reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay
Analizy |

5 firm ma prawie 90% światowego rynku foundry

Przychody 10 największych firm foundry na świecie w 4Q21 wyniosły 29,55 mld USD, co stanowi wzrost o 8,3% w ujęciu kwartalnym – raportują analitycy TrendForce.


  • 5 największych firm foundry ma prawie 90% udziału w światowym rynku.
  • Samsung odzyskuje udziały dzięki zaawansowanym procesom produkcji.
  • Nexchip wyprzedził zajmującą dotychczas 10. miejsce firmę DB Hitek.

Wyższe przychody w czwartym kwartale ubiegłego roku to efekt dwóch głównych czynników. Jednym z nich jest ograniczony wzrost globalnych mocy produkcyjnych. Obecnie zmniejszył się niedobór niektórych chipów do telewizorów i laptopów, ale wciąż brakuje wielu innych komponentów (PMIC, Wi-Fi i MCU), produkowanych przy wykorzystaniu dojrzałych procesów technologicznych, przez co zakłady foundry pracują w pełnym obciążeniu.

Drugi czynnik to wzrost średniej ceny sprzedaży (ASP). Droższe wafle sprawiały, że firmy foundry dostosowywały asortyment w celu zwiększenia ASP.

Lider rankingu największych kontraktowych producentów chipów, TSMC, w czwartym kwartale 2021 roku osiągnął przychody na poziomie 15,75 mld USD (+5,8% kw./kw.) i wciąż odpowiada za ponad 50% globalnego rynku.

Drugi w zestawieniu Samsung, który jako jeden z niewielu jest w stanie konkurować z TSMC w najbardziej zaawansowanych technologiach produkcji chipów (poniżej 7 nm), zwiększył przychody do 5,54 mld USD (+15,3% kw./kw.) dzięki stopniowemu zwiększaniu wydajności w zakresie zaawansowanych procesów 5/4 nm i masowej produkcji nowych flagowych produktów od głównego klienta, firmy Qualcomm.

Tempo wzrostu UMC nieco zwolniło (2,12 mld USD, +5,8% kw/kw.), przytłumione przez 
ograniczony wzrost mocy produkcyjnych oraz fakt, że nowa fala wafli zakontraktowanych po najnowszych cenach nie została jeszcze wyprodukowana.

GlobalFoundries natomiast skorzystało na wdrożeniu nowych mocy produkcyjnych, optymalizacji asortymentu produktów i nowych cenach w ramach umów długoterminowych (LTA), co zwiększyło ASP. Przychody w 4Q21 osiągnęły 1,85 mld USD (+8,6% kw./kw.).

SMIC odnotował w czwartym kwartale przychód w wysokości 1,58 mld USD, (+11,6% kw./kw.), ze względu na rosnący popyt na produkty, takie jak HV, MCU czy układy logiczne niskiej mocy.

Ranking TOP 10 producentów foundry pod względem przychodów za 4Q2021

©TrendForce

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 28 2024 11:54 V22.3.46-1