reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq
Przemysł elektroniczny |

Dlaczego Polska?

Już w najbliższą środę, 12 czerwca, odbędzie się kolejna edycja Evertiq Expo, podczas której Kraków zamieni się w tętniącą życiem stolicę branży elektronicznej. Wydarzeniu nie tylko będzie towarzyszyła konferencja, ale również panel dyskusyjny i warsztaty prowadzone przez firmy Infineon Technologies oraz Tektronix - Tespol.

Evertiq Expo Kraków 2024 zainauguruje dr Maciej Kawecki, popularyzator technologiczny, dziennikarz naukowy powołany przez Komisję Europejską na funkcję Cyfrowego Ambasadora UE, prezes Instytutu Lema, swoim wykładem pt. „Świat halucynacji”. Według specjalisty nie będzie rewolucji AI w 2024 roku, będzie natomiast szybka ewolucja. Dr Maciej Kawecki takie wnioski wysnuł podczas swojej 30 dniowej podróży po USA, w trakcie której spotkał się z założycielami największych firm AI na świecie, w tym trzema spośród pięciu najwyżej wycenianych firm USA. Podczas wykładu dr Maciej Kawecki przybliży obraz wskazujący nasze obecne miejsce w rozwoju technologii, a także 7 największych wyzwań związanych z rozwojem Sztucznej Inteligencji. O czym jeszcze będzie mówił prowadzący kanału This is IT na Youtube? Przekonajcie się sami. 

Mikrofon od dr. Macieja Kaweckiego przejmie Karol Sowa, właściciel firmy Sowa Electronics i specjalista ds. procesów, współpracujący z MEK Marantz Electronics. Prezentacja będzie poświęcona dostępnym rozwiązaniom w dziedzinie automatycznej inspekcji optycznej (AOI) dla montażu przewlekanego THT zarówno przed, jak i po samym lutowaniu. Karola Sowa omówi również dostępne technologie 2D oraz 3D, a także opowie o jednoczesnej inspekcji strony top i bottom płytek drukowanych.

Następnie Tadeusz Asyngier, Starszy Inżynier Aplikacyjny firmy Tektronix - Tespol Sp. z o.o., przedstawi praktyczne wskazówki dotyczące wykorzystania aparatury pomiarowej w procesie projektowania urządzeń elektronicznych. Wiedza ta jest niezwykle cenna, gdyż urządzenia pomiarowe są wykorzystywane w działach badawczo-rozwojowych na każdym etapie budowy urządzeń elektrycznych. Począwszy od tworzenia koncepcji, prototypowania, wstępnego uruchomienia, po testy kompatybilności i końcową kontrolę jakości.

Należy dodać, że Tadeusz Asyngier poprowadzi również warsztaty, podczas których zaprezentuje swoje praktyczne wskazówki wykorzystania aparatury pomiarowej w procesie projektowania urządzeń elektronicznych na maszynach specjalnie przywiezionych przez firmę Tektronix na Evertiq Expo Kraków.

Na scenie po Tadeuszu Asyngierze wystąpi Maciej J. Nowakowski, Dyrektor operacyjny Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki (PPTF), który opowie o polskim przemyśle fotoniki i mikroelektroniki jako powstającym ekosystemie.

"Chociaż korzystają z zupełnie innych mediów przesyłania sygnałów i energii, z punktu widzenia przemysłu fotonika i mikroelektronika to dwie silnie powiązane dziedziny tej samej branży. Polskie przedsiębiorstwa fotoniczne z powodzeniem funkcjonują na rynkach światowych od ponad trzech dekad. Z ich inicjatywy powstaje ekosystem wspierający dalszy rozwój zarówno polskiej fotoniki, jak i mikroelektroniki” — tłumaczy Evertiqowi Maciej J. Nowakowski.

Maciej J. Nowakowski przekaże następnie mikrofon Radosławowi Łapczyńskiemu, Chief Technology Officer, z wrocławskiej firmy SatRev. W swoim wystąpieniu poruszy on wpływ polskiej technologii kosmicznej na światowy przemysł. Zdaniem Radosława Łapczyńskiego technologie opracowane przez firmy z sektora New Space pomagają obniżyć koszty misji kosmicznych, czyniąc eksplorację kosmosu bardziej dostępną dla mniejszych firm i instytucji badawczych. 

Podkreśla on, że dzięki naszym innowacyjnym rozwiązaniom dostęp do przestrzeni kosmicznej staje się bardziej ekonomiczny i dostępny, a nasza technologia wspiera zarządzanie zasobami naturalnymi, monitorowanie zmian klimatycznych oraz planowanie urbanistyczne.

Do tematów technicznych powróci Rafał Maślanka, Project Manager z firmie FITECH, który opowie o konfigurowaniu modułów produkcyjnych dla zmiennych i krótkich serii produkcyjnych. Specjalista zaprezentuje zatem opracowane rozwiązania mechaniczne/elektryczne/softwarowe umożliwiające budowanie zrobotyzowanych stanowisk pozwalających na ich szybką zmianę lub rekonfigurację w zależności od obciążenia produkcyjnego.

Problem odbudowy łańcuchów dostaw dla branży bateryjnej w mikromobilności poruszy natomiast Grzegorz Trafiał, Wiceprezes ds. Produkcji i logistyki w firmie Green Cell. 

„COVID-19, blokada Kanału Sueskiego, agresja Rosji na Ukrainę, ataki Huti na Morzu Czerwonym — ostatnie lata obfitowały w wydarzenia, których skutki odczuwa przemysł na całym świecie. Poszukiwanie alternatyw dla budowanych nieraz latami, a zrywanych co rusz łańcuchów dostaw to jedno z największych wyzwań, z jakimi mierzą się przedsiębiorcy z branży technologicznej. Doświadczenia związane ze zmianami w logistyce dostaw przedstawi na konkretnych przykładach przedstawiciel firmy Green Cell, produkującej m.in. baterie do rowerów elektrycznych. Jednym z nich jest przeniesienie produkcji do Polski” — zapowiada swoje wystąpienie Grzegorz Trafiał. 

Prelekcja Grzegorza Trafiała będzie niejakim wprowadzeniem do pierwszego w historii Evertiq Expo panelu dyskusyjnego.

W ostatnich latach nie tylko zaobserwowaliśmy w Polsce wzrost zagranicznych inwestycji związanych z branżą elektroniczną, ale również ekspansje naszych rodzimych firm za granicą — w Europie, USA, Azji, a nawet Afryce. Czy powodem takiego stanu rzeczy jest wyróżniająca się na arenie międzynarodowej polska myśl technologiczna? Wielu świetnie wykształconych specjalistów? A może zupełnie inne czynniki? Podczas Panelu Dyskusyjnego paneliści spróbują odpowiedzieć na pytanie "Dlaczego Polska?". 

Dyskusję poprowadzi dr Maciej Kawecki, zaś prelegentami będą:

  • Paweł Ochyński, Założyciel & CEO Green Cell;
  • Maciej J. Nowakowski, Dyrektor Operacyjny, Polska Platforma Technologiczna Fotoniki (PPTF);
  • Rafał Jabłoński, Ekspert ds. rynku EMS, Nordes.

Po dyskusji uczestnicy konferencji będą mogli posłuchać trzech wystąpień członków Sekcji Rakiet AGH Space Systems & Balonów Stratosferycznych z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Aleksander Kopyto, radioelektronik sekcji rakiet AGH Space Systems, wraz z Zuzanną Cebulą, członkiem zespołu elektroniki rakiet AGH Space Systems, zaprezentują kompaktowy system awioniki dla rakiet sondujących. Następnie Przemek Kaczorowski, lider zespołu elektroniki Sekcji Eksperymentów Balonowych i Rakietowych AGH, opowie o GraviTE, czyli module do hodowli komórek in vitro do badań nad mikrograwitacją, a Jakub Lasak, członek zespołu elektroniki Sekcji Eksperymentów Balonowych i Rakietowych AGH Space Systems, omówi system podtrzymywania życia w warunkach lotu rakiety — ELSA.

Przedostatni na scenie będzie Maciej Kaźmierczak, Kierownik Subcentrum Energy Saving Comarch w Comach S.A., który poruszy temat wytwarzania technologii „IoT Mesh” oraz narzędzi wspierających. W swojej prelekcji określi on metody komunikacji między urządzeniami, zdefiniuje politykę bezpieczeństwa z uwzględnieniem szyfrowania, opowie o zaprojektowaniu modułu komunikacyjnego oraz zestawie narzędzi wspierających zarówno do symulacji, analizy i monitorowania projektowanej sieci.

Konferencję  zamknie przedstawicielka Evertiqa – Ewelina Bednarz, która odpowie na nurtujące branżę pytanie, kto jest największym dystrybutorem komponentów elektronicznych? Więcej na temu tego wystąpienia Evertiq pisał tutaj: Walka o pozycję globalnego lidera.

Evertiq Expo Kraków 2024 odbędzie się już 12 czerwca. Więcej informacji na temat programu konferencji i warsztatów znajduje się tutaj: PROGRAM. Rejestracja na wydarzenie już trwa! Warto zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2