
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |
Przegląd roku 2016 cz.2
Co działo się w ciągu minionych 12 miesięcy w branży elektroniki? Oto druga część krótkiego przeglądu 2016 roku, tym razem więcej o wydarzeniach z kraju.
Polski przemysł kosmiczny
Naprawdę nie brakowało wiadomości dotyczących sektora kosmicznego! A to dlatego, że polskie firmy coraz aktywniej wchodzą w tę branżę i starają się jak najlepiej wykorzystać fakt, że Polska od kilku lat należy do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Na pewno warto zacząć od przeglądu największych projektów kosmicznych, w których uczestniczą polskie podmioty. Pisaliśmy też o polskich wydatkach na kosmos i wartości rodzimego sektora kosmicznego. Dobrą wiadomością jest fakt, że pod koniec 2016 roku wreszcie oficjalnie wystartował unijny system nawigacji satelitarnej – Galileo, a oto konkretne przykłady przedsiębiorstw, które mają mieć swój wkład w rozwój tego systemu nawigacji. Jednak polską specjalnością mogą stać się zdecydowanie mniejsze obiekty, czyli mikrosatelity.
Warto też wspomnieć o wrocławskiej firmie, która pracuje nad pierwszym polskim satelitą komercyjnym oraz bazie danych satelitarnych stworzonej przez Creotech, CloudFerro i Brockmann Consult .
Grafen
W uznaniu dla zasług polskich naukowców, to właśnie Polska zajęła się w tym roku organizacją Graphene Week. Właśnie podczas tej międzynarodowej konferencji, w czerwcu 2016 roku ogłoszono powołanie inicjatywy Graphene in Poland, która połączy wysiłki nauki i biznesu w poszukiwaniu nowych zastosowań dla grafenu. Warto również przeczytać, co na temat badań nad tym innowacyjnym materiałem ma do powiedzenia dr inż. Włodzimierz Strupiński, naukowiec z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych oraz artykuł o komercjalizacji grafenu. I może jeszcze trochę informacji o polskim grafenie, a na koniec wywiad z szefem produkującej grafen spółki AGP.
Trzy najpoczytniejsze artykuły
Największym zainteresowaniem cieszył się artykuł o rozbudowie fabryki Scanfil w Sieradzu. Drugie miejsce na podium zajął wywiad z naukowcami z Politechniki Warszawskiej, którzy opracowują chip nawigacyjny. Natomiast brąz otrzymuje artykuł o planach inwestycyjnych firmy Verashape.
Różne różności
Coś się kończy, coś się zaczyna. Microsoft zakończył produkcję Xbox 360, BlackBerry zleci projektowanie i rozwój hardware’u zewnętrznym firmom, natomiast Nokia wraca na rynek urządzeń mobilnych – wyprodukuje je firma HMD Global, która zakupiła także prawa do licencji Nokii od Microsoftu. Pierwsze modele pojawią się już w pierwszym kwartale 2017 roku.
Energia odnawialna to zdecydowanie jeden z głównych tematów 2016 roku. Warto przypomnieć sobie spektakularny sposób jej wykorzystania, bo właśnie w ubiegłym roku solarny samolot zakończył lot dookoła świata.
Powstało nowe konsorcjum, którego zadaniem ma być opracowanie i produkcja polskiego mikroprocesora.
Instytut Mikromakro przedstawił wstępne wyniki badań dotyczące polskiego rynku dronów. Organizacja opublikowała m.in. listę 10 największych polskich firm z tego sektora. Również PwC przestawił raport na temat polskich producentów bezzałogowców.
A na koniec raz jeszcze dziękujemy wszystkim naszym gościom i wystawcom za udział w trzeciej edycji targów TEC Warszawa 2016. Warszawska edycja targów TEC wyrosła na największe wydarzenie tego typu, dlatego TEC Warszawa 2017 odbędzie się w nowym miejscu. Serdecznie zapraszamy już dzisiaj.
Natomiast jutro przyjrzymy się największym przejęciom, zwolnieniom i inwestycjom, które miały miejsce w 2016 roku.