reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© SatRevolution
Przemysł elektroniczny |

SatRev kontynuuje współpracę kosmiczną z Omanem

Polska spółka z branży kosmicznej, SatRev S.A., podała w komunikacie prasowym, że prowadzi zaawansowane rozmowy z rządem Omanu w sprawie dostarczenia kolejnych satelitów. Ponadto n październik tego roku zaplanowano wyniesienie objętego wcześniejszym porozumieniem satelity „Aman-1”.

Jednocześnie spółka poinformowała, że współpracuje z wszystkimi liczącymi się firmami wynoszącymi satelity, a także że opracowała satelitę zbierającego dane wysokiej rozdzielczości.

W styczniu tego roku Evertiq pisał o nieudanym starcie rakiety z polskimi nano-satelitami. Jednak zaangażowani w projekt nie zamierzają się poddawać i na październik już zaplanowano we współpracy z firmą Space X start satelity „Aman-1”.

Jednocześnie trwają również rozmowy polskiej spółki o poszerzeniu współpracy z Omanem. Jak napisano w komunikacie prasowym, plany obejmują dostarczanie kolejnych satelitów „Aman” oraz rozwój stacji naziemnej do komunikacji i obsługi satelitów. Jako cel współpracy wskazano zapewnienie kompleksowych danych i rozwiązań analitycznych do monitorowania przemysłu naftowego i gazowego Sułtanatu Omanu.

„Oprócz prac nad satelitami dla Omanu w 2023 roku będziemy finalizować szereg ekscytujących przedsięwzięć. Między innymi wyniesiemy na orbitę dwa kolejne satelity średniej rozdzielczości „STORK”, a także osiem satelitów o wysokiej rozdzielczości opartych na naszej rewolucyjnej technologii DeploScope.”  – mówił w komunikacie prasowym Grzegorz Zwoliński, CEO SatRev.

W komunikacie SatRev zwrócił uwagę na swoje duże doświadczenie w pracy z różnymi dostawcami usług startowych, w tym między innymi Space X, United Launch Alliance i Avio. Podkreślono również, że polską spółkę wśród innych firm rozwijających i produkujących nano-satelity odróżnia to, że nie jest uzależniona do jednego partnera – może budować nano-satelity i wynosić je we współpracy z dowolną firmą.

Należy dodać, że SatRev posiada własną platformę umieszczającą satelity w kosmosie, (z ang. deployer). O kluczowym znaczeniu tego urządzenia nie trzeba za dużo pisać, wystarczy tylko zwrócić uwagę na to, że to właśnie ono umożliwia wystrzelenie satelitów w przestrzeń kosmiczną. Tym samym, SatRev, dysponując własnym deployerem zapewnia, że proces wynoszenia na orbitę będzie płynny i wydajny, co jest korzystne dla wszystkich współpracujących podmiotów.

„To pozwala ograniczyć ryzyko i zaoferować naszym klientom nowe możliwości, zarówno pod względem ceny, jak i dostępności. Jesteśmy w stałym kontakcie z nowymi firmami oferującymi wynoszenie satelitów na orbitę, aby mieć pewność, że wyprzedzamy konkurencję pod względem technologii startowej.” – mówił dalej Zwoliński.

Polska spółka odważnie patrzy w przyszłość. Niedawno SatRev opracowało kolejną technologię – DeploScop - na potrzeby nano-satelitów wysokiej rozdzielczości, to przełom w branży pozyskiwania danych satelitarnych. Najnowsza technologia polskiej spółki pozwala rozmieścić system optyczny na orbicie, umieszczając go na mniejszych satelitach niż jej konkurencja. Takie możliwości pozwalają na stworzenie infrastruktury o znacznie większej przepustowości, jest to zarazem dużo bardziej wydajne i opłacalne.

Strategia SatRev oraz jej podejście do technologii, rozwoju i biznesu są przyciągają nie tylko kolejne kontrakty, ale również dostrzegane przez inwestorów. Warto tu wspomnieć, choćby o Januarym Ciszewskim, czy o tym, że SatRev zamknęła miniony rok kalendarzowy kolejną rundą inwestycyjną na łączną kwotę 10 mln USD, przy czym połowę tej kwoty objęła spółka Virgin Orbit w zamian za nieco ponad 4% akcji.

„SatRev to prawdziwa perełka w naszym portfelu. Nie tylko jako pierwsza firma w Polsce wyniosła własne satelity na orbitę, ale także opracowała szereg przełomowych technologii. Jestem bardzo zadowolony z tego jak rozwija się spółka. Ich osiągnięcia, to nie tylko bardzo owocna współpraca z Omanem, ale również kontrakty na pozyskiwanie i komercyjne dostarczanie danych satelitarnych do odbiorców takich jak polski KOWR. Dzięki zdywersyfikowanym źródłom przychodów spółka ma wszelkie dane by osiągnąć globalny sukces.” – mówił January Ciszewski, inwestor i Prezes JR Holding ASI S.A.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama