reklama
© Northvolt
Przemysł elektroniczny |

Northvolt pozyskuje 1,2 mld USD z obligacji zamiennych

Wraz z montażem przez Northvolt pierwszych systemów akumulatorowych w Northvolt Dwa w Polsce, 22 Sierpnia 2023 na swoim portalu internetowym firma ogłosiła pozyskanie 1,2 miliarda dolarów na sfinansowanie planów dalszej ekspansji w Europie i Ameryce Północnej.

Finansowanie stanowi przedłużenie obligacji zamiennej o wartości 1,1 mld USD podpisanej w lipcu 2022 r. i przyciągnęło inwestycje z funduszy oznaczonych ciemnozielonym. Liderami rozszerzenia są Investment Management Corporation of Ontario (IMCO), BlackRock i Canada Pension Plan Investment Board (CPP Investments), a także długoterminowy partner finansowy OMERS, dokonujący swojej trzeciej dużej inwestycji w spółkę.

Równolegle Northvolt Dwa zmontował swoje pierwsze produkty systemów magazynowania energii (ESS) w Gdańsku, w ramach procesu uruchamiania. Produkując systemy akumulatorowe w małym zakładzie zlokalizowanym w Gdańsku od 2019 r., Northvolt zbudował nowy zakład o powierzchni 25 000 metrów kwadratowych, który montuje ogniwa w systemy akumulatorowe dla klientów z rynków magazynowania energii i przemysłowych, przy wsparciu Europejskiego Funduszu Innowacji. Po zakończeniu ostatecznej walidacji linii produkcyjnych oczekuje się, że dostawy do klientów rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Peter Carlsson, współzałożyciel i dyrektor generalny Northvolt, skomentował: "Jestem dumny, że nasze nieustające wysiłki są dostrzegane przez inwestorów, ponieważ otrzymujemy znaczące zainteresowanie ze strony rynków kapitałowych, aby wesprzeć naszą misję. Zaangażowanie w globalną dekarbonizację jest silne, a te kamienie milowe wzmacniają naszą pozycję, aby sprostać ogromnemu zapotrzebowaniu na zrównoważone rozwiązania akumulatorowe zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej".

Ogniwa akumulatorowe Northvolt są obecnie projektowane i opracowywane w Northvolt Labs w Västerås w Szwecji i Northvolt Cuberg w San Leandro w Kalifornii w USA. Produkcja ogniw akumulatorowych jest obecnie zwiększana w gigafabryce Northvolt Ett w Skellefteå w Szwecji, do której dołączy sąsiedni zakład recyklingu na dużą skalę, Revolt Ett, który ma rozpocząć działalność jeszcze w tym roku. Dodatkowe projekty są w trakcie realizacji w Szwecji, Niemczech i Portugalii.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1