reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 04 stycznia 2018

Przegląd roku 2017: najważniejsze tematy – cz. 2

Elon Musk stwierdził ostatnio, że ludzie będą musieli częściowo stać się robotami, by przetrwać. Szczerze mówią ta wizja nie brzmi zachęcająco, ale nie ulega wątpliwości, że maszyny są coraz inteligentniejsze i można się zastanawiać czy lub kiedy nas prześcigną.

Sztuczna inteligencja

Tu podsumowania dokonał już Intel, który, podobnie jak eksperci firm analitycznych, uznał rok 2017 rokiem sztucznej inteligencji i przedstawił Intel Nervana, czyli pierwszy na świecie procesor sieci neuronowych. SI ma nas wpierać w niemal wszystkich dziedzinach życia, począwszy od motoryzacji, przez medycynę, aż po codzienną pracę i rozrywkę. Oczywiste jest więc, że znajdzie zastosowanie w komputerach pokładowych samochodów, a np. Bosch i NVIDIA zamierzają wspólnie pracować nad wprowadzeniem SI do aut. Również inżynierowie z krakowskiego oddziału Delphi (jeszcze dziś, po raz ostatni użyjmy starej nazwy, chociaż należy szybko przestawić się na Aptiv) wykorzystują na co dzień SI do rozwoju technologii autonomicznej jazdy. W ubiegłym roku praktycznie każda duża firma technologiczna miała coś do powiedzenie w kwestii sztucznej inteligencji. Przykładowo IBM i MIT zapowiedziały wspólne prowadzenie przełomowych badań, Google otworzyło nowy ośrodek SI w Chinach, a Qualcomm chce rozwijać systemy SI na platformach mobilnych. Giganci tech łakomym okiem patrzą także na start-upy działające w obszarze sztucznej inteligencji. To oczywiście zaledwie kilka przykładów, ale do tej listy warto dodać też polski projekt na rzecz rozwoju sztucznej inteligencji prowadzony przez Intel i deepsense.ai. A dla ciekawych polecamy jeszcze krótki przegląd technologii deep learning. Co ważne, dzięki sztucznej inteligencji maszyny będą mogły się uczyć i doskonalić, przez co automatyzacja produkcji będzie przynosiła coraz lepsze efekty. Jak podkreślają eksperci firmy Schneider Electric, największą rewolucją będzie fakt, że maszyny wyposażone w SI będą mogły same rozpoznawać wiele wzorów, czyli danych, których dziś człowiek nie jest w stanie przetworzyć. Na tej podstawie będą się też uczyć i udoskonalać, aby móc proponować operatorom nowe rozwiązania. Z kolei David Rowan, wieloletni redaktor naczelny magazynu „Wired”, nie ma wątpliwości, że wkrótce każdy rodzaj biznesu będzie wspomagany przez sztuczną inteligencję.

IoT, Przemysł 4.0 i automatyzacja

Oczywiście rok 2017 obfitował w newsy dotyczące internetu rzeczy (IoT) i Przemysłu 4.0, a także automatyzacji i robotyzacji. Te trzy trendy oraz rzecz jasna, sztuczna inteligencja, będą miały zasadniczy wpływ na przyszłość przemysłu i światowej gospodarki. Trudno omawiać je oddzielnie, bo przecież internet rzeczy leży u podstaw całej rewolucji, która nosi nazwę Przemysł 4.0, a projekty dotyczące automatyzacji produkcji trudno rozpatrywać w oderwaniu od technologii IoT. Jak raportuje firma Deloitte, największe globalne przedsiębiorstwa wydały na automatyzację średnio 3,5 mln USD, planują kolejne inwestycje w tym obszarze i spodziewają się sporych zysków. A nie ulega wątpliwości, że akurat w branży elektroniki roboty są nie do przecenienia. W Polsce, niestety, wciąż odstajemy od reszty Europy. Warto jednak wspomnieć o tym, że i u nas są firmy stawiające na najnowocześniejsze technologie. Pierwszy przykład to niewielka firma rodzinna, która nawiązała współpracę ze światowym gigantem w branży robotów i opracowała kontroler lutujący. Z kolei Fitech pracuje nad autorskimi rozwiązaniami które wprowadzają czwartą rewolucję przemysłową. Nie ustają przy tym dywagacje o wpływie robotyzacji na rynek pracy. Przykładem jest raport przedstawiony przez firmę McKinsey&Company w grudniu 2017 r. Eksperci szacują, że około 375 mln pracowników na całym świecie zmuszonych będzie do transformacji posiadanych profesji oraz zdobycia nowych umiejętności zawodowych do 2030 r. w wyniku szybko postępującej automatyzacji pracy. Autorzy raportu podkreślają, że dzięki dostępnym technologiom połowa zawodów wykonywanych przez pracowników może zostać zautomatyzowana. Nie oznacza to, że ludzie stracą fach, przynajmniej nie we wszystkich przypadkach, a jedynie, że zawody będą zmieniać się wraz ze zmianami zachodzącymi w środowiskach pracy. Zatem szansa czy zagrożenie? Czas pokaże.

Różne różności

O czym jeszcze pisaliśmy w 2017 roku? O zmierzchu prawa Moore’a, o szybkim ładowaniu, o największych firmach EMS na świecie, liderach w branży foundry i wielkiej zmianie w rankingu dostawców półprzewodników. A także o inwestycjach, inwestycjach, inwestycjach, nowych projektach, zwolnieniach i wielu innych tematach, których w 2018 na pewno też nie zabraknie. A na sam koniec coś lżejszego i pozytywnego: wywiad z naszym mistrzem lutowania.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 27 2020 12:33 V18.4.17-1