reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Northvolt
Przemysł elektroniczny |

Giganci postawią na Gdańsk?

W 2019 roku wszystkie oczy zwróciły się na północ Polski, gdy Northvolt ogłosił swoją inwestycję w Gdańsku. Nie jest to jednak jedyny gracz branży elektronicznej, który postawił na Pomorze. Wymienić należy jeszcze choćby Intel czy Thyssenkrupp. Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec dużych inwestycji, a dopiero początek – Invest in Pomerania chce bowiem przyciągnąć firmy z branży e-mobility i półprzewodników do regionu. Plany dotyczące przyszłości zdradzono podczas niedawnego spotkania, w którym uczestniczył Evertiq.

Inwestycje związane z sektorem półprzewodników i e-mobility zostały wskazane przez Bank Światowy jako najkorzystniejsze dla Pomorza i jego rozwoju. W związku z tymi analizami, region pragnie skoncentrować się właśnie na tym kierunku i zachęcić kolejne firmy do budowania, przenoszenia i powiększania swoich zakładów w Gdańsku i regionie. 

Bez wątpienia sprzyja temu obecna polityka Unii Europejskiej, dla której strategicznym celem jest uniezależnienie się od Chin i wzmocnienie lokalnego łańcucha dostaw. By to osiągnąć, wspólnota przygotowała European CHIPS Act, w którym przygotowano strategię działania oraz liczne zachęty i ulgi dla firm.

Jednym z beneficjentów tego programu jest Intel, który nie tylko zdecydował się na budowę swoich gigafabryk w Irlandii i Niemczech, ale również w Polsce, pod Wrocławiem. Evertiq pisał, że kluczowym dla wybory tej lokalizacji okazały się nie tylko liczne zachęty i ulgi zaproponowane przez Polskę, ale również łatwy dostęp do wykwalifikowanych pracowników oraz energii. Nie będzie to jednak jedyna lokalizacja Intela w Kraju nad Wisłą. W Gdańsku gigant posiada największe w Europie Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym zatrudnia ok. 4 tys. inżynierów.

Przy tak dużych przedsięwzięciach ogromne znaczenie odgrywa właśnie energia – jej ceny, niezakłóconego niczym dostawy, a coraz częściej również wymagania inwestorów dotyczące tego, że musi pochodzić z zielonego źródła. Na tym polu Pomorze zdaje się wygrywać – na Bałtyku powstają morskie farmy wiatrowe, które do 2030 roku powinny zapewnić 8 GW energii, a w perspektywie do 2033 roku będzie to również energia atomowa, która dostarczy 1 GW. Invest in Pomerania zapowiedziało również, że w północnej Polsce powstaje projekt specjalnych stref energetycznych, które zapewnią tańszą energię pozbawioną opłat przesyłowych dla producentów baterii i firm związanych z branżą półprzewodników. 

Pomorze już teraz posiada solidny lokalny ekosystem firm technologicznych, które działają w sektorach związanych z elektroniką, nowoczesną motoryzacją i w branży IT. Wymienić tu należy choćby Aptiv, Flex, Jabil, Northvolt, Thales, Thyssenkrupp czy centra IT Synposis, Amazona, SII, Boeinga i Lufthansy.

Przełomowa dla regionu okazała się na pewno inwestycja Northvoltu, który przetarł szlaki i zapytania inwestorów. Invest in Pomerania uważa, że firmy chcą być tutaj właśnie z tego powodu – jeśli Northvolt zobaczył potencjał w Gdańsku, to ten potencjał musi tu być.

Również Thyssenkrupp zdaje się stawiać na Gdańsk. Niemiecka firma ma tutaj swoje centrum usług wspólnych i wraca do Trójmiasta z nową inwestycją, o której już wcześniej pisał Evertiq, czyli z Centrum Inżynieryjnym, w którym zostanie zatrudnionych 55 osób. Ma być ono odpowiedzialne za opracowanie linii produkcyjnych dla sektora e-mobility. Zatrudnieni w Gdańsku inżynierowie będą zatem tworzyli koncepcje takich linii, a następnie instalowali je u konkretnego producenta. Już teraz poszukiwani są do pracy inżynierowie konstruktorzy budowy maszyn, programiści PLC i robotycy, projektanci układów automatyki, mechanicy oraz elektrycy instalacji przemysłowych.

Mikołaj Trunin, zastępca dyrektora Invest in Pomerania, uważa, że związanie się globalnych marek z Trójmiastem jest narastającą nie tylko reklamą, która ściąga inwestorów, ale również dowodem atrakcyjności wynikającej z kadr, podejścia lokalnych władz, dostępu do energii, etc. Z tych też względów firmy nie tylko decydują się inwestować na Pomorzu, ale również wracają, rozwijając się, otwierając nowe hale produkcyjne i zatrudniając coraz więcej osób.  

Należy dodać, że na Pomorzu zlokalizowane są 24 uczelnie wyższe, w których kształci się 84 tys. studentów. Istotne znaczenie dla inwestorów ma zapewne Politechnika Gdańska, gdzie na 13 ważnych z punktu widzenia branży elektronicznej kierunkach kształci się około 5,4 tys. osób. Warto też wspomnieć o szkolnictwie zawodowym, które w regionie również prężnie edukuje przyszłych specjalistów branż elektroniczno-mechatronicznej i teleinformatycznej.

Trunin wytłumaczył również, że Invest in Pomerania stara się świadomie doprowadzać do budowania relacji między inwestorami w zakresie produkcji i rozwoju. Organizacja stara się również zachęcać firmy do budowania w Gdańsku i na Pomorzu centrów usług wspólnych. 

„Pomorze ma potencjał” – zauważa Trunin. „Ogromny potencjał znajduje się w kadrach, ofercie samego terenu inwestycyjnego i dostępności energii.” 

Trunin zwrócił uwagę na spotkaniu, że Pomorze ma do zaoferowania pod inwestycje z sektora e-mobility i branży półprzewodników 400-hektarowy teren. Już teraz Invest in Pomerania pracuje wraz z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną i władzami gminy Pruszcz Gdański nad przekształceniami planistycznymi – koncepcja uzbrojenia terenu w media oraz infrastrukturę dostępową została już opracowana. 

„Oferta nowego parku przemysłowego dla branży półprzewodników jest gotowa” – podsumowuje Mikołaj Trunin, zastępca dyrektora Invest in Pomerania.

Warto zauważyć, że jeszcze 7-8 lat temu organizacja otrzymywała około 100 zapytań inwestycyjnych rocznie. Teraz jest ich 150. Wydaje się więc kwestią czasu aż Pomorze przyciągnie kolejnych gigantów, na pewno rozsądnym posunięciem było dla Invest in Pomerania przystąpienie do SEMI. 

Evertiq będzie przyglądał się sprawie i informował o kolejnych inwestycjach.  


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama