reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© SatRevolution
Przemysł elektroniczny |

Nieudany start rakiety z polskimi nano-satelitami

Wczoraj pierwsza w historii misja satelitarna została wystrzelona z ziemi w Wielkiej Brytanii. Misja zakończyła się niepowodzeniem, podaje BBC.

Odrzutowiec wyniósł rakietę, obsługiwaną przez amerykańską firmę Virgin Orbit, z Newquay w Kornwalii, by wynieść ją wysoko nad Ocean Atlantycki. Wszystko wydawało się w porządku – rakieta zapaliła się i wydawało się, że wznosi się prawidłowo. Jednak jak podaje BBC, szybko nadeszła wiadomość od firmy o jakichś anomaliach w rakiecie. 

W efekcie satelity, które niosła rakieta, nie mogły zostać uwolnione i zostały utracone. Do bazy bezpiecznie wrócił jedynie odrzutowiec. 

Ian Annett, wiceprezes brytyjskiej Agencji Kosmicznej, powiedział w rozmowie z BBC, że porażka ta pokazuje, jak trudne jest wejście na orbitę, ale przewiduje dalsze starty w ciągu najbliższych 12 miesięcy, Dodał również: „Wstajemy, wracamy, próbujemy ponownie, to nas definiuje.”

„Silnik drugiego stopnia miał techniczną anomalię i nie osiągnął wymaganej orbity” – wyjaśnił Matt Archer, dyrektor programu startowego agencji – „To teraz część dochodzenia prowadzonego przez Virgin Orbit i szereg departamentów rządowych.”

W godzinach wieczornych, Archer nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy rakieta spadła z powrotem na Ziemię. Z pewnością dodał, że gdyby tak się stało, to spadłaby na obszary bezludne. 

Na pokładzie rakiety znajdowały się dwie nano-satelity w całości wyprodukowane we Wrocławiu przez polską firmę SatRev. Na potrzeby ich budowy, SatRev pozyskał 5 mln USD od firmy Richarda Bronsona, czyli Virgin Orbit. Satelity były jednak ubezpieczone, więc producenci i operatorzy otrzymają odszkodowanie, podaje BBC. 

„Jesteśmy świadomi, że nie udało nam się zapewnić naszym klientom usługi startowej, na jaką zasługują. Pierwotny charakter tej misji dodał kolejne warstwy złożoności, z którymi nasz zespół poradził sobie profesjonalnie; jednakże wydaje się, że awaria techniczna uniemożliwiła nam dostarczenie rakiety na orbitę.” – powiedział Dan Hart, dyrektor generalny Virgin Orbit – „Będziemy niestrudzenie pracować, aby zrozumieć naturę awarii, podjąć działania naprawcze i powrócić na orbitę, gdy tylko zakończymy pełne dochodzenie i proces zapewnienia misji.”

Przedsięwzięcie było pierwszą misją kosmiczną Omanu. O planach misji Evertiq pisał w styczniu 2022 roku: SatRevolution, Virgin Orbit i Sułtanat Omanu w misji deep space.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2