reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Przemysł elektroniczny |

Jeszcze więcej zielonej energii dla Polski

Tym razem chodzi o bezemisyjną energię elektryczną z morskich farm wiatrowych. Niemiecki RWE złożył wniosek o pozwolenie na inwestycje, natomiast Ocean Winds takie pozwolenie właśnie otrzymał.

Niemiecki koncern aplikuje o pozwolenie

Wnioski o pozwolenia lokalizacyjne dla pięciu morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego złożył niemiecki koncern RWE. Farmy miałyby produkować bezemisyjną energię elektryczną o łącznej mocy 7,8 GM.

Jednym z planowanych projektów RWE jest Sharco Duo, który miałby zostać zlokalizowany zachód od Ławicy Słupskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie F.E.W. Baltic II, innej realizowanej już inwestycji niemieckiego koncernu. RWE w swoich planach zakłada uruchomienie magazynów i elektrolizerów, które byłyby zasilane morską energią wiatrową, a rozpoczęcie produkcji w Sharco Duo przed 2028 r.

„Nasza koncepcja Sharco Duo zakłada zastosowanie najnowocześniejszych technologii wykorzystywanych w morskiej energetyce wiatrowej, które w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami pozwolą zbudować i eksploatować farmę wiatrową w harmonii z ekosystemem Morza Bałtyckiego oraz idealnie dopasować się do specyfiki polskiego systemu przesyłowego, wspierając stabilizację sieci.” –  mówił w komunikacie prasowym Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland w RWE Renewables. – „Biorąc pod uwagę nasze wieloletnie doświadczenie w morskiej energetyce wiatrowej, jesteśmy w doskonałej pozycji do rozwoju projektu Sharco Duo i innych morskich farm wiatrowych, o realizację których również się ubiegamy, wspierając jednocześnie lokalny przemysł i tworząc nowe, przyszłościowe miejsca pracy. Dodatkowo będziemy wspierać lokalne prace badawcze i szeroko dzielić się zdobytą wiedzą na temat innowacyjnych technologii.”


Sven Utermöhlen, dyrektor generalny (CEO) Offshore Wind w RWE Renewables, powiedział, że RWE, realizując rządowy program rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, chce wesprzeć transformację energetyczną Polski. Koncern obecnie rozwija pierwszy w polskiej części Morza Bałtyckiego projekt offshore – F.E.W. Baltic II i nie ma zamiaru się zatrzymywać.  Utermöhlen zapowiedział złożenie kolejnych wniosków.

Ocean Winds z pozwoleniem

Z kolei pozwolenie na budowę farmy wiatrowej na polskiej części Bałtyku otrzymało już Ocean Winds, 50/50 joint venture światowych liderów branży energetycznej EDPR i ENGIE. Jak czytamy na stronie projektu, BC-Wind jest morską farmą wiatrową o mocy do 399 MW, zlokalizowaną ok. 23 km na północ od gmin Choczewo i Krokowa. Będzie się w niej znajdowało do 31 turbin wiatrowych, każda o mocy od 13 MW. Ocean Wind podaje rok 2027 jako datę rozpoczęcia działalności komercyjnej farmy.  

„Otrzymanie decyzji środowiskowej znacząco przybliża Ocean Winds do realizacji pierwszej farmy wiatrowej Ocean Winds na polskim Bałtyku. Decyzja środowiskowa jest dla nas ważnym kamieniem milowym w realizacji projektu BC-Wind. Teraz koncentrujemy się na kolejnych fazach inwestycji, w szczególności na zabezpieczeniu umów z firmami w łańcuchu dostaw zgodnie z docelowym harmonogramem projektu.”– mówił w komunikacie Grzegorz Górski, COO Ocean Wind.

Ocean Wind podpisało wiosną tego roku wstępną umowę dzierżawy portu we Władysławowie pod bazę serwisową dla BC-Wind.

Inwestycje w farmy wiatrowe na Bałtyku nabierają tempa nie tylko w Polsce. Za naszą zachodnią granicą, Merces-Benz podpisał wstępną umowę z dostawcą morskiej energii wiatrowej. Wynika z niej, że koncern miałby otrzymywać bezemisyjną energię elektryczną od 2027 roku, co stanowiłoby równowartość 25% zapotrzebowania koncernu na energię w Niemczech – podaje Reuters. Wiadomo, że farma zostanie zlokalizowana na wodach Morza Bałtyckiego. Dodajmy, że energia elektryczna do fabryki silników i baterii elektrycznych Mercedesa w Jaworze już dostarczana jest z parku wiatrowego Taczalin.

Evertiq pisał ostatnio o kilku projektach związanych z zieloną energią – inwestowaniem w farmy wiatrowe na Bałtyku, farmy fotowoltaiczne czy „tradycyjne”. Regularnie jednak pojawiają się informacje o kolejnych projektach, co oznacza, że temat wciąż się rozwija.


reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama