reklama
reklama
reklama
reklama
© BalticPower
Przemysł elektroniczny |

Rusza budowa infrastruktury przesyłowej dla Baltic Power

Grupa Orlen ogłosiła, że wraz z Northland Power rozpoczęła budowę lądowej stacji elektroenergetycznej w Gminie Choczewo, która umożliwi odbierani energii wytwarzanej na morzu. Planowo farma ma zacząć działać w 2026 roku.

 „Jako pierwsza firma w Polsce rozpoczynamy budowę infrastruktury umożliwiającej dostarczenie do sieci energii elektrycznej produkowanej na morzu. Rozpoczęliśmy też prace na terenie terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. Nie zwalniamy tempa, bo inwestycje w nowoczesną, zeroemisyjną energetykę są filarem naszej strategii. Morskie farmy wiatrowe, obok małych reaktorów jądrowych, będą kluczem do transformacji polskiego systemu elektroenergetycznego i wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu. Jesteśmy w pełni przygotowani do realizacji inwestycji na Bałtyku, która już w 2026 roku będzie zapewniała czystą, dostępną energię milionom Polaków” – mówi w komunikacie Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Istotną częścią farmy wiatrowej Baltic Power stanowi elektroenergetyczna stacja, która będzie pełniła funkcję węzła dla linii kablowych przesyłających energię elektryczną z oddalonych o niemal 30 km morskich stacji elektroenergetycznych. Jak podaje Orlen w komunikacie, zdecydowana większość lądowego odcinka kabla zostanie poprowadzona pod ziemią, trasą liczącą ok. 7 km. Część trasy będzie przebiegała pod plażą. Tam ma zostać zastosowany tzw. przewiert sterowany, a wyjście mocy na ląd ma zostać poprowadzone na głębokości ok. 10 metrów pod ziemią.

„Baltic Power to przykład inwestycji, która kładzie szczególny nacisk na ochronę środowiska, zrównoważony rozwój i szacunek dla lokalnych społeczności, czyli aspekty, które są tak ważne zarówno dla Northland Power, jak i naszego partnera. Tym bardziej cieszymy się, że projekt Baltic Power osiąga kolejny tak ważny kamień milowy. Nasza farma, której budowa rozpocznie się w 2024 roku zgodnie z planem, zapewni w nadchodzących latach pierwsze dostawy zielonej energii dla Polski” – mówi w komunikacie Mike Crawley, Prezes Zarządu Northland Power.

Orlen pisze, że za projekt, budowę oraz dostarczenie niezbędnych komponentów do lądowej stacji elektroenergetycznej odpowiada konsorcjum firm GE i Enprom. W ramach tej współpracy amerykański GE wykonał projekt instalacji elektrycznej, a także dostarczy komponenty elektroenergetyczne wysokiego napięcia, polski Enprom natomiast przygotował projekt i będzie odpowiadał całościowo za budowę stacji.

Zakończenie budowy przewidziano na przełom 2024 i 2025 oku. Orlen zaznacza, że realizowany w porcie w Świnoujściu terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych będzie jednym z najnowocześniejszych terminali w Europie. Jego nabrzeża i place składowe pozwolą na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy 15MW i większych – pisze koncern w komunikacie.

Morska farma wiatrowa Baltic Power będzie składała się z 76 turbin, z czego każda będzie miała moc po 15 MW oraz wysokość ponad 200 metrów. Generatory będą pracowały na obszarze ok. 130 km2. Jak podaje Orlen, po zakończeniu budowy farma będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1