reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq
Przemysł elektroniczny |

Niemcy mają rozwiązanie na niedobór wykwalifikowanych pracowników?

Nasi zachodni sąsiedzi będą walczyć z niedoborem dobrze wykwalifikowanych pracowników. W tym celum utworzą centrum szkoleniowe dla specjalistów w zakresie baterii w położonym w Szlezwiku-Holsztynie mieście Izehoe.

Zachodnie wybrzeże Szlezwiku-Holsztynu ma stać się centrum produkcji baterii. Przyczyni się do tego podjęta niedawno przez niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka decyzja. Habeck wyraził zgodę na utworzenie centrum szkoleniowego dla specjalistów z zakresu baterii w Itzehoe. Rząd federalny ma przeznaczyć 20 milionów euro na wsparcie centrum, które ma zostać otwarte w 2026 roku i szkolić do 900 specjalistów w zakresie baterii rocznie.

W Niemczech kluczowym sektorem staje się produkcja ogniw akumulatorowych. Wysokowydajne systemy magazynowania energii są postrzegane jako niezbędny element transformacji energetycznej i mobilności, nie tylko na drogach, ale także w powietrzu i na wodzie. Szybko rosnący popyt na akumulatory tworzy więc niezwykły rynek - z prognozowanymi stopami wzrostu na poziomie 30% rocznie. Głównym motorem jest oczywiście elektryfikacja pojazdów drogowych. Niemiecki rząd chce, by w kraju do 2030 roku było zarejestrowanych 15 milionów pojazdów elektrycznych.

Jednak ogólnoeuropejski niedobór wykwalifikowanych pracowników może doprowadzić do spowolnienia szybkiego rozwoju branży i zagrozić pożądanym możliwościom wzrostu. Aby temu przeciwdziałać, niemiecki minister gospodarki Robert Habeck dał zielone światło dla federalnej decyzji o dofinansowaniu w wysokości około 20 milionów euro budowie centrum baterii w Itzehoe.

Inicjatywa na rzecz kształcenia i doskonalenia zawodowego ma być realizowana przez pięciu równorzędnych partnerów: dwóch producentów baterii - Northvolt i CustomCells, Fraunhofer Institute for Silicon Technology (ISIT), Renewable Energies Hamburg Industry Network (EEHH) oraz firmę szkoleniową Heinze Akademie GmbH. Projekt będzie również sponsorowany przez VDI/VDE Innovation + Technik GmbH.

Zaangażowanie to ma na celu przeciwdziałanie coraz większym brakom wykwalifikowanych pracowników. Jest więc szczególnie ważne w perspektywie długoterminowej i ma posłużyć jako model dla całych Niemiec.

Według szacunków niemieckiego rządu, w nadchodzących latach w Niemczech powstanie ponad 10 000 miejsc pracy związanych z produkcją, użytkowaniem i recyklingiem baterii. Jednak w związku z wciąż ogłaszanymi, nowymi projektami – zwłaszcza w dziedzinie elektromobilności – liczba ta może jeszcze wzrosnąć, i to znacznie. Wraz z planowanym w 2026 roku otwarciem fabryki ogniw akumulatorowych Northvolt w Heide oraz planami ekspansji CustomCells w Itzehoe – sam kraj związkowy Szlezwik-Holsztyn tylko do 2030 roku będzie potrzebował kilku tysięcy specjalistów w tej dziedzinie.

W ciągu najbliższego półtora roku na terenie Instytutu Technologii Krzemowej Fraunhofera (ISIT) powstanie centrum kompetencyjne. Od 2026 r. będą odbywały się tam szkolenia od 600 do 900 specjalistów rocznie. 

"Technologia akumulatorów pełni kluczową rolę. Jest niezwykle ważna dla mobilności przyszłości i transformacji energetycznej, a tym samym dla Niemiec jako lokalizacji biznesowej. Dobrze wyszkoleni specjaliści mają tu ogromne znaczenie. Dlatego finansujemy sześć projektów w całych Niemczech, aby zapewnić wykwalifikowanych pracowników w sektorze baterii. Tutaj, w Itzehoe, widać wyraźnie, że to przedsięwzięcie może zakończyć się sukcesem" – mówi w komunikacie prasowym niemiecki minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2