reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© shutterstock
Analizy |

Przemysł elektroniczny w Polsce ma się dobrze

Z najnowszego raportu „Made in Poland” opracowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu oraz JLL, Hays i ALTO wynika, że Polska jest atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów. W 2023 roku padł nawet rekord inwestycji zagranicznych. Te przy wsparciu PAIH wyniosły 7,4 mld euro i obejmowały głównie sektor elektroniki, elektromobilności, motoryzacji, maszyn, komponentów OZE oraz przetwórstwa spożywczego.

Zdaniem PAIH przyszłość europejskiego sektora produkcyjnego kształtują m.in.:

  • reorganizowane łańcuchy dostaw,
  • coraz bardziej wymagający rynek pracy,
  • oczekiwania względem biznesu dotyczące wzięcia odpowiedzialności za kwestie środowiskowe,
  • rosnące ceny energii oraz materiałów i komponentów.

Pomimo licznych zawirowań i niepokojów, kraj nad Wisłą wciąż jest atrakcyjny dla znaczących zagranicznych inwestycji przemysłowych, a jego mocnymi stronami są lokalizacja, otoczenie otoczenie biznesowe, infrastruktura, dostęp do wyspecjalizowanej kadry, a także zachęty oferowane w ramach rządowych programów wsparcia biznesu.

Dlaczego Polska?

Lokalizacja

Opowiadając na to pytanie, warto skupić się na wspomnianej już lokalizacji. Infrastruktura transportowa w Polsce stanowi ważną częścią europejskiej sieci transportu drogowego i kolejowego, a zarazem wciąż się rozwija. Wystarczy spojrzeć na mapę, by zauważyć, że umożliwia ona połączenia z większością europejskich stolic.

„Przecięcie odcinków dwóch kluczowych korytarzy, a mianowicie autostrad A1 (Bałtyk-Adriatyk) i A2 (Morze Północne-Kraje Bałtyckie) zwiększyło atrakcyjność Polski pod względem logistyki europejskiej w regionie. Polska sieć drogowa będzie dalej rozbudowywana o nowe trasy, a istniejące drogi są modernizowane. Ponadto, Polska oferuje dostęp do dwóch znaczących portów morskich w Gdańsku i Szczecinie” — pisze PAIH.  

Równocześnie w ostatnim czasie Gdańsk zaczął umacniać swoją pozycję miasta portowego. Agencja podkreśla bowiem, że łączna przepustowość 15 największych europejskich portów kontenerowych wyniosła w 2023 roku 79,7 miliona TEU (od I do III kwartału), z czego Gdańsk odpowiadał za 3% tego wyniku.

Lokalizacja Polski nie kończy się na kontaktach z Zachodem, kraj nad Wisłą dzięki swojemu naturalnemu położeniu, ma również szansę skorzystać z „nowego jedwabnego szlaku", który łączy Europę z Chinami drogą kolejową.

„Jest to szansa na umocnienie pozycji jako kluczowy europejski HUB dystrybucyjny dla producentów z Chin i innych krajów dalekiej Azji” — wyjaśnia PAIH.

Wydaje się jednak, że na tym polu największym konkurentem Polski są Węgry, czyli kraj równie dobrze skomunikowany z innymi krajami Europy i często walczący o te same inwestycje gigantów co my. Evertiq poświęcił temu zagadnieniu więcej uwagi w artykule pt. Węgry głównym konkurentem Polski?

Wysoka pozycja na europejskim rynku nieruchomości przemysłowych

Z raportu wynika, że nie bez znaczenia dla inwestycji jest również polski rynek nieruchomości przemysłowych. Zajmuje on szóste miejsce w Europie. Nie brakuje w nim również nowoczesnych rozwiązań oraz nacisku na zgodność z wymaganiami ESG, co wpływa na strategie największych graczy. W ciągu ostatnich 12 miesięcy Evertiq pisał m.in. o przedsięwzięciach Panattoni dla:

„Przemysł w Polsce rozwija się w różnych sektorach. Motoryzacja (w tym elektromobilność), centra produkcyjne branży FMCG, medycznej, elektronicznej i AGD, oraz opakowań pozostają w czołówce. Pojawiają się nowoczesne inwestycje służące produkcji pomp ciepła i akumulatorów do samochodów elektrycznych, co podkreśla podążanie za globalnymi trendami. Projekty produkcyjne w całym kraju wykorzystują zaawansowane rozwiązania z zakresu nowych technologii, automatyki i ekologii. Coraz więcej polskich zakładów produkcyjnych stara się działać w sposób zrównoważony i zgodny ze standardami ESG” – wyjaśnia Maciej Kotowski, Director, Research & Consultancy, JLL.

Dostęp do specjalistów

Europa boryka się z problem braku wyspecjalizowanej kadry. Wiele krajów szuka sposobu na rozwiązanie niedoboru wykwalifikowanych pracowników. Niemcy dla przykładu oficjalnie ogłosili, że będą walczyli z tym problemem – na razie zapowiedzieli budowę centrum szkoleniowego dla specjalistów w zakresie baterii w położonym w Szlezwiku-Holsztynie mieście Izehoe. Trudności tego typu nie trawią jednak Polski, o czym pisał Evertiq w artykule pt. Giganci postawią na Gdańsk?

Polska już teraz oferuje wysoko wykwalifikowaną kadrę, z ponad 2,8 milionami osób zatrudnionych w sektorze produkcyjnym w 2023 roku, podkreśla PAIH. Agencja zwraca również uwagę, że zainteresowanie uczniów i studentów wykształceniem w kierunkach związanych z produkcją i inżynierią utrzymuje się na stabilnym poziomie - w roku akademickim 2022/23 w średnich szkołach technicznych uczyło się ponad 711 000 osób, a w szkołach zawodowych ponad 206 000 uczniów.

„Na rynku obserwujemy stosunkowo dużą liczbę pracowników technicznych i operacyjnych średniego szczebla, a także specjalistów ds. automatyzacji. Jednak przy niskiej stopie bezrobocia (sięgającej w 2023 r. średnio 5,1% i będącej trzecią wśród najniższych w Unii Europejskiej) jakość oferty pracodawcy ma kluczowe znaczenie dla udanej rekrutacji. Polska nie jest już postrzegana jako tani rynek, ale jako dojrzała lokalizacja oferująca wysokiej jakości wiedzę specjalistyczną, postęp technologiczny i procesy zgodne z ESG” — opisuje sytuację PAIH.

To wszystko sprawiło, że ważnym aspektem sektora produkcyjnego w Polsce stała się rosnąca liczba centrów technologicznych i badawczo-rozwojowych, które z reguły świadczą usługi dla zagranicznych oddziałów firm, jak np. dział R&D Intela w Gdańsku czy Nokii w Krakowie. Inwestycje w takie centra są zawsze dogłębnie przeanalizowane, ponieważ do ich powodzenia wymagani są nie tylko wysoko wyspecjalizowani, ale również interdyscyplinarni specjaliści, którzy wykorzystują umiejętności z zakresu inżynierii, produkcji i technologii informacyjnych.

„W ostatnich latach obserwujemy intensywny napływ projektów inwestycyjnych z sektorów charakteryzujących się wysoką automatyzacją oraz wykorzystujących rozwiązania hi-tech. Dzięki temu stajemy się nie tylko liderem w regionie, ale o nowe projekty konkurujemy również z największymi gospodarkami świata. Wśród najważniejszych zalet, które decydują o wyborze Polski jako miejsca lokalizacji nowych projektów można przede wszystkim wymienić dobrze wykwalifikowanych pracowników, rozwiniętą infrastrukturę i atrakcyjny system zachęt inwestycyjnych” – mówi Monika Grzelak, Zastępca Dyrektora Departamentu Wsparcia Inwestycji, Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Analitycy zaznaczają, że Polska wciąż przyciąga inwestorów, pomimo tego że przestała być już postrzegana jako źródło relatywnie taniej siły roboczej. 

„Mimo że polski rynek przestał być postrzegany jako źródło relatywnie taniej siły roboczej, to wciąż oferuje doskonały stosunek jakości do ceny. Inwestorzy mają świadomość, że realizacja projektu w Polsce wiąże się z niskim ryzykiem wystąpienia trudności ze skompletowaniem załogi posiadającej odpowiednie kwalifikacje. Z uwagi na niskie bezrobocie, sukces rekrutacyjny zależy jednak w dużej mierze od jakości oferty pracodawcy wchodzącego na nasz rynek” – komentuje Łukasz Grzeszczyk, CEE Executive Director – Investors Consulting & Talent Location Strategy w Hays.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu została Patronem Honorowym Evertiq Expo Kraków 2024. Już 12 czerwca będzie można spotkać firmy reprezentujące polską branżę elektroniczną oraz te zagraniczne, które zdecydowały się na inwestycje nad Wisłą. Odpowiedź na pytanie „Dlaczego Polska?” postarają się również znaleźć uczestnicy naszego panelu dyskusyjnego, który będzie gwoździem programu naszej tegorocznej konferencji. Rejestracja na wydarzenie wciąż trwa!


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2