reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© GlobalFoundries_CEO tom
Przemysł elektroniczny |

GlobalFoundries zamknął 2021 rok z 36% wzrostem przychodów

Amerykański gigant kontraktowej produkcji chipów zdołał wykorzystać bezprecedensowy popyt na półprzewodniki i w 2021 roku wypracował 6,6 mld USD przychodów.

Przychody GlobalFoundries za czwarty kwartał wyniosły 1,85 mld USD (+74% r/r). Zysk netto w tym kwartale sięgnął 43 mln USD, w porównaniu do 524 mln USD straty w tym samym okresie roku poprzedniego.

Za cały rok 2021 firma odnotowała przychody w wysokości 6,6 mld USD (+36% r/r z 4,85 mld USD). Strata netto wyniosłą 254 mln USD, co stanowi wyraźną poprawę w porównaniu z 1,3 mld USD straty odnotowanej w 2020 roku.

– 2021 był wyjątkowym rokiem dla GF, podczas którego przyspieszyliśmy nasz biznesplan, wykorzystując popyt na wszechobecne rozwiązania półprzewodnikowe i kluczową rolę, jaką odgrywamy w łańcuchu dostaw półprzewodników – komentuje dyrektor generalny Tom Caulfield.

Dyrektor generalny wskazuje również, że w 2021 roku GF udało się zabezpieczyć szereg długoterminowych umów partnerskich: 30 klientów przeznaczyło ponad 3,2 mld USD na dalszy rozwój globalnego zasięgu produkcyjnego firmy.

Wśród najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku wymieniane są właśnie umowy z AMD, BMW czy Fordem.

Tom Caulfield zaktualizował też informacje na temat trwającej rozbudowy mocy produkcyjnych firmy. Według dyrektora generalnego, GF jest dobrze przygotowane, by do 2023 roku zrealizować plan 50% wzrostu produkcji w porównaniu do stanu z 2020 roku. Wszystko to dzięki inwestycjom realizowanym  w Malcie w stanie Nowy Jork, w Dreźnie oraz w Singapurze.

– W 2022 roku planujemy zwiększyć moce produkcyjne o wysoką jednocyfrową wartość, głównie dzięki realizacji inwestycji w Dreźnie. Cała ta rozbudowa wydajności wspiera zapotrzebowanie klientów na zróżnicowane technologie, takie jak: 22FDX, procesory przetworników obrazu w technologiach 28- i 40-nanometrowych oraz BCDLite i wbudowane technologie pamięci nieulotnej – mówi Tom Caulfield.

Obecnie prace konstrukcyjne trwają też w Singapurze, a sprzęt ma trafić do obiektu w drugiej połowie 2022 roku. Pierwsze serie produkcyjne mają zatem być gotowe w pierwszej połowie 2023 roku.

Jak dodaje szef GF, wszystkie inwestycje rozwojowe firmy są poparte długoterminowymi umowami z klientami dotyczącymi rezerwacji mocy i znacznymi przedpłatami.


Tu można przeczytać więcej na temat inwestycji GF w Singapurze i w stanie Nowy Jork


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 28 2024 11:54 V22.3.46-1