reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Volkswagen Group
Przemysł elektroniczny |

W Nysie powstanie fabryka baterii za 8 mld zł

Nowo założony europejski producent materiałów akumulatorowych do pojazdów elektrycznych - IONWAY z siedzibą w Brukseli zdecydował się zbudować swój pierwszy zakład produkcyjny katodowych materiałów aktywnych (CAM) w polskiej Nysie, w sąsiedztwie istniejącego zakładu CAM firmy Umicore.

Nowa firma, będąca spółką joint venture należącego do Grupy Volkswagen PowerCo i Umicore, zwiększa swoją obecność w UE w branży e-mobilności. Nowy gracz ma ambicję zwiększenia rocznej zdolności produkcyjnej do 160 GWh rocznie do końca dekady, co odpowiada potrzebom 2,2 mln pojazdów elektrycznych.

„Jesteśmy podekscytowani dzisiejszym ogłoszeniem, ponieważ oznacza ono pierwszy operacyjny krok IONWAY i ważny krok w rozwoju europejskiego zintegrowanego łańcucha wartości materiałów akumulatorowych Umicore" – mówi Mathias Miedreich, CEO Umicore, w komunikacie prasowym.

Inwestycja w Nysie, dzięki której powstanie około 900 nowych miejsc pracy, otrzyma wsparcie ze strony polskiego rządu w wysokości 350 milionów euro w formie dotacji pieniężnych w ramach tymczasowych ram kryzysowych i przejściowych. Do końca dekady IONWAY łącznie zainwestuje 1,7 mln euro (ok. 8 mld zł), czyli 1,35 miliarda euro po dotacjach ze strony Polski.

„Inwestycja Umicore i PowerCo jest najlepszym dowodem na to, że Polska należy do czołówki państw pod względem przyciągania największych, a jednocześnie najbardziej innowacyjnych inwestycji” — ocenił inwestycję minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Obecnie trwają prace przygotowujące teren i prace inżynieryjne. W toku jest również składanie wszystkich niezbędnych dokumentów, w celu uzyskiwania pozwoleń, po których otrzymaniu będzie mogła rozpocząć się budową. Oczekuje się, że produkcja w zakładzie rozpocznie się natychmiast po zakończeniu budowy. W komunikacie zaznaczono, że do 2025 roku zapotrzebowanie PowerCo na CAM dla gigafabryki ogniw w Salzgitter jest zabezpieczone istniejącymi mocami produkcyjnymi Umicore w Nysie.

"IONWAY daje zarówno PowerCo, jak i Umicore znaczącą przewagę na szybko rozwijającym się rynku e-mobilności w Europie. PowerCo współtworzy teraz to, czego poszukiwało: dostawcę materiałów akumulatorowych, który zabezpieczy i zbuduje moce produkcyjne dla niezawodnej i konkurencyjnej cenowo produkcji prekursorów i materiałów katodowych w oparciu o odpowiedzialnie pozyskiwane surowce" – mówi Jörg Teichmann, dyrektor ds. zakupów w PowerCo.

Polska Nysa została wybrana ze względu na strategiczną lokalizację, dostęp do odnawialnych źródeł energii do zasilania produkcji zakładu, a także wykwalifikowaną siłę roboczą. Co więcej, zakład produkcyjny będzie korzystał z nyskiego know-how Umicore w zakresie CAM oraz łatwego dostępu do surowców z zakładów rafineryjnych Umicore w Finlandii.

IONWAY będzie produkować dostosowany do potrzeb wysokowydajny CAM, a także powiązane materiały prekursorowe (pCAM). Będzie również dostarczać je do europejskich gigafabryk ogniw akumulatorowych PowerCo. Giganci nie zdecydowali się jeszcze, gdzie powstanie przyszła fabryka pCAM IONWAY, Evertiq będzie monitorował sprawę. 


reklama
Załaduj więcej newsów
April 11 2024 07:39 V22.4.25-2
reklama
reklama