reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© elena duvernay dreamstime.com Rynki | 15 grudnia 2015

Polski sektor kosmiczny wart nawet 12,5 mld PLN

Wartość polskiej branż firm wykorzystujących technologie kosmiczne wynosi od 7,3 do 12,5 mld PLN – wynika z szacunków firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton.
Globalna branża technologii kosmicznych osiągnęła w 2014 roku przychody na poziomie 330 mld USD - wynika z obliczeń Space Foundation. Biznes na świecie coraz częściej korzysta z dorobku naukowców zajmujących się kosmosem i jego eksploracją oraz wdraża do własnej produkcji technologie, które powstały na potrzeby astronautyki. Coraz lepiej radzą sobie także polscy przedsiębiorcy, wartość polskiej branży kosmicznej liczona jest w miliardach złotych i z roku na rok mocno rośnie – czytamy w raporcie Grant Thornton.

– Polskie firmy coraz odważniej sięgają po technologie, które swój rodowód mają w astronautyce i badaniu przestrzeni kosmicznej. Technologie te stały się bazą dla cały nowych branż w polskiej gospodarce, których rynek sięga już miliardów złotych, a zatrudnienie liczone jest w tysiącach. Biorąc pod uwagę dynamikę, z jaką te branże rosną, można zakładać, że technologie kosmiczne będą z roku na rok coraz silniej podbijać polski PKB – komentuje Paweł Zaczyński, dyrektor branży nowe technologie, media, telekomunikacja w Grant Thornton.

Według szacunków firmy analitycznej, wartość branży w ujęciu wąskim wyniosła 7,3 mld PLN, a w ujęciu szerokim – 12,5 mld PLN. Według prognozy na 2015 r., wartość ta wyniesie odpowiednio 8,4 i 13,7 mld PLN.
- Przy wycenie branży przyjęliśmy metodologię zakładającą dwa podejścia – wąskie i szerokie. W podejściu wąskim pod uwagę braliśmy firmy, które w dużym stopniu opierają swój model biznesowy na wykorzystaniu technologii wywodzących się z astronautyki i bez tych rozwiązań właściwie nie były w stanie kontynuować działalności w obecnej formie (np. producenci nawigacji samochodowych czy innych urządzeń opartych na technologii GPS). W ujęciu szerszym uwzględniliśmy natomiast też firmy, które w pewnym stopniu wykorzystują technologie kosmiczne, ale byłyby w stanie bez nich funkcjonować, np. linie lotnicze – mówi Paweł Zalewski.

Źródło: Grant Thornton

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2