reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ESA
Nauka i technologie |

Polska zwiększa swój wkład do Europejskiej Agencji Kosmicznej

POLSA: Zwiększenie udziału Polski w programach ESA, dostęp do badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, budowa polskich satelitów obserwacyjnych, a także staże dla Polaków w ESA – to główne obszary, które zostaną sfinansowane dzięki zwiększeniu przez Polskę wkładu do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

POLSA podaje w komunikacie prasowym, że 3 lipca wiceminister Kamila Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, ogłosiła na spotkaniu z sektorem kosmicznym, że Polska zwiększy swój wkład do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Decyzję tą argumentowała tym, że przemysł kosmiczny, będący nową gałęzią gospodarki, jest bardzo ważny dla naszego kraju. 

„Środki przekazywane do ESA w większości wrócą do polskiego przemysłu, umożliwiając rozwój technologii i wypracowanie konkurencyjnych produktów i usług. W pierwszej kolejności chcemy zaspokoić potrzeby naszego państwa w zakresie danych satelitarnych oraz telekomunikacji i nawigacji satelitarnej. Satelity zapewniają nam łączność i nawigację, synchronizują ruch pociągów i samolotów, dostarczają informacji o pogodzie i klimacie, wspierają nowoczesne rolnictwo i inne dziedziny gospodarki. Jednocześnie chcemy zainwestować w te obszary, które dają największą szansę zdobycia nowych segmentów rynku technologii kosmicznych. Szczegóły będą ustalane w negocjacjach z ESA przy aktywnej konsultacji polskiego sektora kosmicznego” – mówił Grzegorz Wrochna, prezes POLSA, w komunikacie prasowym. 

Zwiększenie środków do ESA stanowi również krok ku realizacji strategii Polskiej Strategii Kosmicznej, która została przyjęta w 2017 roku. W komunikacie prasowym POLSA wskazała, że środki mają zostać przeznaczone na sfinansowanie pięciu obszarów działań:

  • Program bilateralny PL-ESA budowy satelitów obserwacyjnych;
  • Program bilateralny PL-ESA rozwoju technologii;
  • Udział Polski w programach ESA;
  • Dostęp do badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS;
  • Staże dla Polaków w ESA.

reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1