reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Nokia
Biznes |

Nokia okazała się anonimowym gigantem

Dwa dni temu Evertiq pisał, że we Wrocławiu powstanie nowoczesne, technologiczne centrum badań i rozwoju dla anonimowego, międzynarodowego giganta z branży teleinformatycznej. Teraz za sprawą portalu Invest Map dowiadujemy się, że tą tajemniczą firmą jest Nokia.

Nokia nad Wisłą zatrudnia łącznie ponad 6 000 pracowników – jej polska siedziba główna a zarazem Globalne Centrum Usług znajduje się w Warszawie. 

W 2000 roku fińska firma otworzyła Centrum R&D we Wrocławiu, gdzie do dziś specjaliści pracują nad technologiami telekomunikacyjnymi, takimi jak 3G – WCDMA oraz 4G – LTE, a także zajmują się procesem standaryzacji dla technologii 5G. Obecnie jest to największy ośrodek firmy w Polsce, której oddziały znajdują się jeszcze w Krakowie i Bydgoszczy. 

Nowoczesne, technologiczne centrum badań i rozwoju będzie miało ponad 13 300 mkw powierzchni i powstanie w pobliżu wrocławskiego Stadionu Miejskiego. Jak pisał Evertiq, wsparcie inwestycji w postaci kredytu w wysokości 13,5 mln euro udzielił mBank. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w drugiej połowie 2024 roku.

W nowym obiekcie we Wrocławiu będą prowadzone prace badawczo-rozwojowe poświęcone między innymi optymalizacji produktów pod kątem mniejszego zużycia zasobów sieciowych, które miałyby przyczynić się do obniżenia kosztów utrzymania sieci przez operatorów telefonii komórkowych, a zarazem – jak zaznacza CL Property – redukowałyby pobór energii przez urządzenia użytkowników (telefony komórkowe, smartfony i inne).

Nokia nie ogłosiła oficjalnie swojej inwestycji w Polsce. Przypomnijmy, że w połowie października fińskie przedsiębiorstwo ogłosiło diametralne zmiany w swojej bazie kosztowej, co w efekcie ma doprowadzić do zwolnienia od 9 do 14 tysięcy osób na całym świecie. Więcej o sprawie Evertiq pisał tutaj: Masowe zwolnienia w Nokii.

Zwolnienia nie ominą prawdopodobnie i Polski. Portal Bankier.pl dotarł bowiem do źródła wewnątrz firmy, które zdradziło, że w naszym kraju Nokia może zwolnić 830 osób. Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu również otrzymał już oficjalne zgłoszenie o zwolnieniach grupowych w Nokii.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2