reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Tauron
Przemysł elektroniczny |

Więcej zielonej energii dla Polski

Shell planuje zainwestować w morskie farmy wiatrowe, a TAURON wybuduje nową farmę wiatrową w Nowej Brzeźnicy.

Shell Polska wystartował w przetargu dotyczącym lokalizacji morskich elektrowni wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego, czytamy w komunikacie prasowym koncernu. Gdyby inwestycja się ziściła, Shell mógłby wybudować farmy wiatrowe osiągające 11 GW mocy. Wniosek o koncesję w imieniu Shell Polska złożyła spółka zależna,  Amber Baltic Wind.

Koncern podpisał również porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, w ramach którego branża zobowiązała się do utworzenia nawet 60 tys. miejsc pracy w tym sektorze do 2040 r.

„Shell jest partnerem energetycznym Polski od 30 lat i niezmiennie chcemy wspierać Polskę w budowie bezpieczniejszego i zrównoważonego systemu energetycznego. Morska energetyka wiatrowa, która ma szansę stać się fundamentem polskiej transformacji i niezależności energetycznej, jest ważną częścią planów Shell dotyczących rozwoju naszej działalności w zakresie rozwiązań niskoemisyjnych i wsparcia dekarbonizacji wielu gałęzi gospodarki. Podpisując porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, zobowiązaliśmy się również do wspierania lokalnych społeczności i polskich firm, pomagając tworzyć nowe miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji i rozwijać lokalne łańcuchy dostaw.” – czytamy w komunikacie prasowym Piotra Kuberka, prezesa zarządu Shell Polska.

Pewna jest natomiast inwestycja TAURONu. Spółka wybuduje farmę wiatrową w Nowej Brzeźnicy (woj. łódzkie), z której ma popłynąć energia elektryczna o łącznej mocy 20 MW. Jak wynika z komunikatu prasowego firmy, na farmę ma składać się 9 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW, co pomoże zaopatrzyć w energię 19 tys. gospodarstw domowych.

TAURON otrzymał wszystkie niezbędne zgody oraz pozwolenia i może ruszać z budową. Szacuje się, że energia elektryczna wytworzona przez farmę w Nowej Brzeźnicy popłynie do sieci na początku 2025 r.

„Zgodnie z tym co zapowiedzieliśmy w nowej strategii, realizujemy ambitny program inwestowania w odnawialne źródła energii (OZE). Nasi specjaliści poszukują miejsc gdzie warto i można zbudować farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne” – czytamy na stronie firmy wypowiedź Pawła Szczeszeka, prezesa zarządu TAURON Polska Energia. - ”W perspektywie 2025 roku planujemy podwoić stan posiadania w energetyce wiatrowej, a w 2030 roku chcemy dysponować już 1100 MW zainstalowanymi w tej technologii.”

TAURON posiada farmy wiatrowe w Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapiu, czyli 182 turbiny wiatrowe, które łącznie wytwarzają energię elektryczną o mocy 380,75 MW. Ponadto spółka ukończyła niedawno budowę farm wiatrowych w Majewo i Piotrkowie, zwiększając łączną moc o 36 MW, a także zakupiła projekt farmy wiatrowej w Mierzynie, co poszerzy moc zielonej energii o kolejne 60 MW. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1