reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Kongsberg
Przemysł elektroniczny |

Kongsberg inwestuje w budowę nowego zakładu produkcyjnego

Zeszły rok, wraz z konfliktem na Ukrainie, przyniósł również ożywienie europejskiego sektora zbrojeniowego. Wielokrotnie czytaliśmy o kolejnych kontraktach firm należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, BAE Systems czy Saaba, a także o ich inwestycjach w nowe fabryki. Teraz dowiadujemy się, że Kongsberg Defence & Aerospace planuje budowę nowego zakładu do produkcji pocisków rakietowych zlokalizowanego w kampusie Arsenalet w norweskim Kongsbergu.

Celem firmy jest ukończenie nowego obiektu latem 2024 roku. Budynek o powierzchni 25 000 m2 ma zostać połączony z istniejącymi obiektami firmy na terenie kampusu, co ma zwiększyć wydajność wszystkich oddziałów. Oryginalny zakład produkcyjny Kongsberga został otwarty w 2007 roku, a obszar przemysłowy kampusu był kilkakrotnie rozbudowywany. Po ukończeniu nowego obiektu w 2024 roku, kampus będzie się składał łącznie z 75 000 m2 powierzchni produkcyjnej i rozwojowej. 

© Kongsberg

Łączna wartość inwestycji w kampusie Arsenalet wyniesie około 3 mld koron norweskich, czyli ok. 286 mln euro. Dzięki niej pracę znajdzie tam ok. 1200 nowych pracowników. 

„Ta inwestycja odzwierciedla ważne osiągnięcia dla naszej branży rakietowej. W ostatnich latach znacznie się rozwinęliśmy, a portfel naszych zamówień jest rekordowo wysoki. Nowy obiekt będzie zawierał jedne z najlepszych technologii, jakie Norwegia ma do zaoferowania, zarazem wzmocni długoterminowe tworzenie wartości, konkurencyjność oraz rozwój miejsc pracy w przemyśle high-tech w Kongsberg.” – mówi Eirik Lie, prezes Kongsberg Defence & Aerospace, w komunikacie prasowym.

Rzeczywiście, zwiększenie mocy produkcyjnej w przypadku norweskiego producenta i wciąż napływających zamówieniach wydaje się krokiem niezbędnym. Już na początku stycznia 2023 roku Kongsberg poinformował, że podpisał „znaczący kontrakt ze Wspólnotą Australijską na pociski rakietowe Naval Strike Missiles (NSM) i sprzęt pomocniczy.” W grudniu z kolei świat obiegła wiadomość, że Kongsberg Maritime dostarczy bardziej ekologiczne statki.

Inwestycja w mieście Kongsberg nie jest jedyną podjętą w ostatnim czasie przez norweskie przedsiębiorstwo technologiczne. W zeszłym roku Evertiq informował o zakończeniu rozbudowy innej fabryki: Panattoni zakończyło rozbudowę fabryki Kongsberga w Brześciu Kujawskim


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama