reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Ministerstwo Rozwoju i Technologii
Przemysł elektroniczny |

Ruszyła budowa fabryki Daikin w Polsce

Na początku lipca 2022 roku Evertiq pisał, że japoński Daikin wybuduje fabrykę w Ksawerowie za 300 mln euro. Po wielu miesiącach przygotowań, budowa nowego zakładu produkcyjnego pomp ciepła właśnie się rozpoczęła.

Polska Agencja Prasowa pisze, powołując się na komunikat prasowy, że jest to największa w ostatnich latach inwestycja zagranicznej firmy w Polsce i największa w historii Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Zakończenie budowy planowane jest na kwiecień 2024 roku, a działalność na lipiec 2024 roku. Szacuje się również, że do 2030 roku zatrudnionych ma zostać 3000 osób. 

„W ubiegłym roku podjęliśmy decyzję o utworzeniu wielkiej fabryki w Polsce. Aby spełnić narastające zapotrzebowanie na pompy ciepła, które jest stymulowane europejskim zielonym ładem, zainwestujemy w budowę tego zakładu 300 mln euro. Zobowiązujemy się do stworzenia 3000 miejsc pracy do 2030 roku i rozwijania współpracy z lokalnymi dostawcami w Polsce” – cytuje wypowiedź Masatsugu Minaka, prezesa Daikin Europe, portal informacyjny WNP.

Uroczystość zainaugurowania rozpoczęcia budowy odbyła się zgodnie z japońskim rytuałem "tokoshizume no matsuri", który zgodnie z tradycją musi zostać odprawiony przed rozpoczęciem projektu inżynieryjnego lub architektonicznego. Polega na modlitwie o bezpieczny i bezproblemowy przebieg prac, a także o to, by po zakończeniu budowy nie pojawiły się żadne problemy konstrukcyjne. 

„Po pierwsze to 3000 miejsc pracy, w dużej mierze dla inżynierów, którzy będą mogli podjąć tu zatrudnienie. To także szansa dla rynku i transformacji energetycznej, która po wybuchu wojny na Ukrainie odbywa się na naszych oczach. Będą tu produkowane pompy ciepła, na które zapotrzebowanie rośnie skokowo także w Polsce” – mówił podczas uroczystości Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii – „Dziękuję za zaufanie, bo decyzja była podjęta w trudnych czasach, kiedy rozchwianie geopolityczne za naszymi granicami było bardzo duże. Liczę na to, że niebawem spotkamy się tutaj ponownie i będziemy świętować ukończenie inwestycji.”

Przedsięwzięcie japońskiego producenta otrzymało pozytywną rekomendację Międzyresortowego Zespołu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030 w sprawie przyznania grantu rządowego. Tym samym Międzyresortowy Zespół udzielił rekomendacji wsparcia w formie dotacji celowej dla Daikin Manufacturing Poland Sp. z o.o. w wysokości 58 304 761,06 zł – informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wsparcie zatwierdził minister Waldemar Buda.

Nie jest to jedyna inwestycja japońskiego giganta w tej części Europy. Na początku listopada Evertiq pisał, że Daikin zainwestuje 50 mln euro w fabrykę w Czechach


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1