reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Bosch Przemysł elektroniczny | 01 sierpnia 2016

Bosch: projekt rozwijający czujniki MEMS dla Przemysłu 4.O

Siedmiu partnerów pod kierownictwem Bosch pracuje nad systemem czujników dla Przemysłu 4.0 i zintegrowanej produkcji, którego zadaniem będzie monitoring maszyn i wykrywanie wszelkich odchyleń od normy.
Dzięki temu zakłady produkcyjne będą mogły w dużym stopniu zapobiegać nieplanowanym przestojom spowodowanym usterkami. Zamiast regularnych przeglądów okresowych, będzie można prowadzić prace konserwacyjne wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne. Przyczyni się to do obniżenia kosztów konserwacji, przeglądów i napraw maszyn nawet o 30% - informuje Bosch w komunikacie. Projekt badawczy AMELI 4.0 otrzymał dofinansowanie od Federalnego Ministerstwa Oświaty i Badań Naukowych (BMBF) w ramach programu „IKT 2020 – Forschung für Innovation“ w kwocie 3,84 mln EUR.

Czujniki muszą spełniać wysokie wymagania

W koncepcji Przemysłu 4.0 czujniki odgrywają kluczową rolę. Są one „organami zmysłów“ maszyn i rejestrują ich bieżący stan oraz właściwości. Aby czujniki mogły służyć do inteligentnego sterowania oraz integracji produkcji, muszą rejestrować i przetwarzać duże ilości informacji w czasie rzeczywistym. Muszą być także w jak największym stopniu energooszczędne i kompaktowe, aby można je było w łatwy sposób zintegrować w systemach produkcji. Popularne obecnie czujniki przemysłowe można stosować w Przemyśle 4.0 tylko w ograniczonym zakresie, a w przypadku wielu zastosowań nie dysponują one wystarczającą inteligencją ani elastycznością, zużywają za dużo energii i są za drogie w produkcji.

Czujniki MEMS dla przemysłu

Dla potrzeb realizacji projektu AMELI 4.0 badacze będą korzystać z kluczowej technologii świata zintegrowanego w internecie, jaką są czujniki MEMS (czujniki mikromechaniczne). Dziś trudno wyobrazić sobie samochody czy elektronikę użytkową bez czujników MEMS, które są na przykład centralnym elementem układu stabilizacji toru jazdy ESP, natomiast w smartfonach zapewniają właściwą orientację obrazu przy obróceniu urządzenia. W porównaniu do stosowanych obecnie czujników przemysłowych są one kompaktowe, inteligentne, energooszczędne i niedrogie. Jednak do tej pory brakowało im wytrzymałości i wydajności, aby można je było wykorzystywać w wymagającym środowisku przemysłowym. Dlatego ich potencjał monitorowania stanu maszyn produkcyjnych pozostawał częściowo niewykorzystany. Zespół badawczy projektu AMELI 4.0 będzie pracował nad dalszym rozwojem czujników MEMS i przygotowaniem ich do zastosowań przemysłowych. Dużą rolę odgrywa przy tym kwestia zasilania: nowy system nie będzie potrzebował ani okablowania, ani baterii. Ma on być w całości samowystarczalny energetycznie, a źródłem prądu będą drgania generowane przez maszyny (Energy Harvesting).

Współpraca badawcza

Projekt AMELI 4.0 skupia wiodące w świecie pod względem innowacyjności instytuty badawcze oraz partnerów przemysłowych specjalizujących się w następujących dziedzinach: czujników, budowy urządzeń i maszyn, monitoringu stanu maszyn, konwersji energii i mikrotechnologii. Projektem kieruje spółka Robert Bosch GmbH. Pozostali partnerzy projektu: Siemens AG, Hahn-Schickard-Gesellschaft, Fraunhofer-Institut für Produktionsanlagen und Konstruktionstechnik IPK, Binder-Elektronik GmbH, Schaudt Mikrosa GmbH i Stackforce GmbH. Projekt ruszył w grudniu 2015 roku i będzie realizowany do końca 2018 roku.

Źródło: Bosch

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 22 2018 20:21 V9.3.2-1