reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© AGH Space System
Nauka i technologie |

Zwycięzcy Rover Challenge 2023 na Evertiq Expo

Studencki zespół AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zwyciężył w kanadyjskim konkursie International Rover Challenge 2023. Zdobywcy złotego łazika staną na scenie podczas targów Evertiq Expo w Warszawie, aby opowiedzieć o rozwoju inżynierii kosmicznej w ich projektach oraz zaprezentować swój pojazd.

Zespół AGH Space Systems to studencki zespół konstrukcyjny działający od 2014 roku przy Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, który zajmuje się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. Od lat bierze udział w międzynarodowych konkursach konstruktorskich na całym świecie, odnosząc liczne sukcesy. 

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało o najnowszym sukcesie AGH Space Systems - tym razem na zawodach Canadian International Rover Challenge 2023, które odbywały się w dniach 11-14 sierpnia w Drumheller, w kanadyjskiej prowincji Alberta.

Jak wyszczególniło ministerstwo, w konkursie odbywało się pięć następujących misji: 

  • Search & Rescue: Misja polegająca na sprowadzeniu technika z terenów niebezpiecznych do bazy, a także naprawieniu i ponownym uruchomieniu reaktora po awarii. Misja obywała się w nocy, a łazik musiał być przygotowany do nawigacji w ciemności i wykrywania obiektów w podczerwieni.
  • Water Redirection: W wyniku zmiany priorytetów kolonii i jej zapotrzebowania na wodę łazik miał za zadanie odłączyć dotychczas istniejący rurociąg i przeprowadzić montaż nowej instalacji wodnej. Misja ta podzielona była na dwa etapy i trwała 2 godziny.
  • Traversal+: Po katastrofalnej eksplozji reaktora łazik musiał przemierzyć gruzowisko w celu zidentyfikowania zapasów przydatnych przy odbudowie bazy. Wyzwanie można było wykonać autonomicznie lub manualnie, jednak najważniejsza była zdolność adaptacji i szybkie podejmowanie decyzji.
  • Land Speculation & Prospecting: W wyniku awarii reaktora podjęto decyzję o otworzeniu drugorzędnych placówek z dala od głównej bazy. Nasz zespół miał za zadanie wysłać na obiecujący obszar łazika, który przeprowadzi wstępne badania naukowe i prace pomiarowe. Następnie na ich podstawie nasi eksperci musieli dostarczyć raport na temat swoich ustaleń i zaleceń dotyczących miejsca budowy nowego kompleksu.
  • Arm Dexterity: Nowa osada potrzebuje niezawodnego źródła zasilania. Zanim jednak nowe komponenty dotarły na miejsce, zdalnie sterowany łazik miał za zadanie wykorzystać części starego zasilania i elementy zapasowe, aby skonfigurować nowy system i zapewnić przepływ prądu.

Łazik marsjański AGH Space Systems okazał się najlepszy w 4 z 5 podejmowanych misji. 

Evertiq postanowił zaprosić przedstawicieli AGH Space Systems - Łukasza Kwintę oraz Sebastiana Pariasa - na Evertiq Expo w Warszawie, którzy nie tylko opowiedzą o rozwoju inżynierii kosmicznej w ich projektach, ale również zaprezentują łazika marsjańskiego na żywo. 

Evertiq Expo w Warszawie odbędzie się 26 października 2023 w godzinach 09:00-16:00 na PGE Narodowym. Udział w targach i konferencji jest darmowy. Zarejestruj się już dziś!


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama