reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© NASA
Przemysł elektroniczny |

Polska w kosmosie – w poszukiwaniu nowych możliwości

Polski sektor kosmiczny nabiera wiatru w żagle, co potwierdzają podpisywane przez polskie firmy kontrakty, realizowane projekty, a także zwiększenie przez nasz kraj składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Prezes POLSA, Grzegorz Wrochna, zwrócił uwagę, że środki przekazywane do ESA w większości wrócą do polskiego przemysłu, umożliwiając rozwój technologii i wypracowanie konkurencyjnych produktów i usług. 

Polska ma już ponad 500 lat doświadczenia w badaniach kosmosu, a do dziś niedoścignionym wzorem pozostają rewolucjoniści – Mikołaj Kopernik i Jan Heweliusz. Tradycję tą kontynuowali potem polskie uczelnie i instytuty badawcze oraz polscy astronomowie, uczeni i inżynierowie, którzy działając w kraju i za granicą opracowywali ważne koncepcje naukowe, a także tworzyli wynalazki i urządzenia istotne dla historii podboju kosmosu.

Dziś polski sektor kosmiczny to ponad 400 firm i instytucji, z których ponad 200 na co dzień współpracuje z ESA. Zatrudnienie w sektorze wynosi około 15 000 osób. Kontrakty pozyskane przez polskie firmy przekraczają kwotę 140 mln euro.

Firmy z sektora kosmicznego specjalizują się m.in. w kontroli i robotyce, zastosowaniu danych z obserwacji Ziemi, mechatronice, optyce i systemach komunikacji dla satelitów, czujnikach wykorzystywanych w nauce, oprogramowaniu kosmicznym i naziemnym. Swoje oddziały w Polsce mają również kluczowe europejskie firmy kosmiczne, a także firmy z branży ICT i lotniczej.

W samym tylko 2022 NCN dofinansował 28 projektów związanych z sektorem kosmicznym, a ponad 60 polskich podmiotów otrzymało wsparcie ze strony ESA o łącznej wartości 23 467 451,76 €. Oczekuje się, że sektor ten będzie nadal się rozwijał.

Już teraz możemy zaobserwować, że w 2023 roku polskie firmy i instytuty jeszcze bardziej się rozpędzają. Podajmy kilka przykładów. Mechanizmy opracowane przez polską firmę – Astronikę zadziałały w drodze na Jowisza, SatRev kontynuuje współpracę kosmiczną z Omanem, POLSA uruchomiła trzy nowe obserwatoria na świecie, Liftero –  polski startup chce zrewolucjonizować transport orbitalny, Arobs Polska uczestniczy w projekcie dla ESA dot. satelitarnej komunikacji kwantowej, a N7 Space  i ITT przyczynią się do lepszej obserwacji kosmosu. 

Sprzęt i instrumenty dostarczone przez polskie firmy zostały wykorzystane w ponad 80 misjach kosmicznych ESA i NASA.

Waldemar Buda, polski minister rozwoju i technologii, ma jasne cele dla kraju i zamierza sięgać gwiazd.

„Mamy aspiracje, ale i predyspozycje do tego, by za kilka lat być w gronie państw, które posiadają mocno rozwinięte technologie kosmiczne. Za 10-15 lat siła państw będzie oceniana właśnie pod tym kątem. Naszym celem nie jest doganianie innych, ale bycie w światowej czołówce. Wzmocniona współpraca między Polską i ESA zwróci się nam wielokrotnie – drugi Polak w historii poleci w przestrzeń kosmiczną, wzrośnie poziom rodzimych technologii kosmicznych, powstaną wysokopłatne miejsca pracy, nastąpi dynamiczny rozwój naszej gospodarki” – powiedział w sierpniu Waldemar Buda podczas podpisywania umowy o współpracy z ESA.

Polska rzeczywiście ma szansę stać się konkurencyjną, a kluczowy może tu się okazać dostęp do dobrze wykwalifikowanych pracowników oraz wsparcie ze strony państwa. Przypomnijmy, że w całej Polsce jest co najmniej 27 kierunków związanych z elektroniką, a samą astronomię, jako osobny kierunek studiów, można studiować na sześciu uczelniach w kraju.

Gdy Paweł Rymaszewski, CEO & CTO Thorium Space, został zapytany przez Evertiq, dlaczego jego firma jest tutaj, w Polsce, a nie we Francji, odrzekł, że chodzi właśnie o ludzi.

„Spędziłem we Francji wiele lat, ekosystem tam jest inny. A w tym wszystkim chodzi o ludzi. Ta firma to ludzie. W Polsce mamy fajnych ludzi, mamy inżynierów (…). Zaczęliśmy od Wrocławia, teraz to również Warszawa i Trójmiasto. Założenie Thorium Space w Polsce to była bardzo dobra decyzja. Wiadomo jednak, że łatwiej byłoby ruszyć z tym tam, we Francji, ale niekoniecznie miałbym do tego odpowiednich ludzi” – powiedział Paweł Rymaszewski w rozmowie z Evertiqiem.

Młodych adeptów kosmosu w Polsce rzeczywiście nie brakuje. Potwierdzają to choćby młodzi polscy naukowcy i doktoranci uczestniczący w badaniach prowadzonych w Obserwatorium w Chile czy sukcesy polskich grup na międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich. Zwycięzcy ostatniej edycji International Rover Challenge 2023 - AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – będą ponadto Gośćmi Specjalnymi konferencji towarzyszącej Evertiq Expo Warszawa 2023. Nie tylko opowiedzą o rozwoju inżynierii kosmicznej w ich projektach, ale również zaprezentują łazika marsjańskiego na żywo. 

Evertiq Expo w Warszawie odbędzie się 26 października 2023 w godzinach 09:00-16:00 na Stadionie PGE Narodowym. Udział w targach i konferencji jest darmowy. Zarejestruj się już dziś!


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama