reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© EvertiqExpo
Przemysł elektroniczny |

Wykład Nordic Semiconductor na Evertiq Expo Kraków

Podczas październikowego Evertiq Expo Kraków zapraszamy na wykład „Rozproszone sieci bezprzewodowe: Bluetooth Mesh, Thread, Zigbee – podobieństwa i różnice w zastosowaniach”.

Wykład odbędzie się 4 października w hotelu Best Western Premier w Krakowie, podczas organizowanego przez nas Evertiq Expo Kraków, będącego połączeniem targów i konferencji dla branży elektronicznej. Zachęcamy do darmowej rejestracji na to wydarzenie, która jest możliwa pod tym linkiem. Prelekcję na temat rozproszonych sieci bezprzewodowych typu mesh poprowadzi Maciej Michna, Development Manager w firmie Nordic Semiconductor, który omówi różnice i podobieństwa pomiędzy najbardziej popularnymi standardami działającymi w paśmie 2.4GHz oraz wskaże w jakich aplikacjach (i dlaczego) znajdują one zastosowanie. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wykładzie, a poniżej publikujemy dwa krótkie pytania do Macieja Michny.

evertiq.pl: – Dlaczego sieci mesh zdobywają coraz większą popularność?

Maciej Michna , Development Manager , Nordic Semiconductor: – Topologa „mesh” czyli topologia siatki, to narzędzie, które można wykorzystać do zwiększenia zasięgu sieci. A zasięg jest problemem niemal w każdej aplikacji wykorzystującej nielicencjonowane pasmo. W ciągu ostatnich lat nałożyło się na siebie kilka czynników wpływających na rozwój popularności sieci mesh: rosnące zapotrzebowanie ze strony aplikacji typu „smart”, takich jak przede wszystkim inteligentny dom w szerokim tego słowa znaczeniu, czy zarządzanie oświetleniem. Po drugie: spadek średnich cen układów, które mogą taką sieć tworzyć, dzięki czemu cena pojedynczego węzła sieci spadła. Trzeci powód to dostępność dobrych i gotowych do użycia standardów mogących pracować na różnych platformach sprzętowych jak ZigBee, Thread czy Bluetooth Mesh.

- Jakie są najpopularniejsze standardy mesh? Czy można wyróżnić jednego lidera, czy raczej idziemy w stronę kilku najbardziej popularnych standardów?

– Aktualnie, z trzech wymienionych powyżej standardów, najbardziej zauważalny w urządzeniach dostępnych już w sprzedaży jest ZigBee, ale widzimy rosnące zainteresowanie nowym protokołem Bluetooth Smart. Oczywiście istnieją także inne, dość popularne rozwiązania zamknięte działające w różnych nielicencjonowanych pasmach, gdzie klient nie ma dostępu do stosu i szczegółów implementacji, tylko kupuje moduł, fizyczny lub programowy, realizujący komunikację. Trendem może być łączenie kilku sieci ze sobą przez kolejną warstwę abstrakcji jak na przykład inicjatywa DotDot, z którą wyszedł ZigBee Alliance a która chce stworzyć uniwersalny język sieci bazujących na różnych protokołach m.in. IP. Dobrym pytaniem jest także, jak będą wyglądały kolejne wersje protokołu Bluetooth Mesh. Ciężko wskazać konkretnego lidera, dlatego warto śledzić rozwój tej technologii na bieżąco.

- Dziękuję za rozmowę!


O Evertiq Expo Kraków: Evertiq Expo Kraków potrwa jeden dzień, podczas którego swoją ofertę produktów i usług dla elektroniki zaprezentuje kilkudziesięciu dostawców – oto lista. Jednocześnie trwać będą wykłady omawiające innowacyjne rozwiązania w zakresie projektowania elektroniki. Jak zwykle też zapewnimy lunch oraz bufet kawowy, co mamy nadzieję pomoże w stworzeniu atmosfery odpowiedniej do rozmów z klientami i partnerami z branży. Dodatkowo w Krakowie odbędą się warsztaty przygotowane przez naszych partnerów: Infineon (we współpracy z AM Technologies), Avnet oraz JM Elektronik (we współpracy z Microchip). Chcemy bowiem, by Evertiq Expo Kraków w większym stopniu odpowiadało potrzebom projektantów elektroniki. Więcej na ten temat piszemy w tym artykule.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 13 2024 16:53 V22.3.28-1