reklama
reklama
reklama
© Intel Corporation
Biznes |

Jest porozumienie – Intel otrzyma większe wsparcie od Niemiec

Intel i niemiecki rząd federalny podpisały zrewidowany list intencyjny w sprawie budowy planowanego przez firmę amerykańskiego giganta najnowocześniejszego zakładu produkcji płytek półprzewodnikowych w Magdeburgu.

Porozumienie obejmuje rozszerzoną inwestycję Intela w zakład, która obecnie ma wynieść ponad 30 miliardów euro dla dwóch pierwszych w swoim rodzaju fabryk półprzewodników w Europie, wraz ze zwiększonym wsparciem rządowym, które obejmuje zachęty odzwierciedlające rozszerzony zakres i zmianę warunków ekonomicznych od czasu pierwszego ogłoszenia lokalizacji.

Kiedy w marcu ubiegłego roku amerykański producent chipów po raz pierwszy ogłosił swoje plany dotyczące Niemiec, Intel stwierdził, że zainwestuje 17 miliardów euro w mega lokalizację w Magdeburgu. Od tego czasu analiza kosztów uległa zmianie. Rosnące koszty budowy, gwałtownie rosnące ceny energii oraz fakt, że firma chciałaby wdrożyć w obiekcie bardziej zaawansowaną technologię niż pierwotnie planowano, doprowadziły do konieczności zwiększenia finansowania, aby projekt stał się rzeczywistością.

Intel nabył grunt pod projekt w listopadzie 2022 r., a pierwszy zakład ma wejść do produkcji w ciągu czterech do pięciu lat po zatwierdzeniu pakietu zachęt przez Komisję Europejską. Biorąc pod uwagę obecny harmonogram i skalę inwestycji, Intel twierdzi, że planuje wdrożyć w obiektach bardziej zaawansowaną technologię z epoki Angstrom niż pierwotnie przewidywano.

"Budowa 'Silicon Junction' w Magdeburgu jest kluczową częścią naszej strategii rozwoju Intela. W połączeniu z ogłoszoną w zeszłym tygodniu inwestycją we Wrocławiu i zakładami w Irlandii, które już obsługujemy na dużą skalę, tworzy to korytarz przepustowości od wafli po kompletne pakowane produkty, który jest bezkonkurencyjny i stanowi ważny krok w kierunku zrównoważonego i odpornego łańcucha dostaw dla Europy" – mówi Pat Gelsinger, dyrektor generalny Intela, w komunikacie prasowym. "Jesteśmy wdzięczni niemieckiemu rządowi federalnemu, kanclerzowi Olafowi Scholzowi i rządowi Saksonii-Anhalt za ich partnerstwo i wspólne zaangażowanie w realizację wizji dynamicznego, zrównoważonego, wiodącego przemysłu półprzewodników w Niemczech i UE".

Oczekuje się, że inwestycja Intela przyniesie znaczące korzyści ekonomiczne nie tylko w Magdeburgu i Saksonii-Anhalt, ale także w całym kraju i całej Unii Europejskiej. Wraz z istniejącym zakładem produkcji wafli Intela w Irlandii i niedawno ogłoszonym zakładem montażu i testowania w Polsce, nowy zakład produkcji wafli w Magdeburgu stworzy pierwszy w swoim rodzaju, wiodący, kompleksowy łańcuch wartości produkcji półprzewodników w Europie.

"Dzisiejsza umowa jest ważnym krokiem dla Niemiec jako miejsca produkcji zaawansowanych technologii - i dla naszej odporności. Produkcja półprzewodników Intela w Magdeburgu to największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w historii Niemiec. Dzięki tej inwestycji doganiamy technologicznie najlepszych na świecie i zwiększamy nasze własne możliwości w zakresie rozwoju ekosystemu i produkcji mikroprocesorów. To dobra wiadomość dla Magdeburga, Niemiec i całej Europy" – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-1