reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Aplisens
Biznes |

Aplisens z kolejnym rekordem przychodów

Polski producent aparatury kontrolno-pomiarowej ogłosił, że zanotował najlepsze półrocze w swojej historii, osiągając 80,34 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost o 22,2% r/r, a także 17,6 mln zł zysku netto – wzrost o 59,8% r/r.

Trwające od wielu miesięcy niesprzyjające warunki geopolityczno-gospodarcze nie przeszkodziły założonej w 1992 roku firmie Aplisens w odnotowaniu wzrostu przychodów ze sprzedaży na większości rynków operacyjnych. W komunikacie prasowym poinformowano, że już po I półroczu Aplisens zrealizował 56,5% założeń strategii na 2023 rok.

Zgodnie z danymi finansowymi, w pierwszym półroczu 2023 roku Aplisens wypracował 21,88 mln zł. Wynik ten oznacza również duży wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym – 56,6%. Niewiele mniej wzrósł również zysk brutto ze sprzedaży firmy – o 32,7%, co daje wartość 34,9 mln zł. Wynik EBITDA wyniósł natomiast 25,37 mln zł – wzrost o 44,3% r/r.

„Zanotowaliśmy historycznie najlepsze pierwsze półrocze oraz rekordowy drugi kwartał, pomimo niesprzyjającej ogólnoświatowej sytuacji gospodarczej oraz trwającego konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą. Udało nam się dużo efektywniej wykorzystać nasze moce produkcyjne dzięki dużej liczbie zamówień. Korzystny wpływ na wyniki miało również, tak jak w poprzednich kwartałach, dopasowanie cen naszych wyrobów do wzrastających kosztów i wykorzystywanie do produkcji wcześniej kupionych materiałów po niższych cenach. Po pierwszym półroczu zrealizowaliśmy już 56,5 proc. strategicznego celu przychodowego na 2023 rok (142,2 mln zł) i pomimo spadającego poziomu zamówień, jestem w miarę spokojny o jego realizację” – mówił Adam Żurawski, prezes Aplisens SA, w komunikacie prasowym.

Aplisens pisze, że w II kwartale br. ze względu na utratę kontroli nie konsolidowano wyników spółki Aplisens Rosja (od marca 2023), dokonano za to pierwszej konsolidacji (przychód za czerwiec 1,1 mln zł) spółki APAR Control. Przypomnijmy, że na temat przejęcia spółki Apar Control oraz wycofaniu się z rynku rosyjskiego mówił Prezes Aplisensu, Adam Żurawski, w rozmowie z Evertiqiem: Aplisens przeznaczy 36,6 mln zł na inwestycje.

W I półroczu 2023 roku Aplisens odnotował również 29,2% wzrost sprzedaży na rynku krajowym -wzrost o prawie 7 mln zł. Podobny wynik wypracowała również polska spółka na rynkach eksportowych – wzrost o 18,2%, czyli o ponad 7,6 mln zł. Najbardziej dynamiczny wzrost natomiast nastąpił na rynkach pozaeuropejskich – o 66%, co przekłada się na wzrost o ponad 5,1 mln zł.

„Jeśli chodzi o rynki pozostałe najbardziej perspektywiczne wydają się: Turcja, Korea Południowa, Pakistan, Tajwan, Chile i Australia, USA, Indie oraz Egipt. W ostatnim czasie zaczęły dynamicznie napływać zamówienia również z rynku chińskiego i spodziewam się, że ta tendencja utrzyma się w kolejnych kwartałach” – mówił dalej Adam Żurawski, prezes Aplisens SA.

Warto dodać, że w pierwszym półroczu 2023 roku Aplisens uzyskał certyfikat dopuszczający jego wyroby na rynek Brazylii oraz Wielkiej Brytanii, jest również w trakcie uzyskania certyfikatów w Korei Południowej i Australii.
Grupa poinformowała również, że kontynuuje inwestycje w prace badawczo-rozwojowe, ciągle poszerza portfel produktów oraz unowocześnia i dostosowuje je do potrzeb rynkowych. W komunikacie wymieniono m.in. trwający proces udoskonalenia przepływomierza elektromagnetycznego, którego produkcja odbywa się w zakładzie w Radomiu, a także będące na ukończeniu prace nad nową generacją obiektowych przetworników temperatury oraz przetworników ciśnienia z wyjściem cyfrowym, których proces certyfikacji ma się rozpocząć w II półroczu 2023 r.

Aplisens zaznacza, że w I półroczu 20223 roku przeznaczył łącznie na badania i rozwój oraz certyfikację 1,35 mln zł.
Aplisens poinformował również, że na tegoroczną dywidendę trafiło 44,6% zysku netto za 2022 r. -8,7 mln zł, czyli 0,80 zł na akcję. Równocześnie dzień po wypłacie dywidendy – 28 lipca br. spółka nabyła 105.408 akcji własnych po 19,50 zł za szt., co jak opisuje, ma posłużyć potrzebom programu motywacyjnego.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama