© Pixabay
Przemysł elektroniczny | 02 stycznia 2017
Przegląd roku 2016 cz.1
Wielu z nas pożegnało rok 2016 z uczuciem ulgi. Niezależnie jednak od subiektywnej oceny mijających 12 miesięcy, w branży elektroniki działo się dużo ciekawych rzeczy. Dzisiaj jest dobry dzień na to, by powspominać.
Autonomiczne samochody
Elektronika w motoryzacji to temat niezwykle rozwojowy, co potwierdzają chociażby analizy przeprowadzone przez firmę IC Insights, według której spośród 6 kategorii układów scalonych to właśnie sprzedaż chipów dla motoryzacji będzie rosła najszybciej – średnia roczna stopa wzrostu w tym sektorze, liczona w okresie do 2020 roku, wyniesie 4,9%. Użytkownicy samochodów są coraz bardziej zainteresowani nowoczesnymi technologiami w pojazdach, rośnie popyt na systemy bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy. Nic więc dziwnego, że obserwujemy coraz ściślejszą współpracę pomiędzy firmami technologicznymi a koncernami motoryzacyjnymi – wiadomości o nawiązaniu takiego partnerstwa pojawiały się dość regularnie, przy czym wiele z nich dotyczy jazdy autonomicznej.
Zanim przejdziemy do konkretnych przykładów, sięgnijmy do jeszcze jedną prognozę: IHS Automotive skorygowało swoje wcześniejsze szacunki i ogłosiło, że rozwój rynku samochodów autonomicznych będzie szybszy niż przewidywano – w 2035 roku sprzedaż takich aut sięgnie 21 mln sztuk. Przed szereg wysuwa się tu Tesla, bo jej szef, Elon Musk, ogłosił, że wszystkie samochody wyprodukowane przez firmę będą autonomiczne – wprawdzie na razie nie będą mogły jeździć w tym trybie, ale każde auto będzie wyposażone w odpowiednie technologie.
A zatem, kto z kim pracuje nad technologiami autonomicznej jazdy? Na przykład Google z Fiatem, Delphi i Mobileye wraz z Intelem, BMW również z Intelem i Mobileye, czy Volvo z Uberem, wspólnym frontem chcą też iść Ford, Volvo, Google, Lyft i Uber. Z innych wiadomości: Volkswagen poinformował o utworzeniu nowej spółki zajmującej się car-sharingiem i pojazdami autonomicznymi, Alphabet wydzielił spółkę zajmującą się technologiami autonomicznej jazdy, a Apple potwierdziło prace nad autonomicznymi samochodami. Z kolei Toyota zapowiada system autonomicznej jazdy wykorzystujący sztuczną inteligencję.
Do zrobienia zostało jeszcze sporo, szczególnie jeśli chodzi o prawodawstwo czy bezpieczeństwo, widać jednak wyraźnie, że dzięki nowoczesnym technologiom upowszechnianie samochodów bez kierowcy o tylko kwestia czasu. A jak wygląda świat z perspektywy autonomicznego samochodu? Tesla prezentuje takie oto wideo.
Internet rzeczy , Przemysł 4.0, sztuczna inteligencja
Powyższe hasła odmienialiśmy wielokrotnie przez wszystkie przypadki na stronach naszego portal. Giganci technologiczni przeznaczają spore środki na rozwój w tym obszarze. Wystarczy wspomnieć zapowiedzi Samsunga, który zamierza zainwestować ponad miliard dolarów w internet rzeczy (IoT Internet of Things). Sporą kwotę na ten cel przeznaczy także IBM, natomiast Bosch chce zatrudnić aż 14 tys. pracowników właśnie w związku z rozwojem firmy w obszarze internetu rzeczy.
Na temat przyszłości IoT rozmawialiśmy z Michałem Walaszkiem z firmy NXP. Podejście eksperta to jedno, ale dla wielu internet rzeczy kojarzy się raczej z lodówką lub czajnikiem podłączonym do sieci, przez co rozwiązania tego typu wydają się owszem, ciekawe, ale mało znaczące. Tymczasem IoT odgrywa niezwykle dużą rolę w Przemyśle 4.0. A przecież połączenie inteligentnych, komunikujących się ze sobą i z użytkownikiem maszyn, zaawansowana analiza danych a także integracja łańcucha wartości oraz produktów i usług przekłada się na wymierne korzyści dla światowej gospodarki. Według raportu firmy PwC w ciągu najbliższych pięciu lat oszczędności z tytułu wdrażania Przemysłu 4.0 wyniosą 3,6% rocznie, a wzrost przychodów – 2,9% (badanie dotyczyło 2 tys. firm z różnych sektorów, z 26 krajów).
Wdrażanie rozwiązań Przemysłu 4.0 do produkcji będzie rosło w szybkim tempie, przykładowo według zeszłorocznego raportu PwC, stopień cyfryzacji oraz integracji systemów w firmach z branży elektronicznej wynosi 45%, a w perspektywie 5 lat zwiększy się do 77%. Dla sektora kosmicznego i obronnego ten odsetek ma się zwiększyć z 32% do 76%, a dla branży motoryzacyjnej – z 41% do 65%. Nic więc dziwnego, że firmy widzą tu możliwości rozwoju, czego przykładem może być partnerstwo Panasonika i Siemensa, którzy zamierzają wspólnie tworzyć rozwiązania przeznaczone do automatyzacji produkcji elektroniki. Z kolei Bosch realizuje projekt rozwijający czujniki MEMS dla Przemysłu 4.0.
A czy polskie firmy są gotowe na Przemysł 4.0? Na pewno odstajemy od średniej jeśli chodzi o robotyzację. Niemniej rodzimi przedsiębiorcy są coraz bardziej zainteresowani tematem, czego przykładem może być Fitech, który pracuje nad wprowadzaniem czwartej rewolucji przemysłowej. Innowacyjne rozwiązania będą najpierw testowane w zakładach Fideltronika.
Automatyzacja i optymalizacja produkcji w cyfrowych fabrykach przyszłości ma się opierać m.in. na rozwiązaniach sztucznej inteligencji. Chociaż eksperci, tacy jak Stephen Hawking, ostrzegają przed sztuczną inteligencją i możliwymi zagrożeniami, jakie niesie rozwój w tym obszarze („Sztuczna inteligencja może być zarówno najlepszą, jak i najgorszą rzeczą, która kiedykolwiek przydarzyła się ludzkości” – powiedział Hawking), to firmy inwestują w AI (artificial intelligence). W 2016 roku pięciu gigantów technologicznych ogłosiło partnestwo na rzecz rozwoju sztucznej inteligencji. Tyota, BMW i Allianz także zainwestowały w ten obszar, a Samsung informował na przykład o przejęciu Viv, platformy sztucznej inteligencji, natomiast Apple przejęło start-up Turi. Sporo na ten temat ma do powiedzenia również Intel
Pisząc o nowych technologiach nie można pomijać zmian, jakie powodują one na rynku pracy. Inteligentne roboty będą bowiem przejmować obowiązki przedstawicieli przeróżnych profesji.
SK Hynix wybuduje 4 fabryki chipów
Koreański producent pamięci zapowiedział, że zainwestuje 107 mld USD w budowę 4...
Sony wzmocni kadrę inżynierską w biznesie chipów
Sony poinformowało, że 40% nowo zatrudnionych inżynierów w Japonii w ciągu najbliższych...
APS Energia zrealizuje dwa zamówienia dla H. Cegielski
Spółka przyjęła do realizacji nowe zamówienia od H. Cegielski - Fabryka Pojazdów...
RGB Technology prezentuje postępy z budowy nowego zakładu
Trwa budowa nowej siedziby RGB Technology, zlokalizowanej w Strefie Ekonomicznej w...
Wirtualna rzeczywistość ułatwi podbój kosmosu
Po technologię rzeczywistości wirtualnej sięgają największe agencje kosmiczne na świecie...
Honda zamknie fabrykę w Wielkiej Brytanii
Japoński producent ogłosił plany restrukturyzacyjne: firma zamierza w 2021 roku zamknąć...
Ursus wygrał olbrzymi przetarg
NCBiR wybrało ofertę Ursusa jako najkorzystniejszą w postępowaniu na opracowanie i...
XTPL Inc. już w Dolinie Krzemowej
Komercjalizujące zaawansowaną technologię nanodruku XTPL otworzyło spółkę w Silicon...
Koło Naukowe Mechaników AGH opracowuje elektroniczną...
Studenci z Koła Naukowego Mechaników AGH (KNM AGH) działającego przy Wydziale...
ML System z kontraktem na budowę hali
ML System podpisał z firmą Skawald umowę o generalne wykonawstwo dla inwestycji polegającej na budowie hali wraz z budynkiem administracyjno-socjalnym oraz instalacjami wewnętrznymi.
Braster podpisał umowę na sprzedaż systemu Braster Pro w Indiach
Braster SA, innowacyjna spółka technologiczna, działająca w obszarze telemedycyny...
Pracownicy TRW Polska w Częstochowie za strajkiem
W związku z brakiem porozumienia z pracodawcą odnośnie podwyżek...
Potencjalny wpływ brexitu na branżę elektroniczną
W związku ze zbliżającym się wielkimi krokami ostatecznym terminem opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię politycy, przedsiębiorcy oraz obywatele starają się ocenić potencjalny wpływ tego bezprecedensowego...
Wrocław bada rozwiązania internetu rzeczy we współpracy z firmami...
Rozwój usług na potrzeby inteligentnego miasta przy wykorzystaniu internetu rzeczy...
Bornico z kredytem na innowacje
Projekt radomskiego producenta elektroniki został rekomendowany do...
Komercyjne wykorzystanie dronów może przynieść gospodarce nawet 913...
Budownictwo, rolnictwo, energetyka czy ubezpieczenia – to tylko niektóre z branż, w...
Mechanizm sondy InSight rozpocznie wbijanie w grunt Marsa
W tym tygodniu instrument HP3 marsjańskiej sondy InSight zacznie wbijać się na głębokość...
20 lutego XTPL zadebiutuje na GPW
Rozwijająca przełomową technologię nanodruku XTPL zadebiutuje na głównym...
VIGO System otrzymało milionowe środki na inwestycje
Projekt spółki otrzyma dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Rekomendowana...
Cormay przenosi lokalizację inwestycji
Biotechnologiczna spółka podjęła decyzję o przeniesieniu lokalizacji planowanej inwestycji związanej...
BB Electronics przejmuje czeski EMS
Duński dostawca usług EMS, BB Electronics, przejął czeskiego konkurenta Wendell Electronics.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Most Read
Załaduj więcej newsów