reklama
reklama
reklama
reklama
© byunghyun lee pexels
Przemysł elektroniczny |

Korea Południowa z pakietem wsparcia rynku chipów o wartości 19 mld USD

Prezydent Korei Południowej, Yoon Suk-yeol, ogłosił program pomocy finansowej o wartości około 19 miliardów dolarów. Chodzi o wsparcie krajowych firm produkujących półprzewodniki. Fundusze zostaną rozdysponowane przez państwowy Korea Development Bank.

Korea Południowa to globalna potęgą - domem dla czołowych światowych producentów układów pamięci Samsung Electronics i SK Hynix. Mimo to kraj pozostaje w tyle w niektórych obszarach, takich jak projektowanie półprzewodników i produkcja kontraktowa. Udział w przestrzeni projektowania bez fabryk szacuje się na 1%. Ahn Duk-geun, Minister Handlu, Przemysłu i Energii, powiedział, że nowy program może pomóc zwiększyć globalny udział Korei Południowej w rynku układów innych niż pamięci do 10%.

"Jak wszyscy wiemy, półprzewodniki są polem, na którym trwa wojna narodów na całego. Wygrana lub przegrana zależy od tego, kto pierwszy wyprodukuje najnowocześniejsze półprzewodniki" - powiedział prezydent kraju Yoon Suk-yeol.

Korea Południowa nie jest osamotniona w przekazywaniu funduszy publicznych na pomoc firmom produkującym chipy. Stany Zjednoczone, Chiny i UE stworzyły w tym celu swoje programy. Ale fundusz południowokoreański jest znacznie pokaźniejszy, niż się spodziewano. W maju pojawiły się pogłoski, że wsparcie będzie oscylować w granicach 7,3 miliardów dolarów.

W ubiegłym roku koreański rząd ujawnił plan stworzenia "mega klastra półprzewodników" o wartości 472 miliardów dolarów. Obejmie on nową strefę przemysłową o powierzchni 21 milionów metrów kwadratowych w południowej prowincji Gyeonggi. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na rozbudowę istniejących 21 zakładów produkcyjnych na tym obszarze, wraz z utworzeniem zakładów bez fabryk w Pangyo oraz budowę odlewni i zakładów produkcji układów pamięci w Hwaseong, Yongin, Icheon i Pyeongtaek.
 


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1