reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ASML
Przemysł elektroniczny |

Holandia zatrzyma ASML specjalnym planem?

W połowie marca Evertiq pisał, jakoby holenderski rząd miał rozpocząć tajemniczą „Operację Beethoven”, która miała zapobiec przenosinom ASML do innego kraju. Teraz holenderski rząd przedstawił pakiet inwestycyjny o wartości 2,5 mld euro, by zatrzymać nie tylko ASML, ale i inne, podobne globalne korporacje.

AFP donosi, że pieniądze z "Operacji Beethoven" mają zostać przeznaczone przede wszystkim na rozwój nowych pracowników w ASML, a także zwiększenie atrakcyjności regionu i zabezpieczenie dostaw energii.

Fundusze zostaną przekazane przez rząd i władze regionu wokół Eindhoven, gdzie ASML ma swoją siedzibę. Producent chipów jest "jedną z najważniejszych firm w Holandii, globalnym graczem", powiedział minister gospodarki Micky Adriaansens cytowany przez holenderską agencję informacyjną ANP. 

ASML wyraziło wcześniej obawy, że zwycięstwo w wyborach prawicowego populisty Geerta Wildersa doprowadzi do ograniczenia imigracji wykwalifikowanej siły roboczej do Holandii. Więcej na ten temat Evertiq pisał tutaj: Holenderski rząd do ASML: prosimy, nie odchodźcie.

ASML zatrudnia około 42 000 osób i jest uważany za jednego z najważniejszych producentów chipów na świecie. Ponad połowa pracowników pracuje w ogromnym kompleksie firmy w Veldhoven na wschodzie Holandii, a większość z nich pochodzi z zagranicy.


reklama
Załaduj więcej newsów
April 11 2024 07:39 V22.4.25-1
reklama
reklama