reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ABB Przemysł elektroniczny | 26 lipca 2016

40 000 km bez paliwa

Udało się! Samolot Solar Impulse korzystający wyłącznie z energii słonecznej okrążył Ziemię.
Solar Impulse wylądował dzisiaj o 4.05 czasu lokalnego w Abu Dhabi – punkcie startowym całej wyprawy – po ponad 48 godzinnym locie z Kairu. - To historyczne osiągnięcie o ogromnym znaczeniu – powiedział Ulrich Spiesshofer, CEO firmy ABB, podkreślając zarazem znaczenie odnawialnych źródeł energii i pionierskiego ducha w drodze do tego, by korzystać z energii nie zużywając zasobów planety.

Pilotami Solar Impulse byli Bertand Piccard i André Borschberg, którzy zostaną zapisani w encyklopediach awiacji, m.in. za najdłuższy samotny lot (z Japonii na Hawaje – 117 godzin i 52 minuty - André Borschberg) oraz za pierwszy samotny przelot nad Atlantykiem samolotem o napędzie słonecznym (Bertand Piccard).

Rozpiętość skrzydeł Solar Impulse, jest większa niż w Boeinga 747, natomiast samolot waży mniej więcej tyle co zwykły samochód osobowy. Solar Impulse zasilany jest za pomocą 17 248 ogniw solarnych rozmieszczonych na skrzydłach o dlugości 72 metrów. Samolot wystartował 9 marca 2015 roku.I jeszcze krótki filmik z jednego z etapów wyprawy:A na koniec kilka liczb:
  • dystans: 43 041 km
  • liczba lotów: 17
  • łączny czas lotu: 558 godzin 6 minut
  • liczba pobitych światowych rekordów: 8
  • zużyta energia słoneczna: 11 655 kWh

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2