reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© asml
Biznes |

Holenderski rząd do ASML: prosimy, nie odchodźcie

Holenderski rząd rozpoczął "Operację Beethoven", aby powstrzymać tę niezwykle wpływową firmę przed przeniesieniem się do innego kraju.

ASML jest prawdopodobnie klejnotem w koronie Holandii. Jest to jedyna firma na świecie, która może produkować maszyny do ekstremalnego ultrafioletu (EUV), które umożliwiają firmom specjalizującym się w foundry wytwarzanie zaawansowanych chipów. Dzięki temu specjalista w dziedzinie litografii stał się największą firmą w kraju i jego największym strategicznym atutem.

Nowe doniesienia mówią jednak, że ASML jest zaniepokojony perspektywą zaostrzenia kontroli imigracyjnych w Holandii, ponieważ szacuje się, że 40% jej pracowników pochodzi z zagranicy. ASML twierdzi, że dalsze ograniczenia uniemożliwiłyby jej rozwój. W rezultacie gigant rozważa zmianę lokalizacji.

"Ostatecznie możemy rozwijać tę firmę tylko wtedy, gdy jest wystarczająco dużo wykwalifikowanych ludzi. Wolimy to robić tutaj, ale jeśli nie możemy pozyskać tych ludzi tutaj, pozyskamy ich w Europie Wschodniej, Azji lub Stanach Zjednoczonych" – powiedział w rozmowie z The Guardian dyrektor generalny ASML, Peter Wennick.

Stwierdzenia takie jak to oczywiście biją na alarm w rządzie. De Telegraaf donosi, że podjęto międzyresortowe starania o kryptonimie Operacja Beethoven, mające na celu zatrzymanie ASML w Holandii. Spekuluje się, że Francja może być potencjalnym miejscem na zmianę lokalizacji. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama