reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Hanza
Przemysł elektroniczny |

HANZA przejmuje Orbit One

W piątek, 1 grudnia, Hanza AB podpisała umowę nabycia wszystkich udziałów w Orbit One AB, szwedzkiej spółce oferującej produkcję kontraktową elektroniki i elektromechaniki. Kwota zakupu szacowana jest na 367 mln SEK.

Roczna sprzedaż Orbit One wynosi około 1,1 mld SEK, zaś zysk operacyjny (EBITA) około 70 mln SEK. Firma ma dwa zakłady produkcyjne w Szwecji i jeden w Polsce. Łącznie zatrudnia około 620 pracowników, z czego około 65 to inżynierowie. 

Orbit One wypracował sobie silną pozycję na na skandynawskim rynku produkcji kontraktowej elektroniki i elektromechaniki, a także stabilną i zróżnicowaną bazą klientów. Jak zaznaczono w komunikacie prasowym, przejęcie wzmocni możliwości produkcyjne Hanzy w Szwecji i Europie Środkowej, poszerzy zdolności i doświadczenie w produkcji elektroniki oraz przyczyni się do zwiększenia zysku na akcję.

„Orbit One jest szanowanym kolegą w branży, który pozycjonuje się jako jeden z wiodących producentów elektroniki. Dlatego z dumą ogłaszamy to przejęcie, które w bardzo dobry sposób rozwija klaster produkcyjny Hanzy w Szwecji i Europie Środkowej. Przejęcie jest również w pełni zgodne z naszą strategią HANZA 2025” – komentuje Erik Stenfors, CEO Hanzy, w komunikacie prasowym. 

1 grudnia Hanza nabyła wszystkie udziały w szwedzkiej spółce Orbit One. Jednak cena zakupu udziałów zależy od sprawozdania finansowego za listopad 2023 r., póki co szacowana jest na 367 mln SEK. Istnieje również dodatkowa cena zakupu oparta na wynikach spółki w 2024 r., która będzie należna tylko w przypadku poprawy zysków w porównaniu z 2023 r. – wynosi ona maksymalnie 91 mln SEK.

Jak poinformowano w komunikacie, przejęcie finansowane jest z kredytów bankowych, więc nie ma żadnych ograniczeń finansowych dla realizacji przejęcia. Po sfinalizowaniu przedsięwzięcia Hanza pozostanie znacznie poniżej docelowego poziomu dźwigni finansowej, co oznacza, że oprocentowany dług netto / skorygowana EBITDA powinny wynosić maksymalnie 2,5.

Zamknięcie transakcji jest uzależnione od uzyskania zgód organów regulacyjnych, które powinny zostać uzyskane najpóźniej na początku stycznia 2024 r.

„Hanza będzie dobrym i długoterminowym nowym właścicielem z siłą i zdolnością do dalszego rozwoju Orbit One. Doskonale się uzupełniamy, a fuzja tworzy jednego z najbardziej konkurencyjnych producentów kontraktowych w regionie skandynawskim. Co więcej, HANZA, podobnie jak Orbit One, kładzie duży nacisk na tworzenie dobrej kultury korporacyjnej z trwałymi i solidnymi wartościami. Był to więc ważny czynnik przy wyborze nowego właściciela” – tłumaczy Mats Johansson, Członek zarządu i współwłaściciel Orbit One, w komunikacie prasowym.

Warto podkreślić, że dyrektor generalny Orbit One, Mattias Lindhe, pozostanie w grupie HANZA. Matthias Lindhe postanowił ponownie zainwestować 2 mln SEK z części ceny zakupu, która przypada mu w akcjach HANZA poprzez przejęcia na rynku. Dyrektor generalny Orbit One postanowił podjąć również zobowiązanie lock-up dotyczące tych akcji na okres 12 miesięcy.

„Unikalna koncepcja produkcyjna Hanzy wraz z wiodącą pozycją Orbit One w produkcji elektroniki to idealne połączenie. Razem będziemy w stanie rozwijać i rozszerzać naszą działalność, by stać się jeszcze silniejszymi w naszej branży. Ta transakcja jest korzystna zarówno dla naszych klientów, jak i pracowników” – mówił dalej Mattias Lindhe, CEO Orbit One.

Przejęcie ma mieć znaczący wpływ na cele finansowe Grupy w 2025 roku.


reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1