reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Maciej Kawecki
Nauka i technologie |

O AI czy świecie halucynacji?

Nie będzie rewolucji w AI w 2024 roku. Będzie szybka ewolucja. Tak uważa dr Maciej Kawecki, popularyzator technologiczny, dziennikarz naukowy powołany przez Komisję Europejską na funkcję Cyfrowego Ambasadora UE oraz prezes Instytutu Lema.

Wielkimi krokami zbliża się Evertiq Expo w Krakowie, którego motywem przewodnim będą „Technologie Przyszłości”. Jak co roku wydarzeniu będzie towarzyszyć konferencja, jednak tym razem zainauguruje ją dr Maciej Kawecki, wprowadzając zebranych do świata halucynacji i AI.

Wielu zastanawia się, w jakim momencie rozwoju technologicznego jesteśmy i w jakim kierunku on zmierza. Na te pytania starał się znaleźć odpowiedzi dr Maciej Kawecki, udając się w trzydziestodniową podróż po USA, podczas której spotkał się z założycielami największych firm AI na świecie, w tym trzema spośród pięciu najwyżej wycenianych firm w Stanach Zjednoczonych. 

Ekspedycja poskutkowała stworzeniem zestawienia siedmiu najwiekszych wyzwań związanych z rozwojem Sztucznej Inteligencji, wśród których uwzględnić należy m.in. problem tworzenia danych syntetycznych, rozwiązanie problemu czarnego pudełka, gdy AI się myli, zmianie paradygmatu poszukiwania dziś wiedzy oraz znalezieniu sposobu na stały niedobór danych zdolnych do szkolenia modeli AI.

„To, co łączy wszystkie wyzwania dzisiaj to natura. Robimy wszystko, by tworząc syntetyczne sieci neuronowe, inspirować się tym, co naturalne a więc ludzkim mózgiem” — pisze dr Maciej Kawecki w swoim abstrakcie. 

Prowadzi to zatem do kolejnych pytań. Jakie granice poznania stawia nauce ludzki mózg i anatomia przyrody? Jakie warunki musiałyby być spełnione, by syntetyczne sieci neuronowe miały pełną zdolność do samokształcenia i odczuwania?

Prowadząc rozważania na temat ewolucji technologii i sztucznej inteligencji, dr Maciej Kawecki zaprezentuje również najbardziej przełomowe polskie oraz zagraniczne projekty z obszaru sztucznej inteligencji, jak choćby startup Science.xyz, specjalizujący się w tworzeniu wzrokowych protez rogówki oka dedykowanych osobom, które całkowicie utraciły wzrok. 

Jednak czy możemy w ogóle rozmawiać o przyszłości technologii bez omówienia przeszłości? Co pchnęło myślicieli i inżynierów do stworzenia wykraczającej poza odległe marzenia technologii? I czy ten niemal wyśniony świat będzie w zasięgu dla wszystkich? 

Prelekcję dr. Macieja Kaweckiego będzie można wysłuchać już 12 czerwca podczas Evertiq Expo w Krakowie. Rejestracja już się rozpoczęła! Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się TUTAJ


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama