reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© The White House
Biznes |

USA: kolejne miliardy dla firm produkujących chipy

Administracja Bidena ma ogłosić nową serię dotacji w ramach ustawy Chips and Science Act o wartości 53 mld USD.

Dotacje mają zostać ogłoszone w ciągu najbliższych kilku tygodni. The Wall Street Journal wśród ich beneficjentów wymienia Intel, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), Micron Technology oraz Texas Instruments. 

Środki finansowe będą pochodzić z ustawy Chips and Science Act o wartości 53 mld USD, która weszła w życie w 2022 roku. Jej celem było przeniesienie produkcji półprzewodników z powrotem do Stanów Zjednoczonych po dziesięcioleciach outsourcingu.

Do tej pory przyznano tylko dwie dotacje. W grudniu Departament Handlu przyznał 35 mln USD firmie zbrojeniowej BAE Systems na zwiększenie produkcji chipów dla samolotów wojskowych. Krótko po tym zadeklarował 162 mln USD dla Microchip Technology na ulepszenie zakładów w Colorado Springs w Kolorado i Gresham w Oregonie.

WSJ sugeruje, że złożono 170 wniosków o dotacje, ale postęp był powolny ze względu na biurokrację i niedobór pracowników. Rząd twierdzi jednak, że obietnica rządowego wsparcia zachęciła sektor prywatny do zainwestowania ponad 200 miliardów dolarów od czasu wprowadzenia ustawy.

WSJ twierdzi, że Biden ogłosi więcej w swoim orędziu o stanie państwa, które zaplanowano na 7 marca.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2