reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© BalticPower
Przemysł elektroniczny |

Grupa ORLEN inwestuje w morską farmę wiatrową

Farma Baltic Power ma powstać do końca 2026 r. i zasilać czystą energią ponad 1,5 mln gospodarstw domowych.

Nowa inwestycja Grupy ORLEN zostanie zlokalizowana ok. 23 km od brzegu, w okolicach Łeby i Choszczewa. 

Farma Baltic Power będzie składała się z 76 turbin o mocy 15 MW, łącznie ma zapewniać moc osiągającą do 1,2 GW.Turbiny zostaną dostarczone przez duńską firmę Vestas, która również zajmie się ich instalacją oraz serwisem przez 15 lat. Dodajmy, że Vestsas widząc potencjał w projekty offshore wind w Polsce, zdecydowała się na budowę fabryki elementów turbin wiatrowych w szczecińskim Skolwinie, gdzie zatrudnienie ma znaleźć 600-700 osób.

„Morskie farmy wiatrowe, mają szansę nie tylko zrewolucjonizować krajowy system energetyczny, ale też być impulsem dla rozwoju całego regionu. Oprócz zaawansowanego projektu Baltic Power wystąpiliśmy również o 11 nowych koncesji na morskie farmy wiatrowe w polskiej części Bałtyku. To gigantyczna szansa dla naszych dostawców, a także innych miast, jak Gdańsk gdzie planowane jest wybudowanie drugiego portu instalacyjnego oraz Łeba, gdzie do 2025 roku powstanie port serwisowy. Strategiczne inwestycje w infrastrukturę i doświadczenia wyniesione ze współpracy z globalnymi liderami, to droga do budowy nowego, perspektywicznego sektora polskiego przemysłu” – mówił w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Evertiq donosił wcześniej o planach Shell Polska w zainwestowanie w morską farmę wiatrową: Więcej zielonej energii dla Polski.  


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama