reklama
© Intel
Przemysł elektroniczny |

Intel zainwestuje w Polsce 4,6 mld USD

Dziś, 16 czerwca, Intel ogłosił, że zainwestuje do 4,6 mld USD w budowę zakładu montażowego i testowego półprzewodników w Polsce, w którym zatrudnionych zostanie około 2000 nowych miejsc pracy. Jako lokalizację wybrano okolice Wrocławia.

Gigant tłumaczy w komunikacie prasowym, że inwestycja w pobliżu Wrocławia pomoże stworzyć pierwszy w Europie kompleksowy łańcuch wartości w produkcji półprzewodników. Po ukończeniu obiekt będzie zatrudniał około 2000 miejsc pracy, przewiduje się, że przyczyni się również do powstania kilku tysięcy pośrednich miejsc pracy. 

Projektowanie i planowanie nowego zakładu ma nastąpić w trybie natychmiastowym. Budowa ma rozpocząć się zaraz po uzyskaniu zgody od Komisji Europejskiej. 

Jak czytamy w komunikacie Intela, planowana w Polsce inwestycja, w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji wafli w Leixlip w Irlandii i planowanym zakładem produkcji wafli w Magdeburgu w Niemczech, pomoże stworzyć pierwszy w swoim rodzaju kompleksowy, wiodący łańcuch wartości produkcji półprzewodników w Europie. Gigant liczy, że nowy zakład będzie również katalizatorem dodatkowych inwestycji i innowacji w ekosystemie w Polsce i całej Unii Europejskiej.

"Polska jest już domem dla operacji Intela i jest dobrze przygotowana do współpracy z zakładami Intela w Niemczech i Irlandii. Jest również bardzo konkurencyjna cenowo w stosunku do innych lokalizacji produkcyjnych na całym świecie i oferuje wspaniałą bazę talentów, którą z radością pomagamy rozwijać" – mówi w komunikacie prasowym Pat Gelsinger, CEO Intela. "Jesteśmy wdzięczni za wsparcie ze strony Polski, ponieważ pracujemy nad rozwojem lokalnego ekosystemu półprzewodników i przyczyniamy się do realizacji celu UE, jakim jest stworzenie bardziej odpornego i zrównoważonego łańcucha dostaw półprzewodników".

Intel pisze, że Polska została wybrana na lokalizację nowego zakładu ze względu na:

  • infrastrukturę;
  • silną bazę talentów;
  • sprzyjające środowisko biznesowe;
  • dobre skomunikowanie z planowanym zakładem produkcyjnym płytek półprzewodnikowych Intela w Niemczech;
  • dobre skomunikowanie z istniejącym zakładem produkcji płytek półprzewodnikowych w Irlandii
    lokalizację, która pomoże zwiększyć odporność i efektywność kosztową europejskiego łańcucha dostaw półprzewodników.

"Cieszymy się, że największą inwestycję typu greenfield w historii Polski realizuje Intel, legenda Doliny Krzemowej znana ze swojej innowacyjności. Chipy i półprzewodniki to kluczowe technologie w XXI wieku i cieszymy się, że możemy zwiększyć rolę Polski w globalnym łańcuchu dostaw półprzewodników i pomóc w umocnieniu pozycji naszego kraju jako kraju wyznaczającego trendy gospodarcze" – ocenia inwestycję premier Mateusz Morawiecki.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1