reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© sonomotors
Przemysł elektroniczny |

Czy Sono Motors da się jeszcze uratować?

Sono Motors GmbH ogłosiło kontynuowanie działalności biznesowej w ramach postępowania zabezpieczającego. W związku z tym niemiecki startup zostanie poddany restrukturyzacji przy wsparciu ekspertów z firmy Dentos.

Niemiecki startup zmaga się z poważnymi trudnościami od grudnia 2022 roku. Wtedy też istniało ryzyko, że jego flagowy projekt: Sion – samochód na słońce nie zostanie zrealizowany. Sono Motors zaczęło wtedy mobilizować miłośników motoryzacji i osoby wierzące w projekt, próbując zebrać niezbędne fundusze. Rzeczywistość zweryfikowała jednak te plany i pod koniec lutego 2023 roku firma ogłosiła rezygnację z zakończenie swego programu samochodów osobowych Sion

Jako że Sion poważnie nadwyrężył stabilność firmy, Sono Motors ogłosiło zrestrukturyzowanie swojego modelu biznesowego i skupienie się wyłącznie na modernizacji i integracji technologii solarnej w pojazdach stron trzecich i operatorów flot. Jednocześnie firma zwolniła ze skutkiem natychmiastowym 250 osób oraz opracowała plan spłat w celu obsługi roszczeń klientów, którzy wcześniej zarezerwowali Siona.

Jak pisze Sono Motors w aktualnościach, wymagane do tego dodatkowe finansowanie zostało początkowo zaoferowane przez podmiot finansujący. Jednak w związku z niewypłacalnością Silicon Valley Bank i sprzedażą Credit Suisse do UBS, a także rosnącą niepewnością na rynkach kapitałowych związaną z tymi wydarzeniami, finansowanie to nie zostało zrealizowane. Dalsze rozmowy z innymi potencjalnymi partnerami finansowymi również zakończyły się niepowodzeniem. W związku z tym zarząd Sono Motors został zmuszony do wszczęcia postępowania zabezpieczającego.Wniosek został już złożony w sądzie rejonowym w Monachium.

W obecnych okolicznościach postępowanie zabezpieczające zapewnia Sono Motors GmbH niezbędną elastyczność w celu zrównoważonej restrukturyzacji, dokapitalizowania i dostosowania w interesie wierzycieli, dostawców, klientów i pracowników. W kontekście tego postępowania firma zamierza skoncentrować się na modernizacji i integracji technologii solarnej w pojazdach innych firm. W tym obszarze Sono Motors GmbH podpisał już niewiążące listy intencyjne i zamówienia klientów/umowy z łącznie 25 partnerami.

"Utrudnienia są częścią procesu założycielskiego i będziemy nadal dążyć do wdrażania zrównoważonych rozwiązań z naszymi partnerami, a tym samym przyczyniać się do dekarbonizacji rynku motoryzacyjnego" – powiedział Jona Christians, współzałożyciel i współzarządzający Sono Motors GmbH.

W związku z postępowaniem spółka jest wspierana przez zespół restrukturyzacyjny Dentons kierowany przez ekspertów ds. restrukturyzacji dr. Holgera Ellersa i Dirka Schoene.

"Skupienie się na modernizacji i integracji technologii solarnej w pojazdach innych firm jest logicznym kolejnym krokiem. Innowacyjne produkty firmy w zakresie technologii solarnej mogą być bardzo interesujące dla producentów OEM. Jednak ze względu na zmienione warunki rynkowe, niestety niemożliwe stało się poradzenie sobie z kosztami związanymi z przerwanym programem Sion przy użyciu własnych funduszy firmy, więc wniosek o postępowanie w sprawie tarczy ochronnej stał się niezbędny do pomyślnego kontynuowania już rozpoczętej ścieżki restrukturyzacji" – powiedział Dirk Schoene, partner w Dentos. 


reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama