reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Biznes |

Polska spółka dostarczy kable dla Baltic Power

Grupa Orlen i Northland Power zdecydowały, kto dostarczy kable podmorskie i lądowe do farmy wiatrowej Baltic Power. Wybór padł na TELE-FONIKA Kable (TFK), globalnego dostawcę systemów kablowych HV i EHV dla sektora energii odnawialnej, wraz z JDR Cable Systems (JDR), brytyjskim dostawcą kabli podmorskich. Obie firmy, wspólnie z partnerami NKT i DEME Offshore, zaprojektują, wyprodukują i zainstalują 340 km kabli lądowych i podmorskich.

Ogłoszenie ogromnej inwestycji, jaką jest Baltic Power, miało miejsce rok temu – w październiku 2022 roku. Kilka miesięcy później, w maju tego roku, ruszyła budowa infrastruktury przesyłowej dla tej morskiej farmy wiatrowej. Teraz dowiadujemy się, że podjęto kolejne kroki ku realizacji i wybrano dostawcę kabli podmorskich i lądowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, uruchomienie Baltic Power nastąpi w 2026 roku. 

W związku ze zleceniem, JDR w swoim zakładzie produkcyjnym w Hartlepool w Wielkiej Brytanii zaprojektuje i wyprodukuje kable inter-array o napięciu 66 kV, które - jak wskazuje TELE-FONIKA Kable w aktualności - zostaną użyte do połączenia 76 turbin wiatrowych na morzu z morską podstacją. DEME Offshore będzie natomiast odpowiedzialny za transport i instalację wszystkich kabli podmorskich.

Firma zaznacza, że produkcja i dostawa wszystkich kabli podmorskich zostanie przeprowadzona z końcem 2025 roku.

„Farma Baltic Power to innowacyjny projekt w sektorze morskiej energii odnawialnej, który znacząco przyspieszy transformację energetyczną w Polsce. Nasze kompetencje w produkcji zarówno kabli podmorskich, jak i lądowych naturalnie skłoniły nas do zaangażowania się w to przedsięwzięcie. Nasze doświadczenie opiera się na wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań, mających przyspieszyć dostarczanie zielonej energii do milionów gospodarstw domowych w Polsce. Ponadto, nasza współpraca z firmami NKT i DEME Offshore gwarantuje właściwą koordynację prac i etapów w ramach tego projektu” – Piotr Mirek, Członek Zarządu TELE-FONIKA Kable oraz Dyrektor Wykonawczy ds. Łańcucha dostaw i Inwestycji w JDR Cable Systems.

TELE-FONIKA została założona w 1992 roku w Myślenicach. Od tamtej pory firma urosła z niedużej firmy do globalnego gracza, który ma siedem zakładów produkcyjnych – w Polsce i Serbii, a także dużą sieć dystrybucyjną, obejmującą Europę i USA.

W sierpniu 2017 roku brytyjska spółka JDR Cable Systems dołączyła do TFKable, a w efekcie powstało TFK Group. TELE-FONIKA podkreśla, że w 2022 roku obie spółki odnotowały podpisanie 50. kontraktu na kolejne dostawy kabli podmorskich, będących częścią globalnych realizacji farm wiatrowych na całym świecie, w tym w USA, na Tajwanie, czy w Wielkiej Brytanii i Europie.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama