reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Biznes |

5 wydarzeń, które zdefiniowały branżę w 2022 roku

Ostatnie lata były dla nas pełne wyzwań. Mijający rok również był szczególny. Problemy z łańcuchem dostaw, napięcia geopolityczne i odrodzenie pandemii sprawiły, że branża wciąż trzymana jest w niepewności.

Pomimo wielu trudności, w 2022 roku miały miejsce duże inwestycje, a rządy na całym świecie zdały sobie sprawę, jak ogromne znaczenie w dzisiejszych czasach odgrywa przemysł elektroniczny. 

Przypomnijmy zatem kilka z najważniejszych wydarzeń dobiegającego końca 2022 roku.

Polska europejskim liderem w produkcji AGD

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował w tym roku bardzo optymistyczny dla branży elektronicznej raport, z którego wynika, że w 2021 roku Polska utrzymała pozycję europejskiego lidera w produkcji AGD. Wyprzedziła też Niemcy i awansowała na drugą, po Chinach, pozycję na liście globalnych eksporterów. Pozycję europejskiego lidera zapewniło Polsce dostarczenie zagranicznym klientom zagranicznym 26 mln sztuk dużego sprzętu AGD na łączną kwotę 5,3 mld euro, co stanowiło 1,85% całego polskiego eksportu. Głównym odbiorcą były Niemcy, które nabyły 26,3% eksportowanego sprzętu o łącznej wartości 1,4 mld euro.

Rosyjska inwazja na Ukrainę a chipy

Wojna na Ukrainie postawiła świat w obliczu nowych zmartwień i zagrożeń. Jednym z nich były poważne obawy o dostawy gazu do produkcji półprzewodników, a co za tym idzie o wzrost kosztów chipów. Analitycy z TrendForce wskazywali, że Ukraina jest głównym dostawcą gazów do produkcji półprzewodników, w tym neonu, argonu, kryptonu i ksenonu. Nasi sąsiedzi zapewniali niemal 70% światowych dostaw neonu, który stanowi jedno z niezbędnych ogniw w procesie produkcyjnym chipów. Obawiano się zatem odcięcia dostępu do tego pierwiastka, co miałoby negatywny wpływ na branżę.

Zmiany na mapie półprzewodników

W 2022 roku dużo się działo w świecie półprzewodników. Problemy z łańcuchem dostaw czy amerykańskie sankcje nałożone na Chiny sprawiły, że pojawiła się niemal globalna potrzeba uniezależniania się od Państwa Środka i zadbania o swoje potrzeby na poziomie lokalnym i regionalnym. Jednym z ważniejszych wydarzeń była informacja o przejęciu Tower Semiconductor przez Intel za 5,4 mld USD. Przejęcie to miało na celu przyspieszenie realizacji strategii Intel IDM 2.0, rozszerzenie możliwości pordukcyjnych, zasięgów oraz portfolio technologii, by sprostać zapotrzebowaniom rynku i klientów. Tower Semiconductor Ltd. to izraelska firma, która produkuje układy scalone, wykorzystujące specjalistyczne technologie procesowe.

Europejskie inwestycje Intela

Lata od wybuchu epidemii COVID-19, a szczególnie rok 2022, pokazały, że Europa nie jest samowystarczalna, jeśli chodzi o półprzewodniki i komponenty. Kraje UE stanęły przed wyzwaniem i potrzebą jak najszybszego uniezależnienia się Starego Kontynentu i poprawienia łańcucha dostaw. Z tych też względu, istotna okazała się informacja, że Intel zainwestuje w 6 krajach Europy, w tym w Polsce. Amerykański producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów zapowiedział, że w ciągu dekady zamierza przeznaczyć 80 mld USD na inwestycje w europejski łańcuch wartości półprzewodników. Jednym z pierwszych olbrzymich projektów ma być fabryka chipów w Niemczech, a drugim utworzenie centrum badawczo-rozwojowego i projektowego we Francji, na potrzeby którego do końca 2024 roku ma powstać 1000 nowych miejsc pracy. Kolejne projekty zakładają inwestycje w Irlandii, we Włoszech, w Polsce i Hiszpanii.

Otwarcie gigafabryki w Nysie

Jesienią miało miejsce oficjalne otwarcie gigafabryki Umicore w Nysie. Uruchomienie tego zakładu stanowiło ważny krok w realizacji strategii oraz ambicji rozwojowych globalnej firmy z siedzibą w Brukseli, która zajmuje się technologią materiałową i recyklingiem. Umicore dzięki inwestycji w stał się pierwszą europejską firmą, która posiada nie tylko kompletny łańcuch dostaw, ale również zamknięty obieg materiałów akumulatorowych. W rezultacie Polska może stać się strategicznym wyborem dla innych firm przy podejmowaniu decyzji odnośnie nowych inwestycji. Położenie kraju nad Wisłą oraz jego możliwości logistyczne sprawiają, że może być kluczowym miejscem na mapie europejskiego łańcucha dostaw.  


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1