejsc pracy.

Inwestycja w Polsce nie będzie jedyną. Bosch ma wzmocnić również swoje istniejące europejskie lokalizacje. Jak podano w komunikacie, w najstarszej lokalizacji Grupy Bosch w niemieckim Eibelshausen w Niemczech od nowego roku ma rozpocząć się produkcja jednostek wewnętrznych do szczególnie cichej i ekologicznej pompy ciepła, która pracuje na naturalnym czynniku chłodniczym R290, czyli propanie.

Ponadto Bosch od 2019 roku zwiększył znacznie swoje możliwości rozwojowe w Niemczech – liczba modeli w portfolio pomp ciepła podwoiła się, a te istniejące zostały zmodyfikowane lub zaktualizowane.

Oprócz Eibelshausen, Bosch rozwija i produkuje pompy ciepła również w Aveiro w Portugalii, Tranås w Szwecji i Wernau w Niemczech. Natomiast w Izraelu Bosch jest też częścią spółki joint venture dla odwracalnych pomp ciepła z Electra Industries.

Niemieckie przedsiębiorstwo pisze dalej w komunikacie, że pompy ciepła są głównym motorem wzrostu Grupy Bosch Home Comfort (dawniej Bosch Thermotechnology). W skali globalnej ich sprzedaż wzrosła o 54% w 2022 roku. Z kolei dla całego europejskiego rynku pomp ciepła prognozowany jest do 2025 roku roczny wzrost o około 20%. Należy podkreślić, że w ciągu tej dekady w Unii Europejskiej ma zostać zainstalowanych dodatkowo 30 milionów pomp ciepła.

"W Unii Europejskiej spodziewamy się, że wzrost w tym bardzo dynamicznym środowisku będzie wyjątkowo wysoki i postawiliśmy sobie za cel, aby rozwijać się znacznie szybciej niż rynek. Wraz z naszymi istniejącymi zakładami w Europie, nowy zakład w Polsce pomoże nam osiągnąć te cele wzrostu" – mówi w komunikacie Jan Brockmann, Prezes Zarządu Grupy Bosch Home Comfort.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama