reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel Corporation
Przemysł elektroniczny |

Intel inwestuje w 6 krajach Europy, w tym w Polsce

Intel w ciągu dekady zamierza przeznaczyć 80 mld USD na inwestycje w europejski łańcuch wartości półprzewodników. Jednym z pierwszych olbrzymich projektów będzie fabryka chipów w Niemczech.

Intel zamierza inwestować w kompletny łańcuch wartości półprzewodników w Europie – od badań i rozwoju (B+R), przez produkcję, po najnowocześniejsze technologie pakowania – informuje firma.

Na początek Intel planuje uruchomienie supernowoczesnej fabryki chipów w Magdeburgu w Niemczech, przeznaczając na ten cel 17 mld EUR. Budowa miałaby ruszyć w 2023 roku, a produkcja – w 2027 roku. Intel utworzy 7000 miejsc pracy przy budowie zakładu, 3000 etatów dla pracowników z obszaru high-tech oraz tysiące dodatkowych miejsc pracy wśród współpracujących firm – mówi Pat Gelsinger, CEO Intela.

Drugim zapowiedzianym projektem jest utworzenie centrum badawczo-rozwojowego i projektowego we Francji, na potrzeby którego powstanie 1000 nowych miejsc pracy (450 etatów do końca 2024 roku). Francja stanie się europejską siedzibą Intela zajmującą się projektowaniem w obszarach obliczeń o wysokiej wydajności (HPC) i sztucznej inteligencji (AI). Co więcej, w tym kraju ma też działać główne europejskie centrum projektowania na potrzeby działalności foundry.

Kolejne projekty zakładają inwestycje w badania i rozwój, produkcję i usługi foundry (kontraktowej produkcji chipów) w Irlandii, we Włoszech, w Polsce i Hiszpanii.

W Irlandii Intel wyda 12 mld EUR na rozbudowę zakładu w Leixlip, gdzie podwoi wydajność produkcyjną. Szef Intela podkreśla przy tym, że działalność foundry jest jednym z kluczowych elementów strategii firmy.

Kolejna fabryka Intela, tym razem zajmująca się działalnością back-end (czyli testowaniem i pakowaniem układów scalonych) ma powstać we Włoszech kosztem 4,5 mld EUR. W ramach inwestycji powstałoby około 1500 miejsc pracy bezpośrednio dla Intela oraz dodatkowych 3500 u dostawców i partnerów. Zakład miałby rozpocząć działalność w latach 2025-2027. Intel widzi obiecujące perspektywy rozwoju we Włoszech, w szczególności związane z planowanym przejęciem Tower Semiconductor. Tower jest bowiem znaczącym partnerem STMicroelectronics, które ma fabrykę w Agrate Brianza we Włoszech.

W Polsce Intel zwiększa powierzchnie laboratoryjne w Gdańsku o 50%, koncentrując się na opracowywaniu rozwiązań z zakresu głębokich sieci neuronowych, dźwięku, grafiki, centrów danych i przetwarzania w chmurze. Rozbudowa ma zostać zakończona w 2023 roku.

Hiszpania natomiast to dla Intela miejsce, gdzie zajmował się rozwojem architektury na potrzeby superkomputerów, współpracując z ośrodkiem zajmującym się tą tematyką w Barcelonie. Tamtejsze Supercomputing Center oraz Intel planują utworzenie wspólnych laboratoriów.

W sumie Intel planuje wydać w początkowej fazie na inwestycje produkcyjne w Europie ponad 33 mld EUR.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama