reklama
reklama
reklama
© Fredrik Karlsson Solsta Foto
Biznes |

HANZA szykuje zwolnienia w Szwecji i w... Polsce?

W środę, 13 marca, Hanza AB uruchomiła program efektywnościowy. Szwecka firma twierdzi, że działania te są ważnym krokiem dla integracji niedawno przejętej spółki Orbit One i mają na celu sprostanie nieco słabszemu rynkowi. Ogłoszono już plan zwolnień w Szwecji, rozważane jest podjęcie podobnych kroków w Polsce.

W grudniu Evertiq pisał, że Hanza przejęła Orbit One, jednego z wiodących szwedzkich producentów elektroniki. Uważa się, że transakcja ta poszerzyła m.in. wiedzę Grupy oraz bazę klientów, co ma znaleźć przełożenie na nowe możliwości rozwoju w nadchodzących latach. Równocześnie Hanza podkreślała, że Orbit One ma niższą marżę operacyjną niż od niej, a ogólna zmiana rynkowa na początku 2024 r. wpłynęła na wolumeny w niektórych częściach grupy.

Hanza twierdzi w komunikacie prasowym, że przejęcie Orbit One przyniosło kilka możliwości koordynacji, dlatego uruchamia obecnie program efektywności, który optymalizuje operacje zgodnie z modelem biznesowym firmy z regionalnymi klastrami produkcyjnymi. 

Ogłoszony program ma na celu stworzenie synergii w zakresie sprzedaży, zakupów, IT i produkcji. Jako kolejny cel Hanza wskazała relokację zasobów i optymalizację siły roboczej zgodnie z potrzebami klientów. Oprócz poprawy rentowności, zmiany te mają sprawić, że przejęte podmioty będą mniej wrażliwe na wahania rynkowe. 

Hanza wskazuje, że powiadomi Szwedzkie Publiczne Służby Zatrudnienia o zmniejszeniu zatrudnienia o 50 osób w jednostce produkcyjnej w Ronneby. Firma rozważa również mniejszą redukcję zatrudnienia w polskich Prabutach. Obie jednostki zostały dodane w wyniku przejęcia Orbit One, podkreśla Hanza.

"Są to trudne, ale kluczowe środki mające na celu utrzymanie konkurencyjności naszych klientów, a tym samym zapewnienie dalszego pozytywnego rozwoju dla firmy HANZA” — mówi Erik Stenfors, CEO Hanzą, w komunikacie prasowym. "Optymalizujemy produkcję w naszych zakładach produkcyjnych i naszych centrach usług wspólnych, dlatego proponujemy redukcję zatrudnienia – coś, co robimy z głębokim poczuciem odpowiedzialności wobec dotkniętych kolegów".

Z komunikatu dowiadujemy się również, że Hanza rozpocznie negocjacje z przedstawicielami związków zawodowych, aby zapewnić przemyślany proces decyzyjny, który zabezpieczy również interesy pracowników. Osoby, które mogą zostać dotknięte zwolnieniami mają otrzymać wsparcie i pomoc.

Hanza szacuje, że większość działań związanych z programem zakończy się w trzecim kwartale 2024 r., a pełny efekt finansowy z jego działań zostanie osiągnięty do końca 2024 r. Firma szacuje, że koszt programu wyniosą maksymalnie 20 mln SEK i zostaną naliczone w pierwszym kwartale 2024 roku.

Program efektywnościowy został opracowany zgodnie ze strategią firmy "HANZA 2025", której celem jest stworzenie podstaw dla kolejnego etapu ekspansji geograficznej Grupy. Jak podaje firma, jej cele finansowe pozostają niezmienione i obejmują osiągnięcie sprzedaży na poziomie co najmniej 6,5 mld SEK oraz marży operacyjnej w wysokości co najmniej 8% w 2025 roku.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-2