reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Spectre Solutions
Przemysł elektroniczny |

Polska spółka zrewolucjonizuje lotnictwo w Gruzji

14 listopada Spectre Solutions, polski producent dronów, podpisał porozumienie dotyczące współpracy z Gruzińskim Uniwersytetem Lotniczym oraz December32, gruzińską firmą promującą innowację. Przedsięwzięcie ma na celu zbudowanie cywilnego sektora bezzałogowych systemów latających (UAS) w Gruzji, które w dodatku zaowocuje utworzeniem 300 nowych miejsc pracy.

Podpisując porozumienie, Spectre Solutions, December32 oraz Gruziński Uniwersytet Lotniczy zobowiązali się do wspólnego opracowania rozwiązań, które utorują drogę do integracji dronów z sektorem usług publicznych w Gruzji. Polska spółka podkreśla w komunikacie prasowym, że wspólna wizja zakłada rozmieszczenie wszechstronnych dronów do pionowego startu i lądowania (VTOL) na terenie całego kraju w celu efektywniejszego wykonywania różnych misji użyteczności publicznej, tj. poszukiwań i ratownictwa, reagowania na katastrofy, inspekcji linii energetycznych i dostaw medycznych. Jak zaznaczono, taki system ma być mniej kosztownym uzupełnieniem floty helikopterów. 

„Dzisiaj kładziemy solidne fundamenty dla stworzenia ekosystemu UAS w Gruzji. Razem z Georgian Aviation University i Spectre Solutions pokazujemy możliwości i chęć zbudowania pomostu pomiędzy decydentami, środowiskiem akademickim, przemysłem i startupami z branży, w Gruzji oraz poprzez współprace międzynarodowe” – komentuje Julia Schwarz, dyrektor generalna i współzałożycielka December32. 

Zaangażowane w przedsięwzięcie podmioty uważają, że zaplanowane przez nich projekty badawczo-rozwojowe będą miały duży wpływ na wzrost gospodarczy i społeczeństwo Gruzji. Zobowiązały się również do wspólnego ubiegania się o finansowanie z programu „Horyzont Europa” na przedsięwzięcia, które – jak podkreśla Spectre Solutions – zdecydowanie wspierają integrację Gruzji ze Wspólnotą Europejską, sprzyjają transferowi wiedzy z krajów UE i rozwijają konkurencyjną pulę talentów. 

„To ekscytująca szansa dla Gruzińskiego Uniwersytetu Lotniczego na umocnienie i utrzymanie swojej pozycji jako jedynej uczelni wyższej w Gruzji kształcącej zawodowych lotników. Współpraca z partnerami branżowymi otworzy nowe możliwości pracy dla naszych obecnych i przyszłych doktorantów i absolwentów, zapewni dostosowanie naszego programu nauczania do przyszłych potrzeb branży, a także przyspieszy wykorzystanie osiągnięć naukowych dokonanych w Gruzji" – ocenił Sergo Tepnadze, rektor Gruzińskiego Uniwersytetu Lotniczego. 

Podczas wydarzenia zaprezentowano egzemplarz drona Spectre-1, który został zaprojektowany i wyprodukowany przez Spectre Solutioncs w Polsce. W ceremonii podpisania porozumienia udział wzięli również oficjele z Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej, Gruzińskiej Agencji Innowacji i Technologii, Krajowego Biura Horyzontu Europa, Gruzińskiej Agencji Lotnictwa Cywilnego, a także przedstawiciele rządów Polski, Gruzji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, eksperci branży lotniczej i WomeninTech, gruzińskie instytuty finansujące oraz przedstawiciele różnych start- upów związanych z dronami.

„Zdecydowaliśmy się na wejście na rynek gruziński, widząc potencjał w zakresie dostępu do zasobów i dużą chęć współpracy. Coraz szersze wysiłki Unii Europejskiej, wsparcie i inicjatywy rządowe oraz geopolityczna, strategiczna lokalizacja umożliwiająca dostęp do rynków światowych sprawiają, że Gruzja jest dla nas rynkiem kluczowym" – wyjaśnia Sebastian Konkol, dyrektor ds. informatyki i współzałożyciel Spectre Solutions. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama